1. Anasayfa
  2. Gündem

Yıldırım isabet eden 2 çobanın sağlık durumları iyi

Yıldırım isabet eden 2 çobanın sağlık durumları iyi
0

Yurttepe Mahallesi Terazin mezrasında çobanlık yapan Selahattin İsaoğlu ile Tacettin Deli’ye dün hayvan otlattıkları sırada yıldırım isabet etti. Mecnun, Başkale Devlet Hastanesi’ne, İsaoğlu ise ambulans helikopter ile Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne; Mecnun de Başkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Selahattin İsaoğlu’nun durumunun âlâ olduğunu belirten Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, “Bu hastalarda ya yıldırım çarpması sonucu açılan yaralara bağlı düşünceler ya da boşalan gücün, elektrik akımının bedende yarattığı etkilenmeler olabiliyor. Bu hastamızda önemli bir yanık kelam konusu değildi. Lakin muhtemel bir kalp ya da teneffüs durmasına karşı hastamızı 24 saat ağır bakımda takip ettik. Durumu çok uygun. Bu cins yaralanmalarda süratli ulaşmak çok değerli. Çok sık karşılaştığımız bir durum değil. Bilhassa hastaneye ulaşacak boyutta olanları söylüyorum. 1-2 tane oluyor” dedi.

‘KALP DURMASINA KADAR GÖTÜREBİLİR’

Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Kübra Saçar ise hafif uyuşmadan mevte kadar yıldırım isabet etmesinin sonuçları olabileceğini belirterek, “İlk 24 saat bilhassa kalp üzerindeki tesirlerinden korkuyoruz. Ritim bozukluğu yapabilir, kalp durmasına kadar götürebilir. O yüzden birinci 24 saat ağır bakımda takip ediyoruz. Daha sonra etkilenen organlara bağlı olarak böbrek, yetmezliği, karaciğer yetmezliği, akciğerlerde hasar gelişebiliyor. Fakat bu hastamızda şu ana kadar o denli bir tesir görmedik. Bize geldiğinde uyuşma ve kasılma formunda bir tesir görülmüş. Kalple ilgili şu ana kadar da bir sorun yaşamadık. 2-3 gün içinde de taburcu etmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

Selahattin İsaoğlu ise dehşet dolu anları anlatarak, “Yaylada hayvanları otlatırken bir anda şimşekler çaktı. O sırada 2 eşek ve bir köpek telef oldu, sonra üzerimize düştü. Telefonla 112’ye haber verdim, sonra da babamı aradım. Olay yerine gelen mahalle sakinleri, üzerime toprak koydu. Sonra ambulans helikopter geldi. Şu an sıhhat durumum güzel. Benimle yakından ilgilenen hastane yetkililerine ve hekimlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan Başkale Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Tacettin Deli’nin durumunun güzel olduğu belirtildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir