1. Ana Sayfa
  2. Magazin

‘Botoksla donmuş bir yüz istemeyiz’

‘Botoksla donmuş bir yüz istemeyiz’
0

Kate Winslet ve Helena Bonham Carter üzere ödüllü yıldızlar “Ben bir oyuncuyum, alnımdaki kırışıklığa gereksinimim var” diyerek botoksa karşı çıkıyor.

‘Kırışıklarımla gurur duyuyorum’

“Titanik” sinemasıyla tanıdığımız, yıllardır birçok kıymetli üretimde rol alan İngiliz oyuncu Kate Winslet, Oscar, BAFTA, SAG, Emmy, Grammy ve Altın Küre üzere çok kıymetli mükafatların sahibi. 47 yaşındaki, üç çocuk annesi Winslet’ın ödüllendirilmesinin nedeni alışılmış ki canlandırdığı karakterlere yüzde yüz başarılı performanslarla hayat vermesi. Sanatkarın bir duyguyu, bir ifadeyi anlatmak için mimiklerini kullanması da sanatının bir modülü. Kate Winslet işte bu nedenle bir oyuncu olarak hisleri yansıtmasını sağlayan mimiklerini yok eden, yüzünü donduran ve kırışıklıkları yok ederken hareketsiz, dümdüz bir cilt getiren botoksa karşı çıkıyor. Oyuncu, “Botoks, ailemin beni yetiştirme usulüne ve doğal hoşluk olarak kabul ettiğim her şeye ters. Asla pes etmeyeceğim, kırışıklarımla işime devam edeceğim. Zira ben bir aktrisim, yüzümün sözünün donmasını istemi-yorum. Bir rolü canlandırırken o kırışıklıklara gereksinimim var. Onlarla gurur duyuyorum” dedi.

‘Yüz kaslarımı hareket ettirebiliyorum’

İki çocuk annesi, 57 yaşındaki İngiliz oyuncu Helena Bonham Carter, hem TV’de hem sinemada canlandırdığı rollerin hakkını tam manasıyla verdiği için sarsılmaz bir meslek edindi. Direktörlerin ve yapımcıların hiç estetik yaptırmamış oyuncuları tercih ettiğini belirten Helena Bonham Carter şunları söyledi: “Ne memnun bana ki hâlâ yüz kaslarımı hareket ettirebiliyonum. Zira bunu hâlâ yapabilen çok kişi kalmadı! Günümüzde yüksek teknoloji eseri kameralar, yüzünüzün doğal olup olmadığını çok kolay yansıtıyorlar. En yeterlisi yüzünüzü rahat bırakmak. Judi Dench’e (88) bakın, yüzünün doğallığı onun en büyük serveti ve Dench oyunculuğu asla bırakmaz. Benim de istediğim bu. İki yol var; biri estetik yaptırıp tuhaf görünmek, oburu hiçbir şey yaptırmayıp yaşını göstermek. Benim tercihim ikincisi. Yaşlı bir bayanda hoşluk vardır, çizgiler hayatın temsilidir, değişmek makus değildir. Bir de beşerler yaş ile birlikte gelişir. Yaş ile birlikte daha akıllı, daha güçlü, daha kendimiz oluruz. Karakterimiz zenginleştiği için verecek daha çok şeyimiz olur. ‘Yaşlanma-yacaksın’ halindeki beyin yıkamadan vazgeçilmeli. Beşerler, yaş alan bayanların gücünden korkuyor.”

‘Peçe takmaktan farklı değil’

Hollywood’un tartışmasız en büyük yıldızlarından, çok ödüllü, 73 yaşındaki oyuncu Meryl Streep, bugüne kadar hiç botoks yaptırmadığını, doğal bir halde yaşlanmayı seçtiğini söyledi. Meryl Streep botokstan uzak durmasının nedenlerini de şöyle açıkladı: “Botoks yaptırmış beşerlerle karşılaştığımda, mimiklerin yansıtılamaması nedeniyle bağlantıda bir kesinti oluyor. Botoks, bir oyuncu için yüzüne peçe takmaktan farklı değil. Bu nedenle de yeterli bir süreç değil. Yaşlanmayı doğal bir süreç olarak kucaklamalıyız. Hayat pahalıdır, birçok insanı kaybettiğinizde her günün bir armağan olduğunun da farkına varırsınız.”

‘Doğayla savaşmak istemiyorum’

48 yaşındaki ABD’li oyuncu Drew Barrymore, tabiatla savaşmak istemediği için estetik ameliyat yaptırmayacağını belirtirken şunları söyledi: “Doğal bir biçimde yaşlanmaktan yanayım. İki kız çocuğu yetiştiriyorum ve gençlik pınarından içmenin dilek edildiği bir bölümde büyüdüm. Lakin ben bu anlayışa hiç abone olmadım. Estetiğe bağımlı olmak istemiyorum. Tüm bayanların muhakkak bir formda görünmek için estetik süreçlerle kendilerine eziyet ettiklerini düşünüyorum. Yaşlanmak da hayatın bir modülü. Her yeni yaşımda kendimi çok daha insani ve güçlü hissediyorum. Bu his çok pahalı.”

‘Bu kültür tam bir delililik’

Oscar, Emmy, BAFTA ödüllü 64 yaşındaki İngiliz oyuncu Emma Thompson, botoks yaptırma modasının olağan olmadığını, bunun bir meczupluk olduğunu anlattı: “Yaşlanmak doğal bir süreç. Beşerler neden kendilerine bunu yapıyorlar? Genç insanlara botoks yaptırmanın olağan olduğunu düşündürtmek yanlış bir şey. Estetik cerrahi, bir cins kolektif psikoz. Bu süreçlerin sahiden garip olduğunu düşünüyorum.”

‘Doğal hoşluğu savunuyoruz’

Türkiye’de görüşlerini sorduğumuz oyuncular da botoks konusunda şunları söyledi…

Gülsim Ali İlhan: Her vakit doğallıktan yana oldum. Daha evvel hiç botoks yahut dolgu yaptırmamış biri olarak katiyetle bu görüşe katılıyorum ve biz oyuncular için en doğrusunun da bu olduğunu düşünüyorum. Oynadığımız birinci projeyle son proje ortasında, yaş farkı dışında öteki bir fark olmaması gerekiyor.

Jessica May: Kate Winslet’in yorumuna katılıyorum; zira her mesleğin muhakkak kuralları vardır ve başarılı olmak için bu kurallara uymak gerekiyor. Bazen küçük dokunuşlar yapılabilir fakat her şeyin fazlası ziyan. Meyve zerzevatın bile organiğini aradığımız bu tertipte doğal hoşluğu savunmayan yoktur herhalde… Ben de doğal hoşluktan yana olmaya çalışıyorum. Ona nazaran spor yapıp, ona nazaran beslenmeye çalışıyorum. Oyuncu olmayı seçen ve bu yolda yürümek isteyenlerin de buna dikkat etmesi gerekiyor. Bunun dışında oyuncu olmasına da gerek yok; bazen beşerler o kadar çok botoks yaptırıyor ki, kızıyor mu gülüyor mu anlamıyorsunuz.  

Ezgi Şenler: Katiyen katılıyorum. İşimiz gerçeklik ve doğallık. Herkesin hızı botokslu ve hisler seyirciye geçmiyor. Heykel üzere birebir hızlar gerçekliği kaybettiriyor diye düşünüyorum.

Aslı Turanlı: Kate Winslet bir tiyatrocu, bu halde düşünmesi çok olağan. Lakin günümüz dizi oyunculuğunda neden daima genç yüzleri tercih ettiklerini direktörlere sormak lazım. Bir oyuncunun yaşının görünmesi bilhassa bayan ise yaş aldıkça daha yakışan bir şey. Donuk bir yüz, oyunculuğun alehine bir şey. Lakin olağan teknoloji günümüzde çok gelişti ve şu an baby botoksu isimli yolu, birçok Hollywood sanatkarları mimiklere dokunmadan çok az dozlarda kırışıklıklarına uygulatıyor.

Tuğçe Aral: Oyunculuğa başlamadan evvel botoks yaptırıyordum. Artık yaptırmıyorum. Oyunculukta estetik ne kadar az olursa doğallık o kadar fazla. Sahiden ben evvelden yüzüme yaptırdığım ufak tefek dolgulara bile pişmanım, onları da erittireceğim. Birebir biçimde modellikte de çok fazla estetik olmaması gerekiyor bence… Estetiğin fazlası pişmanlık ve ziyan.

Yazar Hakkında

Yorum Yap