1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Cilo buzullarında kaybolan 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Cilo buzullarında kaybolan 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı
0

Hakkari’ye gelen 18 kişilik doğasever kümesi, pazar günü 4 bin 135 rakımlı Cilo-Sat Dağları’na çıktı. Kümedeki Kemal ve Gülay Avcu çifti ile Mehmet Aydın ve Hakime Koç, buzulların kırılması sonucu boşluğa düştü. Kümedeki öteki doğaseverler, 112 Acil Davet Merkezi’ni arayarak durumu bildirdi. İhbar üzerine bölgeye Jandarma Arama Kurtarma (JAK), AFAD ve UMKE grupları sevk edildi. Takımların yaptığı çalışmayla Avcu çiftinin yeri tespit edildi.

Çift, grupların 2 saatlik çalışmasıyla halatla kurtarılarak helikopterle Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Çiftten Kemal Avcu, tedavisinin akabinde taburcu oldu.

Şırnaklı coğrafya öğretmeni Mehmet Aydın ve Hakime Koç’u arama çalışmalarından ise sonuç alınamadı. Dün akşam saatlerinde orta verilen çalışmalar, bugün 3’üncü günde yine başladı. Çalışmaları yürüten AFAD, JAK timleri, UMKE, Polis Özel Harekat, dağcılar ve derneklerin yanı sıra bugün İstanbul, Bursa ve Sakarya’dan buzullarda deneyimi olan 8 kişi ile Antalya’dan mağara deneyimi olan 4 kişi de bölgeye gönderildi.

CANSIZ VÜCUTLARINA ULAŞILDI

Bugün de sabahın erken saatlerinde Şırnaklı coğrafya öğretmeni Mehmet Aydın ile Adalet Bakanlığında memur olarak çalışan Hakime Koç için yürütülen arama kurtarma çalışmaları sonuç verdi.

 

İstanbul, Sakarya ve Bursa’dan gelen mağara, dağcı ve buzul tırmanışçı grupların de katıldığı çalışmalar sonucunda Hakime Koç ve Mehmet Aydın’ın cansız vücuduna ulaşıldı.

Aydın ve Koç’un cenazeleri bölgeden helikopter alınarak Hakkari vilayet merkezine getirildi. Buradan ambulansa teslim edilen cenazeler, otopsi süreçleri için Hakkari Devlet Hastanesi morguna alındı.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞIM YAPTI

Eşiyle birlikte kurtarıldıktan sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde tedaviye alınan Gülay Avcu’nun 2 gün sonra şuuru yerine geldi. Tedavisi süren Gülay Avcu, toplumsal medya hesabında paylaşımda bulundu.

Sosyal medyayı etkin olarak kullanan Gülay Avcu, eşi Kemal Avcu ve iki arkadaşı ile 20 metrelik uçurumdan düştüklerini belirterek, “Hepinize merhabalar, 16 Temmuz tarihinde Hakkâri Cilo Dağı Cennet-Cehennem buzullarını görmek için 20 kişilik seyahat cinsine katılmıştık. Buzulun erimesi sonucu ben, eşim ve kümedeki 2 arkadaşla bir arada 20 metre yükseklikten düştük. Ben ve Kemal kendi uğraşlarımızla hayatta kalma çabası verdik. 2 saat sonra yardım grupları gelip beni ve Kemal’i çıkardılar. Başka 2 arkadaştan hala haber alınamadı. Telefonum çukurda kaldı, ararsanız ulaşamazsınız. Bir mühlet içerik paylaşamayacağım. Dualarınıza gereksinimim var. Sevgiler Gülay” sözlerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap