1. Anasayfa
  2. Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan uluslararası topluma KKTC çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan uluslararası topluma KKTC çağrısı
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binasının açılış töreninde konuştu.

”KKTC’NİN BÖLGEDE BİR MARKA HALİNE GETİRİLMESİNE KATKIDA BULUNACAKTIR”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Yeni terminal, eskisine kıyasla 6 kat büyütülmüştür. Bu şekilde 10 milyon yolcuya hizmet verebilecek duruma gelmiştir. Daha modern ve kapasiteli terminal binası daha fazla yatırım istihdam demektir. Bugün itibarıyla Ercan Havalimanı, Kıbrıs Adası’nın en büyük yolcu kapasitesine sahip havalimanı konumundadır. Bu eser KKTC’nin bölgede bir marka haline getirilmesine katkıda bulunacaktır.

”ULUSLARARASI TOPLUMU SİYASİ KISITLAMALARI KALDIRMAYA DAVET EDİYORUM”

Uluslararası toplumu, (KKTC’ye yönelik) hukuki temelden yoksun, tamamen siyasi kısıtlamaları kaldırmaya davet ediyorum. Kıbrıs Adası’nda tahakkümü, gerginliği ve çatışma kültürünü değil eşit iki devletin yan yana, birlikte yaşama idealini destekleyin, çağrımı yineliyorum.”

YENİ PİST 3 BİN 100 METRE

Yeni havalimanı daha fazla yolcu kapasitesine sahip olurken daha geniş ve ferah sosyal alanlarla hizmet verecek.

2 bin 755 metrelik mevcut piste kıyasla 3 bin 100 metrelik yeni piste kavuşan havalimanı, her model yolcu uçağının kullanımına müsait hale geldi.

9 körük, 21 de açıkta olmak üzere toplam 30 uçaklık park alanı bulunan Ercan Havalimanı, 1500 araç kapasiteli kapalı otoparkı ve son teknoloji yeni donatılarıyla hizmet sunacak. Havaalanı, turizme ve ekonomiye de önemli katkı sağlayacak.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir