1. Anasayfa
  2. Magazin

İlham Gencer’in cenaze töreniyle ilgili detaylar belli oldu

İlham Gencer’in cenaze töreniyle ilgili detaylar belli oldu
0

Türkiye’nin birinci piyanist şantörlerinden biri olan caz müzisyeni Bozkurt İlham Gencer, Bodrum’da tedavi gördüğü özel bir hastanede, dün hayatını kaybetti. Bozkurt İlham Gencer’in mevt haberini, oğlu müzikçi Bora Gencer, toplumsal medya hesabından duyurdu.

”KEŞKE ELİMİZDEN FAZLASI GELEBİLSEYDİ”

Gencer yaptığı paylaşımda, “Babam Türkiye’nin babası, benim canım varlığımın sebebi, dünya uygunu insan, adam üzere adam Bozkurt İlham Gencer’i kaybettik. Gereken bilgileri daha sonra vereceğim. Büyük keder içerisindeyiz, çok uğraştık, çok emek verdik. Keşke elimizden daha fazlası gelebilseydi” sözlerini kullandı.

AJDA PEKKAN’DAN ‘İLHAM GENCER’ PAYLAŞIMI

Ünlü müzikçi Ajda Pekkan, Bozkurt İlham Gencer’in vefatının akabinde toplumsal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Pekkan, paylaşımında şu tabirlere yer verdi:

Canım ustam, çok bedelli hocam, birinci sahnemin duayeni… Sevgili İlham Gencer, ruhun şad olsun, ışıklar içinde uyu.

CENAZESİ İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Bodrum Belediyesi Cenaze Hizmetleri Müdürlüğü grupları, sabah cenazeyi özel hastaneden alarak morga kaldırdı. Cenaze daha sonra saat 17.30’da Bodrum- Milas Havalimanı’na getirildi. Cenaze, 18.30 uçağıyla İstanbul’a gönderildi.

CUMA GÜNÜ DEFNEDİLECEK

Öte yandan; Gencer’in yarın Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceği bildirildi.

Konu ile ilgili Instagram sayfasından bir açıklama yapan Bora Gencer, ”Sevgili arkadaşlarım, arayan, soran, düşünen, babamla anısı olan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. MESAM (Türkiye Musiki Yapıtı Sahipleri Meslek Birliği) yarın AKM’de (Atatürk Kültür Merkezi), saat 10:00’da bir merasim düzenliyor. Sonrasında Zincirlikuyu Mezarlığı’nda öğlen namazına müteakiben babamı defnedeceğiz. Herkesten Allah razı olsun” tabirlerini kullandı.

İLHAM GENCER KİMDİR?

Gencer, 30 Ağustos 1922 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Müziğe birinci defa 1931 yılında annesinden aldığı derslerle ve konutlarındaki konsol piyanoyu çalarak başladığını belirten Gencer, ayrıca bir müzik eğitimi almadığını bu nedenle aslında nota bilmediğini, doğaçlama çalıp söylediğini bir röportajında söylemiştir. Birinci bestesi olan “İlham Vals”i de beş yaşındayken besteledi ve birinci konserini de tekrar beş yaşındayken Saray Sineması’nda verdi.

1943’te “Beyoğlu Erkek Lisesi’nden mezun olan İlham Gencer, Halk Konutları’nda müzik hayatına amatör olarak başladı. 1944 yılında müziğe Beyoğlu’nda profesyonel olarak devam etti. Periyodun birinci yerli caz kümesinde piyanoda İlham Gencer, trompette Badi Kemal, klarnette Mehmet Akter, vokalde Türkan Pasiner yer alıyordu. Diğer bir müzik kümesini da 1949 yılında oluşturdu. İstanbul Radyosu’nda 1949’dan 1963’e kadar program yaptı. 1950’lerde Amerikalı müzikçi Eartha Kitt’e “Kâtibim” müziğini öğretti. Öteki bir ismi da “Üsküdar’a Masraf İken” olan müzik dünya çapında hit oldu. 1960 yılında İstanbul Şişli’de kendisine ilişkin olan “Çatı Kulübü”nü açtı. Bu kulüpte birçok müzikçiyi müzik dünyasına o kazandırdı, birtakım müzikçilerin da kendi üsluplarını ortaya çıkarmalarına fırsat tanıdı.

Gencer, 1961 yılında “Çatı Kulübü”nde Lübnan asıllı Fransız müzikçi Bob Azzam’ın o yıl dünyada meşhur ettiği “C’est écrit dans le Ciel” isimli şarkıyı Fecri Ebcioğlu’nun yazdığı eğlenceli sözlerle Türkçe olarak seslendirdi. Bu kesim Türkçe söylenmiş birinci pop müziğiydi. Artık “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” ismini alan bu müzik birinci olarak 78 bölümlü taşplak formatında, daha sonra da 45’lik vinil plak olarak yayınlandıktan sonra ülke çapında büyük bir ilgiyle karşılandı. Böylelikle “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” Türkiye’de on yıl kadar sürecek olan “aranjman” müzik akımını başlatan müzik olarak Türk pop tarihine geçti.

İlham Gencer Hürriyet gazetesi tarafından 1965 yılında birinci defa düzenlenen “Altın Mikrofon” yarışında “Zamane Kızları” isimli müziğiyle birinci 10’a girdi. İlham Gencer 1953’te müzikçi Ayten Alpman’la evlendi 1961’de ayrındılar. İkinci evliliği ise Necla Gencer’le oldu. Bora Gencer, Ayşe Gencer ve İlhan Gencer isimli çocukları da müzikle ilgilendi.

“İstanbul’un Hoşluklarını Müdafaa ve Yaşatma Derneği”ni kuran Gencer, 24 Mayıs 2023 tarihinde Bodrum’da ömrünü yitirdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir