1. Anasayfa
  2. Gündem

Bu mahallede muhtarlık 1 asırdır aynı ailede

Bu mahallede muhtarlık 1 asırdır aynı ailede
0

İpekyolu ilçesinin Baklatepe Mahallesi’nin muhtarlık vazifesini yaklaşık 1 asırdır İşkol ailesi sürdürüyor. Ailenin 3’üncü nesil muhtarı Naci işkol, muhtarlık mührünü 1999’da babasından aldı ve son mahallî seçimlerde de tekrar muhtar seçildi. 24 yıldır muhtarlık yapan 5 çocuk babası İşkol, daha evvel köy, 2012 ise kentin büyükşehir olmasıyla mahalle statüsü kazanan Baklatepe’ye hizmet ettiğini belirtti. İşkol, tarihini tam bilmemekle birlikte dedesinin yaklaşık 20, 1945’te muhtar olan ve 104 yaşında hayatını kaybeden babasının da 54 yıl muhtarlık yaptığını söyledi.

‘BENDEN SONRA DA OĞLUMUN BU MİSYONU YAPMASINI İSTERİM’ 

Severek yaptığı vazifesini sürdürmek istediğini, yaptığı çalışmalar sayesinde de 7’den 70’e herkes tarafından sevildiğini anlatan İşkol, “Mahallemiz, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana var. Babamın vefatından sonra 1999 lokal seçimlerinde muhtar seçildim. Babamın muhtarlığı periyodunda bile yaşı nedeniyle işlerini ben takip ediyordum. Vazifenin inceliklerini de ondan öğrendim. Ayrıyeten mahallede yaşayanlar akrabalara minnettarım. Resmi kurumlarla diyaloğum çok âlâ. Mahallemizin her sokağına parke taşı döşedik, kendi imkanlarımızla cami yaptık, okulumuzu onardık ve sulama emelli gölet yaptık. Ayrıyeten çalışmalarımız devam ediyor. Elimizden geldikçe hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bilhassa geleceğimizin teminatı olan çocuklarla aram çok güzel. Mahallemizde yaşayanların takdiridir, ancak benden sonra da oğlumun bu vazifesi yapmasını isterim. Ben de mahallede yaşayan herkesin hizmetkarıyım” dedi.

‘BEN BIRAKSAM DA MAHALLELİ BIRAKMAZ’ 

Mahallede yaşayanlarla akraba olduklarını belirten İşkol, “Bazen kızıyordum ancak karşı çıkmıyorlar. Tıpkı formda onlar da beni eleştirdiklerinde ben hürmet duyuyorum. Birbirimize nazımız geçiyor. Yani karşılıklı bir hürmet, sevgi var. Aile olarak 100 yıldır muhtarlık yapıyoruz. Bundan sonraki seçimlerde ben muhtarlığı bıraksam da onların beni bırakacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Mahallenin imamı Abdulgaffar Çeşit ise muhtar Naci İşkol’dan şad olduklarını belirterek, “6,5 yıldır bu mahallede imamlık yapıyorum. Çok yeterli bir muhtar. Hoş hizmetleri ve hoş diyaloglarından ötürü herkes tarafından seviliyor” tabirlerini kullandı. (DHA)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir