1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Aylar sonra yeniden ortaya çıktı: Maymun çiçeği virüsü

Alınan bilgiye göre Güney Kore'de yurt dışına yakın bir zamanda çıkış yapmamış bir kişide maymun çiçeği virüsü görüldü. Ülkede toplam enfeksiyon sayısı 6'ya yükseldi. Ülkedeki diğer vakalar yurt dışından gelmişti.

Aylar sonra yeniden ortaya çıktı: Maymun çiçeği virüsü
0

Bir dönem dünyada büyük panik yaratan Maymun Çiçeği Virüsü yeniden mi hortlayacak? Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre yurt dışına yakın zamanda çıkmayan bir kişinin hastanede yapılan testlerde pozitif çıktı. Deri döküntüsü şikayetiyle hastaneye başvuran kişinin maymun çiçeği virüsü taşıdığı tespit edildi.

Yonhap’ta yer alan habere göre ülkedeki diğer 5 vakanın yurt dışı seyahati yaptığı ifade edilen açıklamada, son hastanın geçen üç ay içinde yurt dışına çıkmadığı kaydedildi. Açıklamada hastanın hastaneye kaldırıldığı ve sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Ülkede ilk maymun çiçeği virüsü vakası geçen yıl 22 Haziran’da doğrulanmıştı. Beşinci vaka ise bu yıl 13 Mart’ta bildirilmişti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap