1. Anasayfa
  2. Gündem

Yurt dışında kullanılan oylar seçim sandıklarına konuldu

Yurt dışında kullanılan oylar seçim sandıklarına konuldu
0

Cumhurbaşkanı seçimi 2’nci çeşit oylamasında yurt dışında 73 ülke ve 167 temsilcilikte 1 milyon 783 bin 107 oy kullanıldı. Oyların büyük kısmı, Türk Hava Yolları’ndan kiralanan tarifeli uçaklarla Ankara’ya getirildi. Avrupa dışındaki ülkelerdeki oyların ise saat farkları nedeniyle getirilmesine devam ediliyor. Yarın sabah saatlerinde tüm oylar, Ankara’da toplanacak. ATO Congresium’da 5 odada koruma edilen torbaların içindeki oylar, ülkelere nazaran sınıflandırılarak şeffaf seçim sandıklarına konulmaya başlandı. 

‘1460 SANDIĞA DAĞITILACAK’

Yurt Dışı İlçe Seçim Şurası Lideri Ali Uğuz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonra birinci kere 2’nci turlu bir seçim yaşandığını belirterek, “Bu demokrasimiz için olumlu bir gelişmedir. 73 ülke 167 temsilcilikte 2’nci cinste kullanılan oy sayımız, 1 milyon 783 bin 107’dir. Gümrüklerde kullanılan oy sayımız ise 113 bin 887 olup; gümrüklerde oy kullanma işlemi 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecektir. Birinci cinste 5 bin 114 yurt dışı temsilcilik sandıklarını biz burada 1430 sandığa bölerek sayım yaptık. 2’nci tıpta seçim takviminin kısalığı nedeniyle yurt dışında ve temsilcilerimizde 3 bin 455 sandık kuruldu. Bu sandıklarda 5 gün mühlet ile oy kullanıldı. Bize gelecek bu sandıklar burada 1460 sandığa dağıtılarak sayım ve dökümü yapılacaktır” tabirlerini kullandı.

Uğuz, tüm oylar ATO Congresium’a ulaştığında depoya doldurulacağını ve 28 Mayıs’ta yurt içinde sandıkların kapanması ile sayıma başlanacağını söyledi. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir