1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Amasra’daki doğal gaz kazılarında tarihi yapılara rastlandı

Amasra’daki doğal gaz kazılarında tarihi yapılara rastlandı
0

Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı üzere değerli medeniyetlere mesken sahipliği yapan Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da sürdürülen doğal gaz çizgisi hafriyat çalışmalarında tarihi yapılara rastlandı.

Amasra Kalesi, Cenavo Şatosu, Şapel, Kemere Köprüsü, Fatih Camii, Direkli Kaya, Bedesten üzere birçok tarihi yapının yer aldığı ilçede doğal gaz çalışmaları geçtiğimiz Mayıs ayında başladı.

Kazı çalışmalarının birinci günlerinde Roma periyoduna ilişkin olduğu bedellendirilen sütun kesimleri bulundu. Kesimlerin Amasra Müzesi Müdürlüğünce muhafaza altına alınmasının akabinde çalışmalar Kültür Bakanlığı ve Müze Müdürlüğü takımlarının nezareti altında devam etti.

Kum Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nde devam eden hafriyat çalışmalarında da tarihi yapılara rastlanması üzerine hafriyat çalışmalarına orta verildi. Rastlanan tarihi yapıların geçmişte kenti besleyen su kanalının modülleri olduğu değerlendirilirken, doğal gaz hafriyat çalışmalarına Kültür Varlıklarını Muhafaza Heyetinin alacağı karar doğrultusunda farklı güzergahtan devam edileceği öğrenildi.

Amasra Belediye Lideri Recai Çakır, doğal gaz hafriyat çalışmalarının yer altındaki tarihi kültürel varlıklara ziyan verilmemesi için alternatif güzergahların değerlendirildiğini söz ederek, “Doğal gaz çalışmamız başladı. Ana güzergahta da çabucak hemen çıkış noktasındayız. Bu çalışmayı yaparken hem Kültür Bakanlığımızın hem de müzelerin teknik takımlarının eşliğinde yapıyoruz. Amasra’mız tıpkı vakitte bir tarih kenti. Yer altında da bir tarihi kültürel varlık hazinesi var. Bunlara da ziyan vermeden alternatif güzergahları kıymetlendirerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Buraya keşfe gelen Kültür Bakanlığımızın bölge şurasının arkeolog hocası bir iddiada bulundu fakat ayın 19’unda tekrar gündeme alınarak varlık hakkında daha net bilgi sahibi olacağız. Kenti geçmişte besleyen su kanalının kesimlerine denk geldiğimize dair bir görüş var. Birebir vakitte da geçmişte sütunlu yol olarak kullanılmış lakin sütun ya da esaslarına rastlayamadık. Hocamız geldiğinde bu öngörüde de bulundu. Özetle şunu söylemek mümkün Amasra’da tüm tarihi varlığına da sahip çıkarak bu değerli altyapı yatırımını da hayata geçirecek, hassasiyetimizde kültür varlıklarına ziyan vermemek” dedi.

Amasra’da yaşayan maden emekçisi Muhammet Başoğlu, hafriyat çalışmalarında tarihi yapıtlara tanıklık ettiklerini tabir ederek, “İlçemiz için, bölgemiz için hoş bir yatırım şu anda gerçekleşiyor. Hafriyat çalışmaları başladı lakin Amasra’mız kültürel bir miras ilçesi olduğu için kimi yerlerde alışılmış tarihi yapıtlara tanıklık ediyoruz. Natürel durumdan ilçe idarelerimiz, müze ve kültür müdürümüz durumla ilgili ilgili oluyorlar. Olağan değerlendirmeleri yapılıyor. İlerleyen vakitlerde çalışmaların devam edeceğini düşünüyoruz. Kısa vakitte bitmesini ve ilçemize, bölgemize iyi olmasını diliyorum” halinde konuştu.

Amasra sakinlerinden İsmail Ünal ise, “Tarihi eser çıkmış. Bu tarihi yapıtı incelemek için durdurdular şu anda lakin sonucun ne olduğunu bilmiyorum. Herhalde Bizans periyodundan kalma. Burada durduruldu şu anda doğal gaz. İnşallah devam eder” sözlerini kullandı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap