1. Ana Sayfa
  2. Magazin

CZN Burak’ın annesi Didem Bozbura’ya hapis cezası!

CZN Burak’ın annesi Didem Bozbura’ya hapis cezası!
0

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Didem Bozbura gelmezken; Mazhar Alp Bozbura ve Yasin Şimşek katıldı. Sanıklar Didem Bozbura, Mazhar Alp Bozbura ve Yasin Şimşek’in avukatları, müvekkillerinin beraatlerini ve haklarındaki yurt dışına çıkış yasaklarının kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Mazhar Alp Bozbura’nın ‘irtikap’ hatasından 5 yıl 2 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Sanık Didem Bozbura ve Yasin Şimşek ise tıpkı kabahatten 2 yıl 7 ay 7’şer gün mahpus cezasına çarptırıldılar. Mahkeme, sanıklar hakkndaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına da hükmetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kısmında Doç. Dr. Metin Keskin’in 7 Şubat 2020’da şikayet dilekçesi vermesi üzerine savcılıkça soruşturma başlatılmıştı. İddianamede, Doç. Dr. Metin Keskin’in Çapa Tıp Fakültesi’nde daha evvel mide kanseri teşhisi ile yatmış olan Hatice Sözanlar’ın ameliyat edilmesi gerektiğine dair görüş bildirdiği, sanık Yasin Şimşek tarafından hekim Metin Keskin ismine ameliyat için hasta Hatice Sözanlar’ın yakınlarından 8 bin 500 TL paranın istediği kaydedildi. İsminin kullanıldığını anlayan Doç. Dr. Metin Keskin’in şikayetçi olduğu anlatılan iddianameye nazaran, Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ofis Amirliği’nce 7 Şubat günü saat 16.00 sıralarında hasta yakını olan Soner Sözanlar seri numarası tespit edilen 3 bin 500 TL’yi, sanık Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura’nın odasında öteki sanık Yasin Şimşek’e verirken kabahat üstü operasyon yapıldı.

Gözaltına alınan sanık Yasin Şimşek, Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura’nın eşi Didem Bozbura tarafından yönlendirildiğini, hasta yakınlarıyla irtibat kurduğunu ve kendisine kurul verildiğini söyledi. Didem Bozbura ve eşi Mazhar Alp Bozbura, suçlamaları reddetmişti. Üç sanık da tutuklanmıştı.

İddianamede, sanık Mazhar Alp Bozbura için ‘İcbar suretiyle irtikap hatasına teşebbüs’ten 4 yıl 3 aydan 7 yıl 6 aya kadar mahpus cezası talep edildi. Yardımla suçlanan sanıklar Didem Bozbura ve Yasin Şimşek için ise 2’şer yıldan 3 yıl 9’ar aya kadar mahpus cezası talep edildi. İddianamenin kabul edilmesi ile birlikte tutuklu sanık Didem Bozbura, yurt dışına çıkış yasağı ve en yakın karakola imza atma koşuluyla 27 Şubat 2020’de tahliye edilmişti. Sanıklar Mazhar Alp Bozbura ve Yasin Şimşek ise infaz mühletine ait düzenlemeler nedeniyle 11 Nisan 2020’de tahliye edilerek haklarında imza verme halinde isimli denetim önlemine karar verilmişti.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap