1. Anasayfa
  2. Gündem

Davutpaşa patlaması davasında sanıklar yeniden dinlendi

Davutpaşa patlaması davasında sanıklar yeniden dinlendi
0

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Hatice Küçükakyüz, Feruz Kutsal, Rüstem Tekin, Şevket Yıldırım bir kısım şikâyetçiler ve taraf avukatları katıldı.

4 SANIK YİNE SAVUNMA YAPTI

Duruşmada kelam hakkı verilen Feruz Kutsal, “Ben o tarihte Zeytinburnu Belediyesinde zabıta müdürüydüm. Ben patlamanın olduğu yere hiç gitmedim, haberim de yoktu. Benim patlamadan daha sonra haberim oldu. Olayla benim hiçbir ilgim yok. O devir işçi sayımız da azdı. Benim hiçbir ihmalim yok. Sonradan yaptığım araştırmada iş yeri sahibinin plastik üretimi formunda ruhsat başvurusu yaptığını öğrendim. Beraatimi istiyorum” dedi.

Olay tarihinde Zeytinburnu Belediyesinde ruhsat müdürü olduğunu söyleyen Rüstem Tekin, “Ben patlamadan haberdar olduktan sonra olay yerine gittim. Misyonumu yaptım, hatasızım. Olaydan 1 hafta evvel patlamanın olduğu şirket yetkilisi, plastik atölye işleteceği için ruhsat talebinde bulunmuştu. Bu talebin akabinde öncelikle itfaiye gelip o kurumla ilgili rapor hazırlıyor daha sonra biz ruhsat için süreçlerimizi yapıyorduk. Lakin bu süreçler yapılamadan, 1 hafta sonra patlama gerçekleşti. Bu olayda benim bir ihmalim yok. Beraatimi istiyorum” diye konuştu.

“BİZİM ÖNCELİĞİMİZ RUHSATSIZ YAPILARDI”

Dönemin Zeytinburnu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Hatice Küçükakyüz ise, patlama meydana gelmeden 44 gün evvel işe başladığını belirterek, “Bu olayda rastgele bir sorumluluğum yoktur. Binaya ruhsat verildiği tarihte teknik uygulama sorumlusu, surbeyan ve müteahhitlerin denetim ve kontrolünü yapmaktadır. Bir sorumluluk varsa bunlara aittir. 1989 yılında Ruhsat tarihinde ben misyonda de değildim. Suçsuzum” sözlerini kullandı.

Şevket Yıldırım ise Hatice Küçükakyüz’den evvel Zeytinburnu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünü yürüttüğünü Küçükakyüz’ün de kendisinin 4 yıl yardımcılığını yaptığını söyledi. Yıldırım, “Ben 2007 yılında işten ayrılmıştım. Benim yerime yardımcım Hatice Küçükakyüz müdür oldu. Bugüne kadar da müdürlüğünü yapmaktadır. Benim bu olaya ilgili hiçbir dâhilim yok. Burası imara uygun olarak ruhsatını almıştır. Bizim o periyot önceliğimiz ruhsatsız yapılardı” dedi.

Mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

“16 YILDIR BENİM OĞLUM TOPRAKTA BUNUN HESABINI SORMAYA GELDİM”

Duruşma sonrası patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları gazetecilere konuştu. Oğlunu kaybettiğini söyleyen Adnan Saday, “Davutpaşa patlamasında, 2008 yılı 31 Ocak’ta oğlumu kaybettim. 16 yıldır benim oğlum toprakta, bunun hesabını sormaya geldim. Ben bir babayım. Kim ne yaptıysa cezasını çekecek. Burası adalet binası, burada kabahati olan herkes yargılanacak. Bursa Karacabey’de, Zonguldak’ta, Bartın’da, Amasya’da hayatını kaybeden emekçilerin hiçbirini unutmadık. Onlar da oğlum üzere kalbimde yatıyor. Onlar da bizim kardeşimiz, canlarımız. Bizim yüreğimiz yanıyor. İnsan öldürmek kolay mı?” dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ?

Davutpaşa’daki maytap atölyesindeki patlamanın akabinde, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 10 sanık hakkında dava açtı. Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama 14 Temmuz 2014’te sonuçlandı. Mahkeme periyodun Zeytinburnu Belediyesi Ruhsat ve Denetleme Müdürü Rüstem Tekin ile devrin Zabıta Müdürü Feruz Kutsal hakkında 7’şer yıl 6’şar ay, bina sahipleri Remzi ve Resul Koçyiğit kardeşlere de 5’er yıl mahpus cezası verdi. Devrin İmar ve Şehircilik Müdürleri Şevket Yıldırım ve Servet Kırna’ya ise 4’er yıl 2’şer ay mahpus cezası verilirken, bu cezalar 30’ar bin 400’er lira para cezasına çevrildi. Periyodun İmar ve Şehircilik Müdürü Hatice Küçükakyüz’ün 2,5 yıllık mahpus cezası da 18 bin 200 liraya çevrildi. Zeytinburnu Belediye Lideri Murat Aydın, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış ile patlamanın olduğu atölyede personel olarak çalışan Hasan Altay ise beraat etti. Kararın temyiz edilmesi sonrası Yargıtay 12. Ceza Dairesi, ‘Taksirle vefata neden olma’ kabahatinden 7 yıl 6 ay mahpus cezası verilen sanıklar Rüstem Tekin ve Feruz Kutsal hakkındaki cürmün ‘Görevi berbata kullanmak’ kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtilerek, bozma kararı verdi. Zeytinburnu Belediye Lideri Murat Aydın, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış ile patlamanın olduğu atölyede emekçi olarak çalışan Hasan Altay hakkında beraat kararları ve sanıklar Remzi ve Resul Koçyiğit hakkındaki 5 yıl mahpus cezası kararını onadı. Servet Kırna hakkında vakit aşımı müddetinin dolduğu belirtilerek, davanın düşmesine karar verildi. Taksirle vefata neden olma kabahatinden para cezasına çarptırılan Şevket Yıldırım ve Hatice Küçükakyüz’ün hatalarının ‘İhmal suretiyle misyonu berbata kullanmak’ hatası kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği belirtildi. 2019 yılında yine yargılama sonunda mahkeme, sanıklardan Rüstem Tekin ve Feruz Kutsal’a ‘Görevi berbata kullanma’ kabahatinden 2’şer yıl mahpus cezası verdi. Mahkeme, cezayı 1 yıl 8 aya düşürerek, kararın açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı. Sanıklardan Şevket Yıldırım ve Hatice Küçükakyüz’ü ise ‘İhmal suretiyle vazifesi berbata kullanma’ hatasından 1’er yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti bu cezayı 10’ar aya düşürerek, kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.  

Katılanlar bu kararı ferdî müracaat yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi, yaptığı incelemede, ‘Yaşam hakkı ihlali ve faal soruşturma yapılmamış olması’ gerekçesiyle, yargılamanın yenilenmesi kararını verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir