1. Anasayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Bakan Dönmez Yunus Emre Termik Santrali’nde incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Bakan Dönmez  Yunus Emre Termik Santrali’nde incelemelerde bulundu
0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi Koyunağılı Mahallesi’nde uzun yıllardır tam kapasite çalışamayan Yunus Emre Santrali’nde incelemelerde bulundu. Personellerle öğlen yemeği yiyen Oktay, işletme yetkililerinden tesis hakkında bilgi aldı. Akabinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gazetecilere açıklama yaptı.

“İnşallah haziran başı prestijiyle birinci üniteyi devreye alacağız”

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tesiste haziran ayından itibaren birinci ünitenin devreye gireceğini belirterek, “Yunus Emre Termik Santrali, 2016 yılında tamamlanmasına karşın çeşitli teknik ve türel nedenlerden ötürü bir türlü tam kapasite çalıştırılamayan termik santraldi. An prestijiyle kıymetli bir kademeye gelmiş durumdayız. Termik santral, TMSF’ye devrolmuş bir santraldi. TMSF de geçtiğimiz yılın sonu itibariyle yapmış olduğu ihale kapsamında bir özel işletmeye devretti. O tarihten itibaren de işletmeyi devralan firma hızla, olağan uzun müddettir çalışmamasından kaynaklı birtakım mevzular da vardı. Denetimden geçirilmesi, gerek bakımın yapılması, gerek mekanik, gerekse elektronik aksamla ilgili onlar da artık son noktaya geldi. İnşallah haziran başı itibariyle birinci üniteyi devreye alacağız. Natürel uzun müddettir işletmenin kapalı olmasından ötürü da kömür madeninde, elektrik üretim tesisinde çalışanlarımız vakit zaman kısmi vakitli ya da fiyatsız müsaadeli üzere durumlarla çalıştırmak zorunda kalmışlardı. Artık işletme sahibi, daha evvelce fiyatsız müsaade verilen çalışanına tekrar davetiye göndermek suretiyle tesise çalışmaya davet etmiştir. Kıymetli bir kısım çalışanımız de davete icabet ederek tekrar tesiste çalışma iradesini ortaya koymuştur” dedi.

“Yılda 2 milyon 175 bin kilovat/saatlik bir elektrik üretimi olacak”

Tesisin üretim kapasitesinin yıllık 2 milyon 175 bin kilovat/saat olacağını belirten Bakan Dönmez, “An itibariyle şu anda kurumumuzda 850 çalışanımız var. İnşallah önümüzdeki aydan itibaren her aya 100’er kişi olmak üzere bin 250 şahsa ulaşacak biçimde bir istihdam planlaması olacak. Üretim ve istihdam açısından son derece kritik, bir de alışılmış ki Güç Bakanlığı olarak güç kaynaklarını sonuna kadar kullandırmak üzere bir maksadımız var. Burası da son periyotta işletmeye alınmış olan tek yerli kömür santralimiz. İki ünite var, her ünite 145 megavattan oluşuyor. Toplamda yılda 2 milyon 175 bin kilovat/saatlik bir elektrik üretimi olacak. Kabaca 2,2 milyon kilovat/saat diyebiliriz. Bu büyüklük Eskişehir’deki elektrik muhtaçlığının neredeyse yüzde 75’ini karşılayacak kapasite demektir. Yıllık 2,1 milyon ton kömür üretimi olacak yeniden buradaki madende. Birinci etapta kömür gereksinimini karşılamak üzere Çayırhan’da elektrik üretim anonim şirketi maden işletmesinden kömür tedarik edilecek. İleride de buradaki maden ocakları tam aktif hale getirilmiş olacaktır. Bu süreci bugüne kadar yakından takip eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımıza huzurlarınızda bir defa daha teşekkür etmek istiyorum. Yeniden bir teşekkürümüz de işletmeyi devralan, işletme sahiplerine ve hiç elbet burada çalışan kardeşlerimize. İnşallah bu tesis bölgede lokal kalkınmaya da önemli manada gerek üretim gerek istihdam manasıyla da katkı sağlayacak bir tesistir” tabirlerini kullandı.

“Böyle bir tesisin atıl kalması zati düşünülemezdi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile tesisin bir an evvel çalışır hale getirilmesi için çalıştıklarını belirtti. Tesisin her geçen gün büyüyeceğini ve sistemli formda istihdam sağlayacağını belirten Oktay, “Gerçekten süper bir tesis. Bu türlü bir tesisin atıl kalması zati düşünülemezdi. Seçim çalışmalarımız çerçevesinde de bölgedeki yaptığımız çalışmalarda bu gündemimize geldiğinde çabucak yakinen ilgilenmek istedik. Ve tüm tarafların kazanacağı da bir tahlil oluşsun isteğindeydik. Gerek burada tesis sahiplerinin, işletmecinin, patronun gerek çalışanlarımızın gerekse yereldeki bölgemizin kalkınmasına katkı verecek bir tahlil, hamdolsun bugün o tahlili bulmuş durumdayız. Bilhassa çalışanlarımızın çok büyük isteği vardı. Bir an evvel üretime dönmekle alakalı. Cumhurbaşkanımıza mevzuyu da arz ettik. Çabucak, bir an evvel tahlil bulunması doğrultusunda da direktiflerini aldık. Zati tahlile ulaştık. Sayın bakanımız bu hususta yeniden çok çok yakinen takip ettiler. Tahlil iki üniteden oluşan bir tesis ve Eskişehir’in yüzde 75 güç gereksinimini karşılayabilecek büyüklükteki bir tesisi düşünün. Münasebetiyle bir Haziran itibariyle işletmeye alıyoruz. Hasebiyle çabucak ardından de ikinci ünitenin işletmeye alınması çalışmaları devam ediyor. Temmuzdan itibaren de tekrar hem hali hazırdaki tüm çalışanlarımız işbaşı yapıyor. Temmuz itibariyle de tekrar ilave her ay 100’er kişi olmak üzere de ekime kadar da ikinci ünitede devreye alınmış olacak. Bu ülkemiz için de, patron için de, çalışanlarımız için de, yereldeki ilçelerimiz için de hoş bir kar oldu. Kazan kazan bağı oldu. İyi olsun diliyorum” dedi.

“Bölgedeki başka yatırımlara da vesile olacağına inanıyoruz”

Tesisin bulunduğu pozisyon prestijiyle hem Ankara’da hem de Eskişehir’de farklı yatırımların önünü açacağına inandıklarını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Özellikle Ankara ve Eskişehir ortasındaki bir hudut ilçemiz. Hoş bir ilçemiz. Mihalıççık çabucak yeniden yakınındaki Ankara’nın ilçeleri Nallıhan, Beypazarı ve Ayaş Çayırhan yeniden beldemiz olarak orada. Hasebiyle herkesin keyifli olduğu, mutlu olduğu, geleceğe daha bu türlü ümitle, umutla baktığı bir tahlil oldu. İnşallah bundan sonrası yatırımların genişleyerek bölgedeki öbür yatırımlara vesile olacağına da inanarak biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Gerekli ne varsa bölgede her türlü çalışmalara da sonuna kadar katkı vermeye devam edeceğiz. Biraz evvel gündeme gelen bir diğer bahis oldu. Burasıyla Mihalıççık ortasındaki yolun daha kısa halde yapılmasıyla alakalı, mahallî yönetimlerimizle ilgili tüm gerek valiliğimiz, gerek bakanlığımız tüm taraflar elini taşın altına koydu. Çabucak artık orası yapılıyor olacak” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı yardımcılığı sevdasına düştükleri için kendi vatandaşlarının problemlerini göremiyorlar”

Konuşmasında Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ı da eleştiren Oktay, şu sözleri kullandı:
“Burasıyla Beypazarı ortasındaki bir yol sorunu var. Tahminen oraya nasıl bir tahlil bulabiliriz diye bakıyoruz. Zira karayollarının ağında olsa çok daha rahat, büyükşehir belediyelerinde olduğu için büyükşehir belediyeleri de ne yazık ki buralara hizmet vermeyle alakalı bir sıkıntıları bugüne kadar olmamış. Bugünden sonra da pek olacağı benzemiyor. Zira Cumhurbaşkanı yardımcılığı peşindeler hala. Kendi seçmeninin verdiği yetkiyle seçmenine, bölgesine, ilçesine katkı vermekten fazla oraların sıkıntılarını çözmekten fazla vilayet il, ilçe ilçe dolaşarak, bir cumhurbaşkanı yardımcılığı sevdasına düştükleri için kendi vatandaşının, kendi beldesinin, kendi ilçelerinin meselelerini artık görmezden gelecek kadar burunların tabanlarını göremeyecek kadar makam mevki peşine düşmüş durumdalar. Ne yazık ki milletin verdiği yetkinin gereğini yapamayacak kadar da aciz duruma düşmüş durumdalar. Biz buraya da nasıl bir tahlil bulabiliriz? Ona da bakacağız. Münasebetiyle bölgenin meseleleriyle alakalı büsbütün yakından ilgiliyiz. Çok önemli fırsatlar var. Bu yalnızca bu güç alanında da değil. Bilhassa bölgemizde biliyorsunuz az elementlerin de bulunduğu bir bölge. Bakanlığımızın çok ağır çalıştığı bir mevzu bu. Gerek bunların kıymetlendirilmesi fakat onun ötesinde tekrar tarım ve turizm potansiyeli açısından harika potansiyeller var. Tüm alanları değerlendirmekle ilgili burada hoş bir çalışmamız var. Tüm ilgili arkadaşlarımızla, vekillerimizle, mülki idarelerimizle, belediye liderlerimizle ilgili, bakanlıklarımızda uyum içerisinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde de inşallah 28 Mayıs’ı da geride bıraktıktan sonra güçlü bir biçimde yolumuza devam edeceğiz. Türkiye yüzyılını daima birlikte inşa etmeye birlikte devam edeceğiz inşallah.”

“Cumhurbaşkanı yardımcılığına 7 kişi talip”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşmasının akabinde 6’lı masanın belirttiği cumhurbaşkanı yardımcılığı sayısına atıfta bulunan Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu ortada siz doğal cumhurbaşkanı yardımcımız olarak beş yıldır tek başına bu vazifenin sorumluluğunu üstlendiniz. Yedi kişi şu anda talip. Büyük iş yapmışsınız” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir