1. Anasayfa
  2. Magazin

Son yolculuğuna uğurlanan İlham Gencer’in vasiyeti yerine getirildi!

Son yolculuğuna uğurlanan İlham Gencer’in vasiyeti yerine getirildi!
0

Bir müddettir boğuştuğu sıhhat meseleleri sonrası kalp krizi geçirip Bodrum’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden İlham Gencer için MESAM tarafından AKKM’de merasim düzenlendi.

Usta sanatkarın sevenleri ile ailesinin katıldığı merasimde Gencer’in oğlu Bora Gencer taziyeleri kabul etti.

“BABAM ‘BENİ TÜRK BAYRAĞINA SARACAKSINIZ’ DERDİ”

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan merasimde, sanatçı Bozkurt İlham Gencer’in hayatından kesitler ile bir devir birlikte çalıştığı manzaraları barkovizyondan perdeye taşındı.

Tören sırasında kimi vakit gözyaşlarını tutamayan Bora Gencer, babasının Türk bayrağına sarılmayı vasiyet ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

Şerefli doğup, gururlu ölen bir babanın çocukları olmaktan ötürü çok memnunuz. Allah herkese nasip etsin. Türk olarak gerçek, Türk olarak öldü. Çok inançlı bir insandı. Ben duayı, namaz kılmayı, her şeyi babamdan öğrendim fakat hiçbir vakit duayı ve namazı ortalıkta bir reklam aracı olarak kullanmadı. Geçen seneye kadar orucunu da tuttu. Uygun bir müslümandı babam. Bir cuma günü defnediyoruz, o da bu türlü isterdi. Çok memnun ve huzurlu gitti. ‘Türk bayrağına saracaksınız beni’ kaygısı, vasiyeti de öyleydi.

“MÜZİK DÜNYASINA KAZANDIRDIĞI PEK ÇOK BİRİNCİ VAR”

Törene Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz başta olmak üzere sanat dünyasından Yücel Arzen ve Tayfun Hisli ile sanatkarın sevenleri katıldı.

Bozkurt İlham Gencer’in Türk bayrağına sarılı tabutu akabinde merasimin yapıldığı salondan alınarak son yolcuğuna uğurlanacağı Zincirlikuyu Camii’ne getirildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Ülkemiz için değerli bedeli bir ustayı uğurlamak için buradayız. Türkiye’nin birinci caz sanatkarı ve ülkemize cazı sevdiren kişi demiş olsam abartmamış olmam. Müzik dünyasına kazandırdığı pek çok birinci var, kültür ve müzik tarihimizde ayrıcalıklı bir yeri var. Sanatkarlara ve genç sanatkarlara ve devrin genç sanatkarlarına yol göstermişliği ve onlar üzerinde emekleri var. Piyanosunun tuşlarına dokunduğunda yürekten gelen performansı ile Türk müziğinin değerli kıymetlerinden olmayı başardı. İnsanların gönlünde ayrıcalıklı yer aldı. En son kendisi ile bir yıl evvel görüştüm Pera Palas’ta buluşmuştuk. Yüz yaşındayken o berrak aklı ve duru sesi ile bize yeni müzik öğretmişti. Onu o denli hatırlayacağız, sanatı ve Türk sanatındaki tesiri bizlere bir armağandı. Çok çalışkanlığı ve müziğinin yüreğimizde derin tesiri armağan olarak kaldı” dedi.

“100 YILLIK ÖMRÜ GÜZELLİKLE GEÇTİ”

MESAM Lideri Recep Ergül, “Biz geçen sene MESAM olarak 100’üncü doğum gününde kendisine ‘Yaşam uzunluğu onur ödülü’ taktim etmiştik. 100 yaşında bir çınar. Ne memnun ona ki Cumhuriyet’le doğdu, çağdaş cumhuriyetin tüm hoşluklarını yaşadı, çok sevdi, çok sevildi. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında olduğumuz bu günlerde kendisini yitirdik. 100 yıllık ömrü güzellikle geçti, bizlere daima birincileri yaşattı müzikte. İnsan olarak üstün özelliği vardı en kıymetlisi bir Atatürk ve bayrak sevdalısıydı. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Atatürk” formunda konuştu.

“POP MÜZİK ONUN ÇATISINDAN ÇIKTI”

Yücel Arzen, “Modern Türk pop müziğinden bahsediyorsak İlham Gencer’in çatısından kelam etmek mümkün. Pop müzik aslında onun çatısından çıktı. İlham Gencer kendi geçmişini çok daha eskilere dayandıran bir müzisyendi” açıklamasını yaptı.

“KEŞKE ELİMDEN DEHE FAZLASI GELEBİLSEYDİ”

Bozkurt İlham Gencer’in mevt haberini, oğlu müzikçi Bora Gencer, toplumsal medya hesabından duyurmuştu. Bora Gencer, “Babam Türkiye’nin babası, benim canım varlığımın sebebi, dünya yeterlisi insan, adam üzere adam Bozkurt İlham Gencer’i kaybettik. Gereken bilgileri daha sonra vereceğim. Büyük keder içerisindeyiz, çok uğraştık çok emek verdik. Keşke elimizden daha fazlası gelebilseydi” sözlerini kullanmıştı.

“BABAMA KALP MASAJI YAPTIM LAKİN KURTARAMADIK”

Evde yattığı sırada bir anda kötüleşen ve kalbi duran Gencer’e oğlu kalp masajı yaparak hayatta tutmaya çalışmıştı. Bora Gencer, “Evde kötüleşmiş, ben geldiğimde kalp masajı yaptım babama. Uğraştım daha sonra ambulans geldi. Hastaneye gittiler ve orada da uğraştılar lakin babamı maalesef kaybettik” demişti.

AJDA PEKKAN’DAN ‘İLHAM GENCER’ PAYLAŞIMI

Ünlü müzikçi Ajda Pekkan, Bozkurt İlham Gencer’in vefatının akabinde toplumsal medya hesabından bir paylaşım yapmıştı: Canım ustam, çok bedelli hocam, birinci sahnemin duayeni… Sevgili İlham Gencer, ruhun şad olsun, ışıklar içinde uyu.

AKM’DE DUYGUSAL TÖREN

Bozkurt İlham Gencer için AKM’de veda merasimi düzenlendi. Ünlü isimlerin Gencer’e son misyonunu yerine getirmek için hazır bulunduğu merasimde duygusal anlar yaşandı.

Usta sanatçı, Zincirlikuyu Camisi’nde öğlen namazının akabinde kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir