1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Arda’yı keşfetti, başarısını görmeye ömrü yetmedi: Öğretmenleri 10’a ‘Messi’ diyordu

Arda’yı keşfetti, başarısını görmeye ömrü yetmedi: Öğretmenleri 10’a ‘Messi’ diyordu
0

OZAN ÖMER KADÜKER- Arda Güler’in evvel Fenerbahçe’ye sonra da Real Madrid’e uzanan öyküsünün başladığı yer Ankara Etimesgut’taki Samiye Naim Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu. Futbola küçük yaştan itibaren büyük ilgi duyan Arda, turnuvalarda sınıfına ve okuluna muvaffakiyetler kazandırıyordu.

Arda’nın okul günlerinden bir kare. Yıldız futbolcu, fotoğrafın çekildiği gün Fenerbahçe’ye gitti.

Okulda oynadığı futbolla dikkatleri üzerine çekti, bilhassa de Vücut Eğitimi Öğretmeni Mahmut Şafak’ın radarına girdi. Şafak’ın elinden tutup Gençlerbirliği Spor Kulübü’ne götürdüğü genç oyuncu, profesyonel futbol mesleğine de adım attı. Lakin Mahmut Şafak, koronavirüs salgını periyodunda, kalp krizi geçirerek vefat ettiği için genç atletin alanlardaki muvaffakiyetlerini göremedi. Arda’nın ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine ulaştık. Nasıl bir öğrenci olduğunu sorduk. Öğretmenleri Arda’nın her vakit başarılı, sakin bir çocuk olduğunu, onun futboldaki süratli yükselişinin şaşırtan olmadığını söyledi. Yıldız futbolcu öğretmenleriyle bağlantısını de kesmedi. Okul günlerine dönen öğretmenleri Arda’yı Milliyet’e anlattı:

‘BAŞARILIYDI, ŞIMARMAZDI’

Feyman Çimen (İlkokul Öğretmeni): Çok uygun kalpli bir çocuktu. Spordaki başarısına karşın hiç şımarmazdı. Kimsenin oynamadığı çocuklarla bile oynar, onlara güç verirdi. Arda’ya 2. sınıftayken sen ulusal gruba seçildiğinde Türkiye şampiyon olacak diyordum. Ayrıyeten o vakit Messi’nin hoş ahlaklı olduğunu duymuştum. O yüzden ona Messi diye hitap ediyordum. Her maçta heyecan uyandırıyordu. Yalnızca futbolda değil tüm oyunlarda başarılıydı. Evvel okulda kazanıyorduk sonra ilçede kazanıyorduk. Okulda yeteneği ortaya çıktı. Mahmut Hoca’ya 5. sınıfa geçerken ‘Önce Allah’a sonra size emanet’ dedim. O da emaneti çok düzgün bir biçimde geliştirdi. Keşke bugünleri görseydi. Arda beni hâlâ Öğretmenler Günü’nde, bayramlarda arar ya da ileti atar. İrtibatımız devam ediyor.

‘MAÇLARINA DAVET ETTİ’

Ruken İtimat (Ortaokul Öğretmeni): O vakit da Fenerbahçeliydi, Fenerbahçe’ye gitmeye kararlıydı. Ailesi çok ilgiliydi. Arda’nın da derslere ilgisi yüksekti, hiç sorun yaşamazdık. Yalnızca biraz utangaç, sakindi. Sarı saçlı, çok hoş de bir çocuktu. Dikkat çekerdi. Arkadaşlarıyla ortası düzgündü. Kimseye bir zorbalık yapmaz, diğerine ziyan vermezdi. Gerçek bir atletti, futbola odaklıydı. Ben ona ‘Futbolcular az kitap okur sen kitap okumaya devam et’ demiştim. O da okurum merak etmeyin’ demişti. Bizi maçlarını izlemeye davet ederdi. Ben de ‘Bir gol de benim için atar mısın?’ diye sorardım. Arda’nın bir yerlere geleceği muhakkaktı fakat bunun Real Madrid olacağı aklıma gelmezdi. İmza merasiminde ben de meskende ağladım.

‘HEM OKULA HEM SPORA İLGİYİ ARTIRDI’

İkram Özlük (Müdür): Arda Güler’in yer aldığı okul kadromuz Ankara’da muvaffakiyetler kazandı. Vücut eğitimi öğretmeni Mahmut Şafak, ondan daima bahsederdi. Kendisi onu Gençlerbirliği’nin altyapısına yönlendirdiğini ve takip ettiğini söylerdi. Bunun üzerine ben de merak ettim maçlarını izlemeye gittim. Hakikaten özel yeteneklere sahip bir atlet olduğu göze çarpıyordu. Topu ayağına aldığında bir anda çok istikametli düşünebilen, bir atakta birçok sporcuyu oyundan düşürdüğünü gördüm. O’nun dünya çapında bir yıldız olabileceğini kendi ortamızda daima konuşurduk. Arda’nın Fenerbahçe’ye transfer olması okulumuzda spora karşı ilgiyi artırdı. Ankara’da her yıl dereceler almaya başladık. Fenerbahçe’ye transferi gerçekleşince istiklal Marşı merasiminde kendisine veda ettik.

Beden eğitimi öğretmeni Mahmut Şafak’ın yeteneğini keşfettiği Arda Güler, çok genç yaşta Real Madrid’e transfer oldu.

MAHMUT HOCA’NIN ÖMRÜ YETMEDİ

Arda Güler’in hayatında Vücut Eğitimi Öğretmeni Mahmut Şafak değerli yer tutuyor. Arda’daki yeteneği fark eden Şafak, Gençlerbirliği’ne onu övgüyle anlatarak, profesyonel futbol mesleğine başlamasında tesirli oldu. Lakin Mahmut Şafak, pandemide geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Öğretmen arkadaşlarının anlattıklarına nazaran Arda’nın sıkı takipçi olan Şafak, vefatından bir ay önceye kadar genç atletin muvaffakiyetlerini etrafına sık sık anlatıyordu.

Fenerbahçe’den dünya devi Real Madrid’e transfer olan 18 yaşındaki Arda Güler, grubunun ABD’de katılacağı hazırlık turnuvasında kamp takımına da alındı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap