1. Anasayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin yıl dönümünü kutladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin yıl dönümünü kutladı
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 570’inci yıl dönümü hasebiyle bir ileti paylaştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaşımı şöyle:

Anadolu’nun ebedî Türk yurdu olarak kalacağının tarihe kazınmış mührü olan İstanbul’un Fethi’nin 570’inci yıl dönümünü tebrik ediyorum.

Peygamberimizin muştusuna mazhar olan, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve kahraman ordusunu rahmetle yâd ediyorum.

BAHÇELİ: MÜKEMMEL BİR ATILIMIN NİŞANESİ

MHP başkanı Devlet Bahçeli’den de fetih bildirisi geldi.

Bahçeli’nin iletisi şöyle:

Fetih öteki işgal diğerdir. Tıpkı fikrin diğer fitnenin diğer olduğu üzere. Fetih bir gönül hareketi, bir medeniyet hamulesi, bir muhabbet hususiyetidir. Özünde maddi ve manevi emanetlerle yoğrulmuş yüksek bir akıl ve ahlak vardır. İstanbul’un Fethi cihana derin izler bırakmış muazzam bir dirilişin, harika bir atılımın nişanesidir.

Türk milletinin, 570 yıl evvel uzun bir hazırlık periyodunun sonucunda hakkıyla başardığı İstanbul’un Fethi, büyük ceddimiz Ertuğrul Gazi ile başlayan jeopolitik sıçrayışın ve stratejik serpilmenin tepeye tutunmasına, cihanşümul bir İmparatorluğun doğuşuna ve doğruluşuna kuluçka fonksiyonu görmüştür.

İstanbul’un Fethi ile Türklerin Orta Asya’dan başlayan yurt edinme gayesi daha da temellenmiş, müteakiben istikamet Avrupa içlerine hakikat yönelmiş ve imparatorluğun hükümranlık ufku genişlemiştir. Tıpkı vakitte fetih, Hakanımız İkinci Mehmet’i “Fatih” yapan esaslı bir ulusal şuurun taşındığı veraset ve vesayetin de sözüdür.

Osmanlı İmparatorluğu Fetihle birlikte; barış, güvenlik ve hakkaniyet arayan mazlumlar için adaletin ve huzurun simgesi haline gelmiş, kıtaları müsamaha ve şefkatle kucaklamıştır. Hakikaten İstanbul’un alınmasından 570 yıl sonra yeni bir Türk Yüzyılının birinci adımı da fetih ruhuyla atılmıştır.

Türk milleti sinesinden fatihler çıkaran, bunun yanı sıra fetih şuurunu canlı tutan dünya üzerindeki az milletlerden birisidir. Bu beşeri cevher ve servet gerçeği tarihin akışını değiştirme kabiliyet ve karakterine vakitler üstü bir vasıfla sahiptir. Fetih mührüyle varlığı zırha bürünen İstanbul, Türk-İslam medeniyetinin incisi, prestiji, ebedi iftiharıdır.

İstanbul’u dünyanın en büyük Türk kenti haline getirerek tarihe damgasını vurmuş olan kutlu Hünkarımız Fatih Sultan Mehmet Han’a, fetihte yer alan kahraman neferlerimize, sayın ecdadımıza ve aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler diliyorum. Ruhları şad, yerleri Cennet olsun diyorum. Fethimizin 570’nci yıldönümünün iyi olmasını temenni ediyorum.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir