1. Anasayfa
  2. Gündem

Yeni kabineyi CNN TÜRK’te yorumladılar! ‘Olumlu sinyallerini pazartesi piyasalarda göreceğiz’

Yeni kabineyi CNN TÜRK’te yorumladılar! ‘Olumlu sinyallerini pazartesi piyasalarda göreceğiz’
0

28 Mayıs seçiminde bir kere daha Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın 2028 yılına kadar sürdüreceği vazifesi resmen başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabineyi bugün açıkladı. CNN TÜRK’te Gece Görüşü programında gazeteciler yeni kabineyi kıymetlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Büyük Millet Meclis’indeki yemin merasimi ile mazbatasını aldıktan sonra misyonuna başladı. Yemin merasiminin akabinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanlığı Misyona Başlama Merasimi gerçekleşti. Erdoğan daha sonra yeni kabineyi açıkladı.

CNN TÜRK’te Hande Fırat’ın programında gazeteciler yeni kabineyi kıymetlendirdi.

Milliyet Gazetesi Zafer Şahin, “Tecrübeli isim daha evvel de Maliye Bakanlığı yaptı. Milletlerarası piyasalarda da tanınan isim. Son derece deneyimli kabine. Mehmet Şimşek dünyada merak edilen isimdi o gerçekleşti. Cevdet Yılmaz geçmişte bakanlık yaptı. Hem siyaseten çok deneyimli hem iktisat alandaki kıymetli isimlerden birisi. Ömer Bolat ismi MÜSİAD eski lideri birebir vakitte özel bölümde de üst seviye vazifelerde bulunmuş isim. Abdulkadir Uraloğlu ulaşım alanında yapılan bütün işlerde bürokrat olarak misyon almış isim. Dalın içinden gelen isim. Osman Aşkın Bak, daha evvel de Gençlik ve Spor Bakanlığı yapmıştı siyasetin de deneyimli ismlerden biri. Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı’na getirilmesi çok kıymetli. Bütün atılan adımları bilen, karar sistemlerinde yer almış isim. Mehmet Özhaseki 20 yıldan fazla büyükşehir belediyye başkanlığı yaptı. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı da yaptı geçmişte. Kentsel dönüşüm mevzularında en uzman isimlerinden bir tanesi. Ali Yerlikaya İstanbul Valisi’ydi. ” dedi.

Türkmedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel yaptığı açıklamada, “Kamuyounda çok önemli beklenti vardı. Mehmet Şimşek ismi çok teknik isim. Olumlu sinyallerini pazartesi sabah piyasalar açıldığında göreceğiz. Yalnızca Avrupa değil körfez için de kıymetli. Buradaki yatırımcılar da sayın Mehmet Şimşek’i tanıyor ve biliyor. İtimat yaratacak isim sizi önde başlatır. Mehmet Şimşek’in pratik de bir karşılığı var. Büyük yatırımcılara danışmanlık yapmış, Türkiye’de Maliye Bakanlığı yaptı. Bildiği yere geliyor tekrar.” sözlerini kullandı.

İŞTE KABİNEDE YER ALAN İSİMLER

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cevdet Yılmaz
Adalet Bakanı: Yılmaz Tunç
Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı: Mahinur Özdemir Göktaş
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı: Vedat Işıkhan
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Mehmet Özhaseki
Dışişleri Bakanı: Hakan Fidan
Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı: Alparslan Bayraktar
Gençlik ve Spor Bakanı: Osman Aşkın Bak
Hazine ve Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek
İçişleri Bakanı: Ali Yerlikaya
Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Nuri Ersoy
Milli Eğitim Bakanı: Yusuf Tekin
Milli Savunma Bakanı: Yaşar Güler
Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mehmet Fatih Kacır
Tarım ve Orman Bakanı: İbrahim Yumaklı
Ticaret Bakanı: Ömer Bolat
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Abdulkadir Uraloğlu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir