1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Çanakkale’de 1.6 tonluk boğa satışa çıkarıldı

Çanakkale’de 1.6 tonluk boğa satışa çıkarıldı
0

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Çanakkale genelinde kurbanlıklar görücüye çıkmaya başladı.

Ayvacık ilçesine bağlı Paşaköy’de 36 yıldır büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Hasan Yavaş’ın (54) 3 yaşındaki simental kırması cinsi boğası 1 ton 600 kilograma ulaştı.

Baba mesleği olan büyükbaş hayvan yetiştiriciliğini devam ettiren Yavaş, Kurban Bayramı öncesinde 1 ton 600 kilogram tartısındaki boğasını 220 bin TL’den satışa çıkardı. Fiyatı adeta ikinci el arabalar ile yarışan boğa, günlük 15 kilo buğday, arpa, mısır ve fabrika yemi tüketiyor.

Çanakkale’de 36 yıldır büyükbaş hayvan besi çiftliğinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını belirten Hasan Yavaş, “Baba mesleğini devam ettiriyorum. Kurban Bayramı yaklaşıyor. Bu 3 yaşındaki simental kırması cinsi boğamız satılıktır. Her bütçeye uygun hayvanımız vardır. Bu boğamız 1 ton 600 kilogramdır. Bu cins büyükbaş hayvana çok talep olmuyor. Şayet talep olursa 220 bin TL’ye verebiliriz. Şayet talep olmazsa da kasaba keseceğiz. Bu cins biraz daha büyüyor. O yüzden bu boğamızı biraz daha özenerek baktık. Paylı almak ağır geliyor. Genelde iş adamları ya da sanatkarların alması lazım. Fiyat olarak olağan bütçelere ağır gelir. İkinci el otomobil fiyatlarına yakın. Boğamız biraz büyük olduğu için, öbür büyük hayvanlarımız da var. O yüzden kapıyı sökmek zorunda kaldık. Bu halde yönetim ediyoruz. Büyük hayvanları kestirene ya da kurbanlık olarak satana kadar” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap