1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Yılda bir kez görülüyor! ‘Haziran’ın 1’i ve 20’si arasında açıp kapanır’

Yılda bir kez görülüyor! ‘Haziran’ın 1’i ve 20’si arasında açıp kapanır’
0

Gümüşhane’den doğarak Karadeniz’e dökülen ve Türkiye’nin en süratli akan çaylarından birisi olan Harşit çayının doğduğu yerlerden birisi olan Sarıçiçek köyüne ismini veren sarı çiçekler, yılın bu mevsiminde yalnızca 20 gün boyunca açıyor.

Denizden 2 bin 80 metre yükseklikteki köyün yaylasından ve dağlarından akan suların oluşturduğu ve üzerinde 2 adet tarihi köprünün de yer aldığı derenin meydana getirdiği vadide yaklaşık 15 kilometre boyunca uzanan alanda yılın bu mevsiminde açan sarı çiçeklerin oluşturduğu görüntüyü görmek isteyenler bölgeye akın ediyor.

Tarihi Sarıçiçek Köy Odalarının da olduğu ve vilayet merkezine 43 kilometre uzaklıktaki köyden başlayan ve vadi boyunca oluşan çiçekler yöre sakinlerinin “at ayağı” dediği bitkiden çıkıyor.

Senede yalnız bir kez açan ve haziran ayı içerisinde yaklaşık 20 gün boyunca açık kalan çiçeklerin bu yıl mevsimin yağışlı olması nedeniyle daha uzun mühlet açık kalabileceği bedellendiriliyor.

Derenin oluşturduğu mendereslerde vadi boyunca derenin sağında ve solunda açan çiçeklerin yoğunluğu görenleri mest ederken, son yıllarda yapılan tanıtımlarla bölgenin ziyaretçi sayısı da arttı.

“BU ÇİÇEKLER YILIN 15-20 GÜNÜNDE AÇIP SOLAN ÇİÇEKLER”

Sarıçiçek köyü muhtarı Salim Gündüz, eski ismi “İşkilas” ve “Eskinos” olarak isimlendirilen köylerinin yeni isminin bahse mevzu çiçekler nedeniyle Sarıçiçek olduğunu hatırlatarak, “Köyümüz ismini bu sarı çiçeklerden aldı. Bu çiçekler yılın 15-20 gününde açıp solan çiçekler. Bizim buranın tabiriyle ‘at ayağı’ diye tabir ettiğimiz otlardan çıkan bir çiçek. Haziran’ın 1 ve 20’si ortasında açıp kapanır. Senede bir kere açıyor. Vadi boyunca yaklaşık 15 kilometre boyunca bu çiçekler çayırlarımızı sarıyor. Harşit çayının doğuş noktasından başlayıp vadi boyunca açıyorlar. Genelde çayırlarda oluyor. 20 gün içinde açıp soluyor bu çiçekler” dedi.

1/10

2/10

3/10

4/10

5/10

6/10

7/10

8/10

9/10

10/10

“KÖYÜMÜZDE ÇİÇEKLERİMİZ HARİCİNDE TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ OLMAYAN USTA VE ÇIRAĞIN YARIŞ METODUYLA YAPTIĞI ODALARIMIZ VAR”

Muhtar Gündüz, Sarıçiçek köyünün usta ve çırağın yaptığı tarihi konuk odalarıyla da bilindiğini hatırlatarak, “Son yıllarda köyümüzün de içinde olduğu bu vadi tanıtımın da tesiriyle bayağı revaçta. Ziyaretçilerimiz çok fazla. Köyümüzde çiçeklerimiz haricinde Türkiye’de örneği olmayan usta ve çırağın müsabaka yordamıyla yaptığı odalarımız var. Hala de etkin durumdalar. Köyümüz yalnızca çiçekleriyle ünlü değil. Bunu kaçırmış olanlar da üzülmesinler tarihi odalarımızı yılın 365 günü ziyaret edebilirler” diye konuştu.

“VADİ BOYUNCA 10-15 KİLOMETRE BOYUNCA SARI ÇİÇEKLER VAR”

Yılın bu vakitlerini bekleyerek bölgenin eşsiz coğrafyasını ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinesinin deklanşörüne tekraren basan fotoğraf sanatkarı Metin Aydın da “Üçüncü gelişim bu. Her gelişimizde farklı bir hoşluk görebiliyoruz. Farklı tonlar veriyor. Çok hoş fotoğraflar yakalıyoruz. Tam açmamış bir haftası var daha. Vadi boyunca 10-15 kilometre boyunca sarı çiçekler var. Çok hoş bir manzara oluşturuyor. Fotoğrafçılar için muhakkak gelinmesi gereken bir yer. Bekliyoruz herkesi” diye konuştu.

“ALTIN VADİ DİYE İSİMLENDİRDİĞİMİZ HARİKA BİR COĞRAFYADA HOŞ FOTOĞRAFLAR YAKALADIK”

Bir öbür fotoğraf sanatkarı Samet Çelik ise evvelki yıllara nazaran bölgede çok su olduğunu vurgulayarak, “Sarıçiçek köyünde bu sene evvelki yıllara nazaran çok fazla su vardı. Çok kurak değildi. Yer yer ıslandık diyebiliriz. Sahiden buraya geldiğimize değdi. Sarıçiçek yani buranın da ağzıyla at ayağı dedikleri çiçeklerin olduğu, altın vadi diye isimlendirdiğimiz harika bir coğrafyada hoş fotoğraflar yakaladık. Gözümüz alabildiğince sarı çiçekler, yer yer papatyalar da gördük. Menderesler eşliğinde hoş görünümler yakaladık. Bölgede tarihi, köprüler, menderesler, değirmenler de gördük. Hepsi birbirinden hoştu. Tabiat severleri, fotoğraf tutkunlarını buraya bekliyoruz. Harika bir yer. Muhakkak gelmenizi tavsiye ediyorum” dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap