1. Ana Sayfa
  2. Gündem

81 il başkanı ile yol haritası zirvesi

81 il başkanı ile yol haritası zirvesi
0

MEHTAP GÖKDEMİR- CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, parti örgütünü direkt kendisine bağlamasının akabinde, 81 vilayet lideri ile bayram öncesi Ankara’da buluşacak. CHP başkanı vilayet liderlerine yeni periyodun yol haritasını anlatacak, “değişim” ve “tüzük” konusunda görüşlerini alacak. Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarının ve mahallî seçime yönelik çalışmalarının ele alınacağı toplantı öncesi örgütünden partinin tanıtımı için yapılacak çalışmalarda direkt vazife almalarını istedi.

Tanıtım ve medya talimatı

Partisinin MYK’sında büyük değişiklikler yapan Kılıçdaroğlu, 4 Haziran 2023 tarihi öncesi danışman ve başdanışman olarak atananlarla 14 Haziran tarihi prestijiyle yollarını da ayırdı. İdare ve danışman takımında değişikliğe giden Kılıçdaroğlu, partinin tanıtımı için kolları sıvadı ve örgütlerde bu tarafta yapılanma talimatı verdi.

Kılıçdaroğlu’nun imzasının bulunduğu “tanıtım ve medyadan sorumlu lider yardımcısı” bahisli genelge vilayet ve ilçe başkanlıklarına gönderildi. Kelam konusu genelgede, partinin tanıtımı için yapılacak çalışmalara direkt katkı sağlamak emeliyle vilayet ve ilçe başkanlıkları nezdinde “tanıtım ve medyadan sorumlu lider yardımcısı” görevlendirilmesi gerektiği belirtildi. Vilayet ve ilçe başkanlıkları nezdinde görevlendirilen şahısların bağlantı bilgilerinin Genel Merkez’e bildirilmesi istendi.

Kaftancıoğlu ile görüştü

CHP önderi, partisinde değişim tartışmalarının fitilini ateşleyen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile evvelki günkü görüşmesinin akabinde, İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ile de görüştü.

Görüşmeye ait “her hafta gerçekleşen standart görüşme” tabiri kullanılsa da, edinilen bilgiye nazaran bu buluşmada, İmamoğlu’yla yapılan görüşme, kurultay süreci, değişim tartışmaları da gündeme geldi.

KURULTAYDA ADAY GÖSTERİLECEK

CHP’de genel liderin seçileceği kurultayın kasım ayının ortasında yapılması bekleniyor. CHP kulislerinde Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayda aday gösterileceği konuşuluyor. Kurultayda çoklu yarış beklenmezken Kılıçdaroğlu’nun tek aday olabileceği söz ediliyor. Milliyet’e konuşan CHP’li üst seviye yönetici Kılıçdaroğlu’nun kurultayda aday gösterileceğini belirterek “Adayım demez. Kurultayda aday gösterilecek” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun lokal seçime partisinin başında gireceğini belirten yetkili “Kılıçdaroğlu bırakamaz. Seçimler biter ondan sonra bu kararı verir. İki nedenle bırakamaz; bir, çabucak lokal seçim var. İkincisi, kongre takvimi buna el vermiyor. Ortada tüzük kurultayı yaparsak en az üç hafta gecikecek” sözlerini kullandı.

CHP’de başlayan “değişim” tartışmalarına ait de CHP’li yetkili, hesaplaşmanın mahallî seçim sonrasına kalacağına işaret ederek, “Seçim sonrası kurultay sahiden değişim kurultayı olur. Nasıl değişmeli buna partinin karar vermesi lazım” dedi.

İstanbul’a yedek aday

Değişim tartışmaları ile eş vakitli CHP’de mahallî seçim hesapları da yapılıyor. Parti kulislerinde İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun lokal seçimde tekrar aday gösterileceği belirtilirken, kulislerde İmamoğlu hakkındaki tüzel süreç nedeniyle “yedek” aday formülü tartışılıyor. Bu çerçevede de CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül’ün ismi dillendiriliyor. –MEHTAP GÖKDEMİR/Ankara

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap