1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Dışişleri Bakanlığı’nda yeni atamalar: Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç oluyor

Dışişleri Bakanlığı’nda yeni atamalar: Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç oluyor
0

Dışişleri Bakanlığı’nda birtakım büyükelçilik ve daimi temsilciliklere yeni atamalar yapılmasına ait karar alındı. Atamalar, agremanların alınmasının akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla resmiyet kazanacak.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, büyükelçilere, yeni vazifelerini “hayırlı olsun” dileği ile bildirim etti. Buna nazaran; Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Enformasyon Genel Müdürü Tanju Bilgiç olacak. Türkiye’nin Ukrayna büyükelçisi de değişiyor.

Kiev Büyükelçiliği için 2014-2016 ortasında Abu Dabi Büyükelçiliği misyonunu üstlenen Mustafa Levent Bilgen tercih edildi. Türkiye’nin yeni Madrid Büyükelçisi ise Nüket Küçükel Ezberci olacak. 1992 ile 2007 yılları ortasında Dışişleri’nde diplomat olarak misyon yapan Ezberci daha sonra aile şirketine geçmişti.

Dışişleri’ndeki mesleğine büyükelçi olarak dönen Ezberci’nin ismi kısa müddet evvel Türkiye Futbol Federasyonu idaresine giren birinci bayan olarak gündem olmuştu. Cezayir Büyükelçiliği’ne ise Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz atanacak.

Denktaş’ın torunu

Fidan’ın bildirisine nazaran, Paris Büyükelçiliği’ne Türkiye’nin Bratislava Büyükelçisi Yunus Demirer, Varşova Büyükelçiliği’ne Rauf Denktaş’ın torunu Rauf Alp Denktaş, Asuncion Büyükelçiliği’ne Yavuz Kül, Fas Büyükelçiliği’ne Mustafa İlker Kılıç getirilecek. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap