1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Yunan polis ve kız arkadaşı yasak bölgeye girmişti! Savcıdan yeni talep

Yunan polis ve kız arkadaşı yasak bölgeye girmişti! Savcıdan yeni talep
0

Yunanistan’ın Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’nde vazifeli trafik polisi Valasoudis Manolis, sevgilisi Aheni Aohna ile alışveriş için 5 Aralık 2021’de Pazarkule Hudut Kapısı’ndan giriş yaparak Edirne’ye geldi. Kentte alışveriş yapan çift, birebir akşam araçlarıyla İpsala Hudut Kapısı’ndan geçmek üzere yola çıktı. Çift, Yunanistan hududuna yakın Doyran köyünde, askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle Türk güvenlik güçlerince gözaltına alındı. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Manolis ve kız arkadaşı, nöbetçi sulh ceza hakimliğince yurt dışına çıkış yasağı konularak özgür bırakıldı.

SUÇ ÖGESİNE RASTLANILMADI

Valasoudis Manolis, savcılıkta verdiği sözünde, “Edirne’ye geliş gayem, kız arkadaşım ile birlikte gezmek ve alışveriş yapmaktı. Hava karardığı için Yunanistan’a dönecektik. Telefonumdaki navigasyona yazarak yola çıktık. Bir müddet sonra hava büsbütün kararmıştı. Toprak bir yolda ilerlediğim esnada önüme askerler çıktı ve bizi durdurdular. Benden ve kız arkadaşımdan pasaport istediler. Bizi durdukları yerde askeri yasak tabelası yoktu. Askeri yasak bölgeye girdiğimizi düşünmüyorum” dedi.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü’nde de çiftin cep telefonları ile üzerlerindeki dijital malzemelerinin incelenmesinde, cürüm ögelerine rastlanılmadı. Yargılanma sarfiyatları ve teminat bedeli olan 50 bin TL ceza ile yurt dışına çıkış yasakları kaldırılan Valasoudis Manolis ile kız arkadaşı Aheni Aohna, 10 Aralık’ta ülkelerine döndü.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Edirne 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, Valasoudis Manolis ile Aheni Aohna hakkında, ‘askeri yasak bölgelere girmek’ hatasından 2’şer yıldan 5’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Davanın bugün 6’ncısı görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar katılmadı. Evvelki duruşmada sanıkların Yunanistan’dan müzakerelerinin gelmesinin akabinde savcı temel hakkındaki mütalaasını açıkladı. Sanıkların bilerek askeri yasak bölgeye girdiğini belirten savcı, ‘askeri yasak bölgeye girmek’ kabahatinden 2 ile 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılmalarını istedi. Sanıkların avukatı Mehmet Efe Tuna, kabahatin yasal ögelerinin oluşmadığını, cürmün oluşabilmesi için yasak bölgeye hile yahut gizlice girilmesi gerektiğini belirterek müvekkillerinin beraatini istedi. Duruşma ertelendi. 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap