1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Aşı yapılmasına rağmen niye öldü? Genç mimarın kardeşi Milliyet’e konuştu

Aşı yapılmasına rağmen niye öldü? Genç mimarın kardeşi Milliyet’e konuştu
0

Çiğdem Yılmaz – Şanlıurfa’da konutunda beslediği Sibirya kurdunun ısırdığı 28 yaşındaki mimar Lütfü Seray’ın, ısırıldıktan sonra 4 doz kuduz aşısı olduğu anlaşıldı. Lakin aşıya karşın Seray’ın hayatını kaybetmesi soru işaretlerine neden oldu. Kardeşinin anlatımına nazaran Seray, başından, boynundan ve bileğinden ısırıldıktan çabucak sonra kuduz riskine karşı aşılarını yaptırdı. Seray’ı ısıran köpeğin de aşıları tamdı. Uzmanlar ise, baş bölgesinden ısırılma durumunda aşıya karşın ölümlerin yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

İHMAL İDDİASI

Siverek’te yaşayan 28 yaşındaki mimar Lütfü Seray, 12 Haziran’da köpeğinin ısırması sonucu kuduz nedeniyle hayatını kaybetti. Seray’ın, köpek saldırısından çabucak sonra gidip 4 doz aşı yaptırdığı öğrenildi. Fakat aşı olmasına karşın Seray, ısırıldıktan tam 1 ay sonra kuduz nedeniyle hayatını yitirdi.

Olayla ilgili Milliyet’in sorularını yanıtlayan genç mimarın kardeşi Kenan Seray, kardeşinin ihmal sonucu öldüğünü öne sürdü. Seray, “Lütfü’nün 13 aylık iki tane Sibirya kurdu vardı. 1 aylıkken sahiplenmişti ve her iki köpeğin de aşıları tamdı. Köpek ısırdıktan çabucak sonra tıpkı gün içerisinde gidip aşılarını oldu. Lakin kendini makus hissedince 4 kere tekrar hasteneye gidiyor. Hastanede soğuk algınlığı olabileceği söyleniyor. En son Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittiğinde de, su ve ışıktan ürktüğünü söyleyip, ‘Acaba kuduz muyum?’ diyor. Lakin yeniden müdahale yapılmıyor. Bunun üzerine ben kardeşimi alıp, Gaziantep Sanko Üniversitesi Hastanesi’ne götürdüm. Acil Servis’te direkt kan alındı.

BAŞINDAN, BOYNUNDAN, BİLEĞİNDEN

Kan sonuçlarında bir şeylerin aksi gittiği ve kuduz olabileceği söylendi. Oradan bizi Medical Point’e sevk ettiler. 10 gün burada tedavi gördü ve 12 Temmuz’da hayatını kaybetti. Kardeşimin ihmal sonucu öldüğünü düşünüyorum. Kardeşim başından, boynundan ve bileğinden ısırılmıştı. Bu durumda kardeşime aşının yanı sıra immünoglobülin denilen antikorun da verilmesi gerekiyordu. Lakin bunlar verilmediği üzere 4 defa hasteneye gidiyor ve her seferinde konuta gönderiliyor. Isıran köpek, belediye tarafından öldürüldü. ‘Ama belediye köpeğiniz bizatihi öldü’ bilgisini paylaştı. Öbür köpek de yeniden belediye tarafından karantinaya alınmış” diye konuştu.

‘YÜZDE 100 DEĞİL’

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Viroloji Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Özkul, kuduz kuşkusu sonrası uygulanan tedavide yüzde yüz muvaffakiyete ulaşılamayacağını belirterek, “Aşılama sonrası virüse maruz kalan direkt kurtulacak diye bir koşul yoktur. Bu nedenle, kuduz olduğundan şüphelenilen bir hayvan tarafından ısıralan bireylere birebir vakitte antikor tedavisi yapılır. Deri altına, cilt içine, kas dokularına, ısırmanın meydana geldiği yerlere antikor verilir. Bunlar ithal edilen biyolojik hususlardır. Isırılan kısım başa ve beyne ne kadar yakınsa risk de o kadar yükseliyor” dedi.

ANTİKOR TEDAVİSİ

Kuduz immünglobulini, kuduz ile karşı karşıya kalma riski yüksek olan insanlara, maruz kalırlarsa korunmaları gayesiyle yapılır. Şayet uygun vakitte hastalığa maruz kaldıktan sonra bir bireye verilirse hastalığı önleyebilir.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap