1. Ana Sayfa
  2. Gündem

YKS hakkında tüm merak edilenler! İlk oturum TYT başladı

YKS hakkında tüm merak edilenler! İlk oturum TYT başladı
0

Üniversite adaylarının katıldığı Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile bugün başladı.

Sınavda Türkçe’de 40, Toplumsal Bilimler’de 20, Temel Matematik’te 40, Fen Bilimleri’nde de 20 olmak üzere toplam 120 soru yer alıyor ve adayların 165 dakika cevaplama mühleti var. Yarın da 10.15’te ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT), saat 15.15’te Yabancı Lisan Testi (YDT) yapılacak. İmtihan sonuçları 20 Temmuz’da açıklanacak. Akabinde tercih maratonu başlayacak.

Tüm adayların TYT’ye girmesi mecburî. 2023-YKS’de Sayısal-SAY, Sözel-SÖZ, Eşit Ağırlık-EA, LİSAN puan tipleriyle bir lisans programına yerleşmek isteyenler ise AYT ve/veya YDT’ye katılacaklar. TYT’nin, SAY, KELAM, EA ve DİL puan tiplerinin hesaplanmasında katkısı yüzde 40 olacak. Bu yıl da tercihlerde baraj olmadığı için TYT puanı hesaplananlar Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını; AYT ve YDT’de ilgili puan cinsinde puanı hesaplananlar ise Tablo 4’teki lisans programlarını tercih edebilecekler.

“1 SAAT ÖNCESİNDEN MESKENDEN ÇIKTIM, 1 YILIM GİTTİ”

Antalya’da da imtihanı 4 dakika ile kaçıran bir genç kız, kapının kapalı olduğunu görünce olduğu yere yığılıp gözyaşlarına boğuldu. “1 saat öncesinden meskenden çıktım, 1 yılım gitti” diyerek ağlamaya devam eden genç kızı, öbür veliler teselli etmeye çalıştı. Bir öteki genç de imtihana giriş saatini başlama saatiyle karıştırınca 5 dakika gecikti. Son saniyelerle kapıdan içeriye girenleri ise veliler alkışladı.

Sınavı 2 dakikayla kaçıran bir öbür genç kız için de veliler kapıdaki vazifelilerden yardım talep etti. Uzun mühlet lisan dökülen vazifeliler kapıyı açmadı.

KAPIDAN GİRİŞİ 10.15 ZANNETTİ

Sınavı 5 dakika ile kaçıran Furkan Altun da, içeriye alınmayan gençlerden oldu. İmtihana giriş saatini 10.15 zannettiğini belirten Altun, “10.15 zannetmiştim. Bana 10.00’da kapanacağıyla ilgili kimse bu bilgiyi vermedi. 5 dakika gecikmiş oldum. Turizm okumayı düşünüyordum. Geçmiş olsun yapacak bir şey yok. Trafiğe takıldım” dedi. (İHA)

GEÇ KALAN ADAYLAR İMTİHANA GİREMEDİ

Konya’da tıpkı caddede olduğu için imtihana gireceği okulu karıştıran bir öğrenci, yoldan geçen bir kişinin yardımıyla öbür okula yetişti. Saat 10.15’de başlayan imtihan için 15 dakika evvel okul kapıları kapatıldı. Kimi öğrenciler koşarak son dakika okul kapısından girebilirken, geç kalanlar ise içeri alınmadı.

Bir öğrenci ise okulun bahçe kapısı kapatılınca, duvardaki demirlerin üzerinden atlayıp içeri girdi, lakin geç kaldığı için polis eşliğinde dışarı çıkartıldı. (Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA, DHA)

AVCILAR’DA 3 DAKİKA SONRA GELDİLER

Avcılar’da da 3 dakika sonra gelen iki erkek aday tüm uğraşlara karşın kapıyı açtıramadı. Adaylar bunun üzerine demir kapıyı tırmanarak bahçeye girdi lakin, binanın girişindeki vazifeliler tarafından engellenerek dışarı çıkarıldı. Birebir okulun yan sokağında tıpkı ismi taşıyan ilkokul olması nedeniyle çok sayıda aday da bu okulları karıştırdı. İlkokuldakiler ortaokula, ortaokuldakiler ise ilkokula geldiklerini anlayınca dışarı çıkarıldı ve koşarak yandaki binaya yetişmeye çalıştı. (İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, DHA)

YÜZDE 25 EK KONTENJAN

Yükseköğretim Şurası (YÖK), bu yıl zelzele bölgesine özel kararlar aldı. Buna nazaran Harika Hal kapsamındaki vilayetler ile Sivas Gürün’de 6 Şubat 2023 tarihi prestijiyle ikamet eden adaylar için kendi vilayetlerindeki devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan programların genel kontenjanı dışında ek yüzde 25 kontenjan ayrılacak. Ayrıca vakıf üniversitelerindeki her programa, depremzede adaylar için 1’er kontenjan ayrılacak.

Yine bu yıl alınan karar kapsamında 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle 34 yaşını tamamlamış bayanlar için de devlet üniversitelerinde merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarında “34 Yaş Üstü Kadınlar” kontenjanı bulunacak. Muvaffakiyet sıralaması koşulu aranan tıp, diş hekimliği, hukuk üzere programlar dışındaki programlar için geçerli olacak bu kontenjanlardan daha evvel rastgele bir lisans programından mezun olanlar yararlanamayacak; ön lisans programından mezun olanlar ise yalnızca lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebilecekler.

BARAJ BU YILDA YOK

Geçen yıl YKS’de ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan baraj puanları uygulaması kaldırılmıştı. Bu yıl da tıp, hukuk gibi muvaffakiyet sırası şartı olan programlar haricinde, tercihlerde baraj olmayacak. Yani imtihanda yerleştirme puanı hesaplanan herkesin puanları doğrultusunda tercih yapma bahtı var. Adayın ön lisans programlarını tercih edebilmek için TYT puanının; lisans programları için ise SAY, KELAM, EA ve LİSAN puanının olması kâfi. TYT puanının hesaplanabilmesi için Temel Matematik yahut Türkçe Testi’nden en az 0,5 ham puan almak gerekiyor. AYT ve YDT’de SAY, KELAM, EA ve LİSAN puanlarının hesaplanabilmesi için ise ilgili testlerin en az birinden 0,5 ve üzeri ham puan almak şart. TYT puanı olmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, KELAM, EA, LİSAN puanları hesaplanmayacak.

Bazı programlarda muvaffakiyet sırası sınırlaması ise devam ediyor. YKS Kılavuzu’na nazaran tıp programlarında en düşük muvaffakiyet sırası 50 bin; hukukta 125 bin, mühendisliklerde 300 bin, mimarlıkta 250 bin, öğretmenlikte 300 bin, eczacılıkta 100 bin, diş hekimliğinde ise 80 bin. Belirlenen muvaffakiyet sıralarının altında olan adaylar, bu programları tercih edemeyecekler.

3.5 MİLYON ADAY BAŞVURDU

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’un paylaştığı datalara nazaran bu yıl YKS’ye 3 milyon 527 bin 466 üniversite aday başvurdu. 3 oturumdan oluşan imtihanın Lefkoşa dahil toplam 288 imtihan merkezinde uygulanacağını aktaran Ersoy, imtihanda yaklaşık 1 milyon kişinin misyon alacağını açıkladı.

KONTENJAN SAYISI 1 MİLYON 111 BİNE ULAŞTI

Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Erol Özvar, üniversite kontenjanlarını açıkladı. Bu yıl önlisans programları için 388 bin, lisans programları için 465 bin olmak üzere toplam 853 bin kontenjanın belirlendiğini kaydeden Özvar, açıköğretim ve uzaktan öğretim kontenjanlarıyla birlikte toplamda 1 milyon 61 bin kontenjanın olduğunu söyledi. Özvar, 34 yaş üstü bayanlar, depremzede adaylar ile şehit ve gazi yakınları için ayrılan kontenjanlar da dâhil edildiğinde toplam kontenjanın 1 milyon 111 bine ulaştığını açıkladı.

Depremzede öğrencilere 21 bin 215’i devlet, 3 bin 426’sı vakıf olmak toplamda 24 bin 641 ek kontenjan ayrıldığını kaydeden Özvar, 34 yaş ve üzeri bayanlar için de 8 bin 105’i lisans, 12 bin 937’si önlisans olmak üzere 21 bin 42 kontenjan ayrıldığını açıkladı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap