1. Ana Sayfa
  2. Magazin

Ece Erken davaya katılmaktan vazgeçti! ‘Çok yalnız bırakıldım’

Ece Erken davaya katılmaktan vazgeçti! ‘Çok yalnız bırakıldım’
0

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde 27 Ocak 2022’de meydana gelen olayda; Beşiktaş Jimnastik Kulübü eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken’in eşi Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu, sahibi olduğu balık restoranında silahlı hücuma uğramıştı. Mahmutyazıcıoğlu olay yerinde hayatını kaybederken, sürücüsü de yaralanmıştı. Olayın akabinde tetiği çeken Kadir Yasak’ın da ortasında olduğu 19 kişi hakkında dava açıldı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugün yapılan duruşmasında tutuklu ve tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ağabeyi Celal Mahmutyazıcıoğlu da duruşmaya avukatlarıyla birlikte katıldı. Ece Erken ise duruşmaya katılmadı. Ece Erken, kendi el yazısı ile mahkemeye sunduğu dilekçe ile davaya katılma talebinden vazgeçtiğini belirtti.

“EŞİMİN ÖZ AĞABEYİ TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİM”

Ece Erken, mahkemeye sunduğu dilekçede şu sözleri kullandı:

Zamansız kaybettiğim pahalı eşimin vefatından sonra eşimin ailesinden ve dost sandıklarımdan tek bir bireyden takviye göremeden, üstelik kendisiyle geçmişi olan bireylerin mahkeme vakti yurt dışında keyifteyken bile ben eksiksiz bir halde eşimin tüm duruşmalarına katıldım. Muhattap olmayacağım şahıslarla sayısız defa bayan halimle muhattap oldum. Şahsen eşimin öz ağabeyi tarafından hakaret ve tehdide uğradım. (Konuyla ilgili şikayetim savcılıktadır) Çok yalnız bırakıldım. Fiziken ve ruhen artık kaldıramayacak kadar yoruldum. Odaklanmam gereken çocuğumu, sıhhatimi, ailemi ve işimi ihmal ettim. Tüm bu sebeplerden ötürü davaya katılma talebimden vazgeçiyorum. Rabbime ve aziz Türk adaletine güveniyorum.

“GEREKSİZ BİR TARTIŞMAYDI”

Duruşmada Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun arkadaşı Rober Güler, şahit olarak dinlendi. Olaydan iki ay evvel emlak komitesi sebebiyle Kadir Yasak’ın kendisini aradığını anlatan Rober Güler, “Şafak da yakın arkadaşımdı, o da benimle geldi. Ben Kadir Yasak’ı tanımıyordum. Yere gittik konuştuk, rastgele bir tartışma olmadı. Alma satma muhhabeti oldu. Şafak arkadaşım olarak geldi. Biz müdahil olmadık. Çay içtik kalktık. Sonra Seccad beni arayıp, ‘Şafak bize masraf mi yaptı. Bizi bozmaya mı geldi?’ dedi. Şafak’ın numarasını istedi. Şafak da, ‘ver’ dedi. Sonra ikisi telefonda konuştular. Şafak en son, ‘Ne anlıyorsanız anlayın’ dedi. Gereksiz bir tartışmaydı” biçiminde konuştu.

“HAFTANIN 6-7 GÜNÜ ŞAFAK İLE GÖRÜŞÜRDÜK”

Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun vurulduğunu sürücüsünden öğrendiğini söyleyen Güler, “Haftanın 6-7 günü günde 15 saat Şafak ile görüşürdük. Şafak ne benim, ne de Suphi’nin avukatı değildi. Şafak ile Kadir Yasak’ın bir münakaşası olmadı. Yerde Suphi beni tanıttı, sonra Şafak’ı tanıttı. Şafak o sırada ‘Beni tanımıyor musunuz?’ dedi ancak bir tartışma olmadı, yalnızca bu muhabbet oldu” dedi.

“BURADA BİR SIR VAR”

Tanık beyanının akabinde kelam alan Celal Mahmutyazıcıoğlu, “Kardeşim ile Rober daima görüşüyordu. Biz bu sıkıntının gerisinde daha büyük bir kıssa ararken bu türlü komik bir şey olduğunu öğrendik. Şafak bana bahsetmedi ya da ciddiye almadı. Burada bir sır var, maskeli bir balo var. Kimseye bir şey dememiş. Durup dururken bu adam neden öldü? Çözemediğimiz bir sır var. Buradakiler biliyor. Olayın şahidi arkadaşı, eşi bilmiyor. Bir kendisi, bir de buradakiler biliyor” açıklamasını yaptı.

KADİR YASAK: SIR YOK, PİŞMANIM

Tahliye talebinde bulunan sanıklardan Kadir Yasak, “Bir sır yok. Olay en baştan anlattığım üzere, pişmanım. Ben de, arkadaşlarım da, karşı taraf da mağdurdur. Kimseyi mağdur etmek istemezdim” dedi.

“BERAAT EDECEĞİME İNANIYORUM”

Söz verilen tutuklu sanık Ali Yasak, “Yaralama kastıyla yaşanmış bir olay lakin üzücü bir biçimde sonuçlanmıştır. Bizim üzere beşerler için para için cinayet işlemek akla mantığa uygun değildir. Para için cinayet işlenmez, biz ailemizden bu türlü gördük. Benim olay gecesi yemekte ödediğim para belirli. Oradan da diğer yere gidecektim. Bahsi geçen paranın yarısını bir gecede harcayacaktım. Birinci günden itibaren en samimi formda konuşuyorum. Tahliyemi talep ediyorum beraat edeceğime inanıyorum” tabirlerini kullandı.

“KİMSE BANA SİLAHI NEREDEN ALDIĞIMI SORMADI”

Kadir Yasak’ın olayda kullandığı silahı temin etme cürmünden tutuklu bulunan sanık Abdülkadir Kara, “Evli, üç çocuk babasıyım, Kadir Yasak için ben bu riski neden alayım? Ben bu soruyu 17 aydır kendime soruyorum, bir yanıt bulamadım. Kadir Yasak’a silah temin ettiğim tez ediliyor. Neden kimse bana silahı kimden aldığımı sormadı? Kadir Yasak için mutlaka bu türlü bir harekette bulunmadım” diye konuştu.

SEREN SERENGİL HAKKINDA ZORLA GETİRİLME KARARI

Alınan beyanların akabinde orta kararını açıklayan mahkeme, çağırılmasına karşın gelmeyen şahitler Seren Serengil ile Mustafa Rahman Tohma hakkında yine ‘zorla getirilme’ kararı çıkartılmasına, şahitlerin gelmediği takdirde haklarında hata duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

İlginizi Çekebilir
teaser-afisi-yayinlandi-uwerexx1.jpg

Yazar Hakkında

Yorum Yap