1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Apple, yapay zekaya geçiyor

Apple, yapay zekaya geçiyor
0

ABD merkezli teknoloji devi Apple, yeni yapay zeka teknolojisi “Apple Intelligence”ı tanıtarak, akıllı kişisel asistanı Siri’ye ChatGPT entegrasyonu için OpenAI ile iş birliği yaptığını duyurdu.

 

Her yıl düzenlenen geliştirici etkinliği WWDC’de Apple, “VisionOS 2”, “iOS 18”, AirPods ve Apple TV güncellemeleri, “WatchOS 11”, “iPadOS 18”, “macOS Sequoia” gibi yeniliklerini tanıttı. Geçen yıl duyurulan Apple Vision Pro başlığının bu yıl 8 ülkede daha piyasaya sürüleceği açıklandı. İlk olarak 28 Haziran’da Çin, Japonya ve Singapur’da, 12 Temmuz’da ise Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve İngiltere’de satışa sunulacak. “iOS 18” sürümü ile akıllı telefonlarda ana ekran ve fotoğraf galerisi için özelleştirmeler ve gizlilik güncellemeleri tanıtıldı. “macOS Sequoia” güncellemesiyle birlikte iPhone telefonların bilgisayar üzerinde kullanılmasını sağlayacak “yansıtma” özelliği hakkında detaylar paylaşıldı.

 

APPLE INTELLİGENCE: VERİ GİZLİLİĞİ ÖNCELİKLİ

 

Apple, uzun süredir beklenen yapay zeka hamlesi Apple Intelligence’ı etkinlikte tanıttı. Apple Intelligence, bağlam odaklı bildirimler gönderebilme, yapay zeka ile görüntü oluşturma ve uygulamalar arasında görev gerçekleştirme yetenekleri sunacak. Kullanıcı verilerinin özel ve güvenli olmasını sağlamak için Apple, Apple Silicon çipini kullanan özel sunucularda bulut tabanlı modeller kullanacağını ve gizliliğin en önemli öncelikleri olduğunu belirtti.

 

SİRİ’YE CHATGPT ENTEGRASYONU YOLDA

 

Siri’ye eklenecek yeni özellikler arasında, gerektiğinde ChatGPT’ye erişim sağlanması da bulunuyor. Bu entegrasyonun yılın ilerleyen dönemlerinde iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya geleceği duyuruldu. OpenAI CEO’su Sam Altman, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu yılın ilerleyen zamanlarında ChatGPT’yi Apple cihazlarına entegre etmek için Apple ile ortaklık yapmaktan mutluyum. Gerçekten beğeneceğinizi düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi. Apple, bugün geliştirici sürümlerini yayınlayacağını, yazılım güncellemelerinin önizleme sürümlerini gelecek ay sunacağını ve sonbaharda son sürümleri herkesin kullanımına açacağını bildirdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir