1. Anasayfa
  2. Gündem

Yunanistan’da seçim sonuçları belli oldu

Yunanistan’da seçim sonuçları belli oldu
0

Yunanistan’da düzenlenen genel seçimde oyların yüzde 85’ininden fazlası sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara nazaran, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi (ND) oyların yüzde 40,80’ini alarak seçimin galibi olurken, mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

ND’nin akabinde Aleksis Çipras’ın liderlik ettiği Radikal Sol Koalisyon – İlerici İttifak’ın (SYRIZA) oyların yüzde 20,06’sını alarak seçimi ikinci sırada tamamladı.

Panhelenik Sosyalist Hareket’in (PASOK) oyların yüzde 11,62’sini, Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) oyların yüzde 7,17’sini, Helen Çözümü’nün (EL) oyların yüzde 4,47’sini aldı.

Seçime katılan 27 siyasi parti, 8 ittifak ve 1 bağımsız aday ortasından toplam 5 parti ve ittifak yüzde 3 barajını geçerek meclise girmeye hak kazandı. Seçime dair resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

 

“YALNIZCA GÜÇLÜ HÜKÜMETLER YÜREKLİ ISLAHATLARLA İLERLEYEBİLİR”

Miçotakis birinci seçim sonuçlarına ait yaptığı açıklamada, kazandıkları seçim zaferini kutlayarak, “Yeni Demokrasi, mutlak çoğunluk ile yönetmek için halkın onayını aldı. Hiç elbet bu siyasi zelzele yeni seçimlere yanlışsız yolumuza sürat vermemizi sağlıyor. Sadece güçlü hükümetler gözü pek ıslahatlarla ilerleyebilir” tabirlerini kullandı.

Çipras ise Miçotakis’i arayarak genel seçimlerde kazandığı zafer münasebetiyle tebrik etti.

PASOK başkanı Nikos Androulakis ise yaptığı açıklamada, partisinin elde ettiği başarıyı “büyük bir zafer” olarak nitelendirerek, “Bugün bu büyük zafere imza atan her Yunan bayan ve erkeğe yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

KOALİSYON HÜKÜMETİ KURULAMAZSA SEÇİM İKİNCİ CİNSE GİDECEK

İlk tıpta nisbi seçim sistemine nazaran hiçbir parti tek başına hükümet kurmak için gerekli olan yüzde 46’lık oy oranına ulaşamazken, Yeni Demokrasi’nin partiler ortasında işbirliği yaparak koalisyon hükümeti kurmaması halinde seçimin ikinci çeşidinin haziran sonu ya da temmuz ayı başlarında bu defa salt çoğunluk sistemiyle tekrarlanması bekleniyor. Salt çoğunluk sistemine nazaran, bir parti oyların yüzde 38’ini alarak tek başına hükümet kurabilecek.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir