1. Anasayfa
  2. Gündem

Antalya’da dere taştı, Adrasan’da turizm tesisleri zarar gördü

Antalya’da dere taştı, Adrasan’da turizm tesisleri zarar gördü
0

Meteoroloji 4’üncü Bölgesel Hava Kestirim Merkezi’nin Antalya’nın batı ilçeleri için ‘Sarı Kod’ uyarısı akabinde Kumluca ilçesinde tesirli olan yağışlar nedeniyle turistik tesisler ziyan gördü. Kumluca ilçesinin kıymetli turizm merkezleri ortasında yer alan Adrasan Mahallesi’nde bu sabah saatlerinde tesirli olan yağışta Sarıkavak Deresi taştı.

OTOMOBİL SÜRÜKLENDİ, ŞOFÖR SON ANDA KURTULDU

Öte yandan, yağış sonrası dere taşınca, yoldan geçen bir araba sürüklendi. Arabanın şoförü araçtan inerek kurtuldu. Sarıkavak Deresi etrafındaki turizm tesisleri de sel suları nedeniyle ziyan gördü, birtakım tesisleri su bastı. İşletmelerin kameriyeleri de dere sularıyla denize sürüklendi. Turkuaz rengiyle ünlü Adrasan kıyısı, sel suları altında kalırken denizin rengi kahverengiye döndü.

1/10

2/10

3/10

4/10

5/10

6/10

7/10

8/10

9/10

10/10

30 VİLAYET İÇİN UYARI

Öte yandan 30 vilayet için sarı kodlu sağanak yağış uyarısı verildi. İkaz verilen vilayetler şöyle; Afyonkarahisar, Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kütahya, Muğla, Sinop, Zonguldak, Bartın, Karabük, Ankara, Aydın, Bilecik, Burdur, Çanakkale, Denizli, Isparta, İzmir, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Uşak, Kırıkkale, Yalova, Düzce.

Ülke genelinin kesimli ve çok bulutlu, Trakya hariç Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya hariç) ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; Marmara’nın güneyi ve doğusu, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kısımları, Çorum, Isparta, Burdur, Antalya’nın kuzey ve batı etrafları ile Çanakkale’nin doğu ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği kestirim ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın güneyi ve doğusu, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç bölümleri, Çorum, Isparta, Burdur, Antalya’nın kuzey ve batı etrafları ile Çanakkale’nin doğu ilçelerinde yer yer kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, lokal su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın kuzeybatı bölümlerde kuzey ve kuzeydoğu, öteki yerlerde güney istikametlerden hafif orta sıra orta kuvvette, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz’in doğusu, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği iddia ediliyor.

Rüzgarın İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz’in doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kısımları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı dikkatli ve önlemli olunması beklenmektedir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir