1. Anasayfa
  2. Magazin

Oscar ödüllü Cate Blanchett: Oyunculuğu bırakmaya çalışıyorum!

Oscar ödüllü Cate Blanchett: Oyunculuğu bırakmaya çalışıyorum!
0

1990 yılında başladığı sinema mesleğinde ‘Elizabeth’, ‘Göklerin Hakimi’, ‘Beni Orada Arama’, ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ üzere birçok başarılı üretimde kamera karşısına geçen Cate Blanchett, bu yıl 76’ncısı düzenlenen Cannes Sinema Şenliği’nde uzunluk gösterdi. Yeni sineması ‘The New Boy’ için katıldığı şenlikte Variety’ye konuşan Avustralyalı aktris, oyunculuğu bırakma fikrinden bahsetti.

“KAMERA ARDINDA OLMAK İSTİYORUM”

‘Eileen’ karakterine hayat verdiği sinemanın tıpkı vakitte yapımcılığını üstlenen 54 yaşındaki yıldız, “Kamera ardında daha fazla yer almak istiyorum. Yapımcılığ oyunculuğun bir uzantısı olarak olan görüyorum. Daima oyunculuktan kurtulmaya çalışıyorum. Profesyonel mesleğim boyunca oyunculuğu bırakmaya çalışıyorum” dedi.

Avustralyalı bir direktörün, mesleğimin erken periyotlarında bana küçük roller üstlenmeyi bırakmam gerektiğini söylediğini hatırlıyorum. ‘Neden? En enteresan rol buydu’ demiştim. Başrol oynamak istemedim. Çekim süreci kadar geliştirme süreciyle de ilgileniyorum. Akabinde sinemanın dağıtım ve pazarlamasına kadar son süreçle de ilgileniyorum.

“62 ERKEK VE ORTAMDAKİ TEK KADINIM”

Yapımcı Andrew Upton ile 26 yıllık evliliğinden üç oğlu ve bir kızı olan iki Oscar ödüllü aktris, setlerde daha çok bayan olması gerektiğini vurguladı.

Yapımcı olarak kimi şeyleri değiştirmeyi umuyorum. Bazen setteki tek bayan olduğumu fark ediyorum. 62 erkek var ve ben ortamdaki tek bayanım. Bu makus, sahiden orantısız! Bu, her vakit tıpkı latifelere güldüğünüz manasına gelir. Sahiden yeterli bir mizah anlayışım var, lakin güya değiştirelim üzere. Sinemadaki bayanları konuşmak zorunda kalmadığımız günleri iple çekiyorum” tabirlerini kullandı.

“HAZIR HİSSETMİYORUM”

Oscar dışında dörder kere BAFTA ve Altın Küre kazanan, son olarak 2022’de ‘Tar’ sineması ile Oscar’da ‘En Düzgün Bayan Oyuncu’ mükafatına aday gösterilen Cate Blanchett, direktörlükle ilgili kendisine çok sık soru geldiğini, fakat bu hususta kendini tam olarak hazır hissetmediğini de söyledi: Benim için sinema yapma sürecinde keyifli bulduğum çok şey var. Bir oyuncu ve üretimci olarak birlikte çalışmak istediğim çok sayıda direktör var.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir