1. Anasayfa
  2. Gündem

Akbelen ormanlarında direniş sürüyor! Şirket, ağaç katliamı için 1600 lira yevmiyeli işçi arıyor

Akbelen ormanlarında direniş sürüyor! Şirket, ağaç katliamı için 1600 lira yevmiyeli işçi arıyor
0

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine kömür sağlamak için sahayı genişletmek amacıyla kesilmek istenen 750 dönümlük Akbelen ormanlarında ağaçları korumak için direnen ve dün jandarma ile yaşanan gerginlik sırasında gözaltına alınan avukat İsmail Hakkı Atal, Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) Başkanı Hasan Yorulmaz ve altı köylü, jandarma tarafından ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

200 KİŞİ AKBELEN ORMANLARINDA GECELEDİ

Dün yaşanan iki büyük arbededen sonra Akbelen ormanları girişinden ayrılmayan yaklaşık 200 köylü ve çevreci, sabah kadar nöbet tutu. Ağaç kesiminin bu sabah erken saatlerden itibaren yeniden başladığı belirtildi.

1600 TL YEVMİYE İLE TESTERELİ İŞÇİ ARIYORLAR

Bu arada termik santrale kömür çıkaran taşeron şirketin, Milas’a bağlı Çamköy, Ören, Alatepe mahallelerinde muhtarlıklara bilgi vererek, Akbelen ormanlarındaki ağaç kesimine katılacak motorlu testereli işçi aradıklarını ve 1600 TL yevmiye vereceklerini sosyal medyadan duyurulması büyük tepki topladı.

SABAH GERGİNLİK BAŞLADI

Bu sabaha karşı bölgeye kamyonlarla metal barikatlar getirildi. Jandarma, Akbelen ormanlarının girişine 100 metrelik demir barikat kurdu. Görüntü almaya çalışan bir kameramanın jandarmanın engellemesi ile karşılaşması üzerine gergin anlar yaşandı.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Bodrum Eş Sözcüsü Umay Karabaş SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bu sabah erken saatlerden itibaren ağaç kıyımı yeniden başladı. Motorlu testerelerin seslerini duyuyoruz içimiz kan ağlayarak. Ayrıca köylülerden Necla Işık’ın evini sivil ekipler araçlarla çevirdi, görüntü almaya çalışan kameraman engellendi, gergin anlar yaşandı. Bu ortamda hem ağaç kesimi hem gerginlik devam ediyor” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir