1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Bakan Yerlikaya’dan kira yardımıyla ilgili açıklama! ‘Bayramdan önce yatırmış olacağız’

Bakan Yerlikaya’dan kira yardımıyla ilgili açıklama! ‘Bayramdan önce yatırmış olacağız’
0

Malatya’da sarsıntı bölgesindeki incelemelerinin akabinde Afet Uyum Merkezine geçen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, burada çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Yerlikaya, yaptığı konuşmasında “Asrın felaketini yaşadık, Cenabı Allah tekrarından ülkemizi tüm insanlığı korusun. Ancak bu felaketten asrın kardeşliğini hamdolsun gördük. Tüm dünyada şahit oldu. O birinci andan itibaren devletimiz milletimiz tüm kurum ve kuruluşlarımız, STK’larımız dışta yanımızda bu sıkıntı günümüzde yer alan dostlar yaralarımızı sarmak için tarihi bir duruş sergilediler. Biz her birine şükranlarımızı söz ediyoruz.” diye konuştu.

Asrın felaketinin üzerinden 132 gün geçtiğini belirten Bakan Yerlikaya, “Cumhurbaşkanımız bu 11 vilayetimizde kentlerin ihya edilmesi, yaraların sarılması, 5 Şubat öncesinden daha görkemli, daha süper kentler haline getirilmesi ile ilgili bu büyük çalışmayı anbean takip ediyor. Yeni kabinede tüm arkadaşlarımız zelzele bölgesi başta olmak üzere bu kentleri ziyaret ediyor. Kendi vazife alanımız, birbirimizin vazife alanları ile ilgili neler yapılıyor, bütün sıkıntıları arkadaşlarla kıymetlendiriyoruz.” formunda konuştu.

Malatya’da süreksiz barınma hizmetinde de değerli bir aralık kat ettiklerini söyleyen Bakan Yerlikaya, şuan için 75 bin 500 hanenin konteynerde yaşadığını söyledi. 45 bin hanenin kira yardımı aldığını da söz eden Yerlikaya, “Bunların birinci 2 ay kira ödemelerini gerçekleştirdik. Türkiye genelinde 330 bin Malatya’da ise 45 bin 700 hanenin kira yardımını bayramdan evvel yatırmış olacağız” dedi. Şuan Malatya’da 4 bin hanenin çadırda kaldığını tabir eden Yerlikaya, 2 ay içerisinde bu çadırda kalan aileleri de konteynerlere yerleştirmiş olacaklarını söyledi. Bin 500 hanenin kentteki tesislerde konuk edildiğini hatırlatan Yerlikaya, bunlarında ya konteynere ya da kira yardımı ile öbür meskene taşınmasını sağlayacaklarını belirtti.

Malatya’da 63 konteyner kent kurulduğunu ve yaklaşık 20 binin üzerinde konteynerin faaliyete geçtiğini söz eden Yerlikaya, “5 bin konteyner tamamlanmak üzere, buraya da tıpkı formda başta çadırda kalan vatandaşlarımızı alacağız. Bu ortada Malatya’mıza tayin olan başta öğretmen ve başka kamu vazifelileri olmak üzere valilik uyumda toplanan talepler doğrultunda bu kardeşlerimizin de barınama gereksinimini giderme hedefiyle Ağustos sonu itibariyle 6 bin konteyner ek etmiş olacağız. Böylece Malatya’da 37 bin konteyner Malatya’da ulaşmış olacağız.” diye konuştu. Konteyner kentlerde her meskende mutfak ve ocağın bulunduğunu belirten Bakan Yerlikaya, hayata geçirecekleri yeni sistem ile depremzedelerin kendilerine verilen kartlar ile alışverişlerini kendilerinin yapacağı ve yemeklerinin de kendilerinin hazırlayacağını söyledi. Yerlikaya, tekrar Malatya’da bulunan tüm konteynerlere havaların ısınması ile birlikte klima dağıtımı yapacaklarını bunun için yerli firmaların üretiminin sürdüğünü söyledi.

Kentte üretimi süren kalıcı konutlar ile ilgili bilgi veren Bakan Yerlikaya, merkezde 66 bin 69 çok katlı afet konutu, kırsalda ise 25 bin 595 köy konutu olmak üzere toplam 91 bin 664 afet konutun planlamasının yapıldığını söyledi. Yeniden merkezde 14 bin 173 çok katlı afet konutu ile kırsalda 7 bin 131 köy meskeni olmak üzere toplam 21 bin 304 konutun ise ihalesinin yapıldığını belirten Yerlikaya, “Burada merkezdeki inşaatlarda kalıcı konutlarda yer seçimini Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yapıyor. Kırsalda ise İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından yapıyoruz” dedi. Bu nedenle meskenlerin biran evvel yapılıp teslim edilebilmesi ismine köylerdeki vatandaşların el birliği ile yer gösterimi konusunda kendilerine yardım etmeleri gerektiğini söz eden Yerlikaya, köy meskenlerinin de hızla tamamlanması ismine bunun gerekli olduğunu kaydetti. Kent merkezinde yeniden 3 bin 803 süreksiz işyerinin planlanmasının yapıldığını ve bunlardan 3 bin 226’ısının esnafa noter huzurunda yapılan çekilişle teslim edildiğini söyleyen Yerlikaya, esnafa davette bulunarak süreksiz işyerlerini alanların biran evvel buralarda faaliyete geçmesini arzuladıklarını söyledi.

Kent merkezinde kurulan çadırlarda barınma hizmetinin 2 ay içerisinde konteynerlere geçiş ile kaldıracaklarını vurgulayan Bakan Yerlikaya, “Bugün 132. günde AFAD olarak İçişleri Bakanlığı olarak toplam 5 milyar 523 milyon lira ödeme yapıldığını söyleyebiliriz. Bundan sonrada durmayacağız, değerli hemşehrilerimizin Malatyalı kardeşlerimizin bize olan inancı, bizlere yapmış olduğu bu hayır duasının bizleri her gün daha da motive ettiğinin bilinmesini istiyoruz. Tüm kurumların kentte yönetimsel olarak kusursuz bir ahengi var. Devlet olarak hükümet olarak biz ebediyen bu türlü bir birlikteliğin her vakit yanında olacağız. Sarsıntının yaralarını sarma da göreceksiniz verilen kelamların yapılan çalışmalarında vaktinde nasıl sizlerin yüzün ağartacak halde tecelli edeceğini Allah’ın müsaadesiyle göreceğiz.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap