1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Zeynep ile anneannesinin öldüğü kaza! Sürücünün cezası belli oldu

Zeynep ile anneannesinin öldüğü kaza! Sürücünün cezası belli oldu
0

Kaza, 26 Haziran 2022’de Bursa Asfaltı Caddesi’nde meydana geldi. Bursa’dan Mudanya istikametine giden Burak Ulga’nın kullandığı 16 ANV 418 plakalı araba, yolun karşısına geçmek isteyen Fikriye Yeğit ile torunu Zeynep Mira Güler’e çarptı. İstanbul’dan Bursa’ya tatil için geldiği öğrenilen anneanne ile torunu, hayatını kaybetti. Gözaltına alınıp, 0.86 promil alkollü olduğu belirlenen Burak Ulga, tutuklandı. İki sefer üst üste alkollü araç kullandığı ortaya çıkan ve 2 yıl mühlet ile ehliyetine el konulan Burak Ulga’nın, kaza günü ehliyetsiz direksiyon başına geçtiği öğrenildi.

‘EVDEN ÇIKMADAN EVVEL 1 ŞİŞE BİRA İÇTİM’

Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olmak’ kabahatinden 15 yıla kadar mahpus cezası istenen Burak Ulga, savunmasında, “Olay nedeniyle üzgün ve pişmanım. Bilerek ve isteyerek hareket etmedim. Bu türlü bir olaya neden olduğum için huzursuz ve rahatsızım. Arkadaşlarla buluşmak için Altınşehir Mahallesi’ndeki evimden çıktım. Meskenden çıkmadan evvel 1 şişe bira içmiştim. Aracım ile Mudanya istikametine seyir halindeydim. Araçla saatte 60-70 kilometre süratle seyir halindeyken önüme birden 3 kişi çıktı. Yolan çıkan bireyleri görünce fren yaptım. Aracı sola kırmaya çalıştım. Buna karşın bireylere çarpmaktan kendimi kurtaramadım. Ölenlerin ailesi ile görüşüp anlaşmak istiyorum. Alkolün tesiri altında değildim, aracı süratli formda kullanmıyordum” dedi.

TRAFİK İHTİSAS DAİRESİ’NDEN RAPOR İSTENDİ

Mahkeme heyeti, belgenin İstanbul ATK Trafik İhtisas Dairesi’ne gönderilerek sanık ile ölenlerin kusurlarının belirlenmesine, 0.86 promil alkolün inançlı sürüş yeteneğini azaltıp azaltmadığı istikametinde rapor hazırlanmasına karar verip, Burak Ulga’nın tutukluğunun devamına hükmetti. Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmaya Burak Ulga, Fikriye Yeğit’in eşi ve oğlu ile Zeynep Mira Güler’in babası Burak Güler katıldı. Müştekiler, şikayetçi olduklarını yineledi.

İKİNCİ DURUŞMADA TAHLİYE EDİLDİ

Bir evvelki duruşmada verdiği tabirini tekrarlayan Burak Ulga, kazadan evvel evlilik hazırlığında olduğunu belirterek, “Maddi ve manevi olarak güç durumdayım. Tahliyemi talep ediyorum” dedi. Savcı, sanığın tutukluluk halinin devamını istedi. İstanbul ATK Trafik İhtisas Dairesi’nden istenen raporun beklendiğini belirten mahkeme heyeti ise sanığa yurt dışı yasağı koyup, tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

AVUKATI BERAATİNİ İSTEDİ

Karar duruşmasına tutuksuz sanık Burak Ulga katılmazken, taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Duruşmada mahkeme lideri, İsimli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi’nden gelen, şoför Ulga’nın tali, ömrünü yitirenlerin ise asli kusurlu olduğu görüşüne yer verilen raporu okudu. Rapora itiraz eden Fikriye Yeğit ve torunu Zeynep Mira Güler’in yakınlarının avukatı, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek tekrar rapor alınmasını talep etti. Sanık avukatı ise müvekkilinin kusurlu olmadığını öne sürerek beraatini, ceza verilecekse de alt huduttan karar kurulmasını istedi.

Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporu dikkate alan heyet, Ulgan’a, ‘taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olma’ kabahatinden 3 yıl 4 ay mahpus cezası verip, ehliyetinin 3 ay müddetle geri alınmasını kararlaştırdı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap