1. Anasayfa
  2. Gündem

25 milyon ruhsatsız silah dolaşımda

25 milyon ruhsatsız silah dolaşımda
0

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de bireysel silahlanmanın son derece artış gösterdiğini vurguladı. 2018 yılından bu yana silah bulundurma ruhsatının yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdiğini kaydeden Dr. Şevkin, silahlanmanın önüne geçilmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ‘araştırma komisyonu’ kurması gerektiğini belirtti.

TBMM’ye konuyla ilgili bir araştırma önergesi veren Dr. Şevkin, 2018’de 7 bin 630 olan silah bulundurma ruhsatı alan kişi sayısının 2021 yılında 16 bin 569 olduğunu, Türkiye’de toplam 2.5 milyon ruhsatlı, 25 milyon da ruhsatsız silah bulunduğunun çeşitli kaynaklarca öne sürüldüğünü dile getirdi.

“2022’DE 2 BİN 278 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ”

Ateşli silahların kanayan bir yara halini aldığını vurgulayan Dr. Şevkin, “Öyle ki; bireysel silahlanma nedeniyle küçük çocukların dahi yanlışlıkla ebeveynlerini öldürdüğü gerçeğiyle karşı karşıya kalınmaktadır. Ülkemizde her gün en az 3 kadın, her yıl en az 350 kadın cinayeti işlenmektedir. Kadın cinayetlerinin büyük çoğunluğunun ateşli silahlarla gerçekleştirildiği açıktır” dedi.

Son günlerde silahla işlenen cinayetlerin arttığına dikkat çeken Dr. Şevkin, önergesinin gerekçesinde “2022 yılında medyaya 3 bin 984 silahlı şiddet olayı yansımış, ülke genelinde yaşanan bu silahlı şiddet olaylarında 2 bin 278 kişi öldürülmüş, 4 bin 231 kişi de yaralanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“SİLAH YASASINDA DÜZENLEME YAPILMALI”

Şiddetin her türü ve bireysel silahsızlanma için acil olarak, her türlü şiddetin nedenlerinin masaya yatırılmasının önemine vurgu yapan Dr. Şevkin, şöyle devam etti:

– İçişleri Bakanlığı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir