1. Ana Sayfa
  2. Magazin

Eda Taşpınar’ın camideki fotoğrafına soruşturma açılmıştı! Karar verildi

Eda Taşpınar’ın camideki fotoğrafına soruşturma açılmıştı! Karar verildi
0

Sosyal medya ve internet haber sitelerinde mescitte çektirdiği fotoğrafla gündeme gelen Eda Taşpınar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TCK 216. unsuru kapsamında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” hatasından resen soruşturma başlatılmıştı.

Eda Taşpınar, bir otelin mescidinde objektif karşısına geçmiş ve fotoğrafını “Mutlu yıllar sevgililerim” notuyla toplumsal medya hesabında yayınlamıştı. Taşpınar’ın paylaşımı, birtakım toplumsal medya kullanıcılarından reaksiyon almıştı. Taşpınar, gelen reaksiyonların akabinde yayınladığı fotoğrafı kaldırmıştı.

 BASIN KABAHATLERİ OFİSİNCE TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Hataları Soruşturma Ofisi’nce yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Kararda, toplumsal medya ve internet haber sitelerinde yapılan araştırmada “Eda Taşpınar camiide yarı çıplak poz verdi”, “Eda Taşpınar’dan skandal poz, yansılar çığ üzere büyüyor”, “Eda Taşpınar’dan cami içinde provokatif paylaşım” halinde paylaşımlar yapıldığının tespit edildiği belirtildi. Kelam konusu paylaşımla ilgili resen soruşturma açıldığı ve CİMER’e de kabahat duyurularında bulunulduğu anlatılan kararda, Taşpınar’ın 4 Ocak’ta savcıya verdiği savunmasına yer verildi.

“BÖYLE OLMASINI İSTEMEZDİM”

Taşpınar’ın savunmasında şu tabirler yer aldı:

Instagram hesabımda yayınlamak üzere çeşitli yerlerde ve açık alanlarda fotoğraf çektiriyorum. Otelle de fotoğraf çekmek için görüşme yaptım. Buna ait yazılı görüşmelerimiz var evraka sunacağız. Otele gelmeden evvel otelin neresinde fotoğraf çekileceğime karar vermemiştim. Otele giriş yaptıktan sonra hazırlanmam için bana bir oda tahsis ettiler. Daha sonra fotoğraf çekeceğim alanı beklemek için oteli gezdim. Restoranın yan tarafında bulunan bir alan gördüm. Bu alana girdiğimde iki Japon turist fotoğraf çekiyordu. Ben de bu alanda fotoğraf çekilebileceğini düşündüm. İçerisinin ibadethane olduğunu düşünmemiştim. Fotoğrafımı çeken arkadaşlar da bana bu konuda ihtarda bulunmadı. Bu durum için nitekim üzgünüm. Özür dilerim. Bu fotoğraf Instagram hesabımda yayınlandıktan 35-40 dakika sonra toplumsal medya hesabından paylaşımları görmem üzerine, fotoğrafları da korktuğum için kaldırdım. Dini bedelleri aşağılama üzere bir kastım yoktur. İnsanların dini, his ve niyetlerine hürmet duyan biriyim. Bu türlü olmasını istemezdim.

Kararda, ilgili kanunun münasebeti, şüphelinin savunması ve olay değerlendirildiğinde cürmün yasal ögelerinin oluşmadığı belirtilerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap