1. Anasayfa
  2. Gündem

Bahçeli’den ‘İstanbul’un fethi’ mesajı

Bahçeli’den ‘İstanbul’un fethi’ mesajı
0

MHP Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’un Fethi’nin 570’inci yıl dönümü nedeniyle Twitter hesabından bir bildiri yayımladı. Bahçeli, iletisinde, “Fetih öbür işgal diğerdir. Tıpkı fikrin diğer fitnenin diğer olduğu üzere. Fetih bir gönül hareketi, bir medeniyet hamulesi, bir muhabbet hususiyetidir. Özünde maddi ve manevi emanetlerle yoğrulmuş yüksek bir akıl ve ahlak vardır. İstanbul’un fethi cihana derin izler bırakmış muazzam bir dirilişin, süper bir atılımın nişanesidir. Türk milletinin, 570 yıl evvel uzun bir hazırlık periyodunun sonucunda hakkıyla başardığı İstanbul’un fethi, büyük ceddimiz Ertuğrul Gazi ile başlayan jeopolitik sıçrayışın ve stratejik serpilmenin tepeye tutunmasına, cihanşümul bir imparatorluğun doğuşuna ve doğruluşuna kuluçka fonksiyonu görmüştür. İstanbul’un fethi ile Türklerin Orta Asya’dan başlayan yurt edinme amacı daha da temellenmiş, müteakiben istikamet Avrupa içlerine yanlışsız yönelmiş ve imparatorluğun hükümranlık ufku genişlemiştir. Birebir vakitte fetih, Hakanımız İkinci Mehmet’i ‘Fatih’ yapan esaslı bir ulusal şuurun taşındığı veraset ve vesayetin de ifadesidir” dedi.

‘İSTANBUL, TÜRK-İSLAM MEDENİYETİNİN İNCİSİDİR’

Bahçeli, Osmanlı İmparatorluğu’nun fetihle birlikte; barış, güvenlik ve hakkaniyet arayan mazlumlar için adaletin ve huzurun simgesi haline geldiğini, kıtaları müsamaha ve şefkatle kucakladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Nitekim İstanbul’un alınmasından 570 yıl sonra yeni bir Türk Yüzyılının birinci adımı da fetih ruhuyla atılmıştır. Türk milleti sinesinden Fatihler çıkaran, bunun yanı sıra fetih şuurunu canlı tutan dünya üzerindeki ender milletlerden birisidir. Bu beşeri cevher ve servet gerçeği tarihin akışını değiştirme kabiliyet ve karakterine vakitler üstü bir vasıfla sahiptir. Fetih mührüyle varlığı zırha bürünen İstanbul, Türk-İslam medeniyetinin incisi, prestiji, ebedi iftiharıdır. İstanbul’u dünyanın en büyük Türk kenti haline getirerek tarihe damgasını vurmuş olan kutlu hünkarımız Fatih Sultan Mehmet Han’a, fetihte yer alan kahraman neferlerimize, sayın ecdadımıza ve aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler diliyorum. Ruhları şad, yerleri cennet olsun diyorum. Fethimizin 570’nci yıl dönümünün güzel olmasını temenni ediyorum.” (DHA)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir