1. Anasayfa
  2. Gündem

Yeni dönemin şifreleri! Kabine, ekonomi yönetimi, fahiş fiyatlar…

Yeni dönemin şifreleri! Kabine, ekonomi yönetimi, fahiş fiyatlar…
0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, A Haber canlı yayınına konuk oldu. Seçim sonuçlarını kıymetlendiren Oktay, yeni periyoda ait çarpıcı bildiriler verirken, ‘Yeni Kabine ne vakit açıklanacak?’ sorusunu da yanıtladı.

Oktay’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Cumhurbaşkanımızın mevcut önderler ortasında dünyada en deneyimli başkan olması saygın bir yerinin bulunması başka ülkeler nezdinde, öbür ülke önderleri ortasında dünya barışı açısından, esaslı problemlerin tahliline yönelik bir fırsat penceresi açmakta.

Burada konsolide olmuş ortadaki fark prestijiyle, Kılıçdaroğlu ile ortadaki farka baktığımızda tereddüte mahal bırakmayacak biçimde hamd olsun son derece net bir sonuç çıkmıştır. Burada bir diğer açıdan kazanan Türkiye olmuştur. Demokratik bir olgunluğu her vakit söz ettik. Türkiye yeniden bunu tüm dünyaya göstermiştir.

İki adayın olduğu bir ortamda kaybeden niçin kaybetti olayına baktığımızda birinci cinste yorumlardan çok farklı değil. Kazanan ve kaybeden boyutuna baktığımızda biz çoğunluğu alamadığımız yerlerde ‘neyi yanlışsız yapamadık?’ diye kendimizi sorgulamaya başlamıştık.

Hatay Defne’de yüzde 8’lik oy olan yerde biz hastaneyi açtık. Bütün Türkiye’nin kazandı dediğimiz şey bu.

“MUHALEFET, MİLLETİN CUMHURBAŞKANI OLDUĞUNU GÖREMEDİ”

Her seçimde kazanarak çıkıyor olmasının gerisinde yatan budur. Muhalefetin ısrarla siz partili Cumhurbaşkanısınız milletin Cumhurbaşkanı olmanızı istiyoruz derken, milletin Cumhurbaşkanı olduğunu göremediler. Birinci çeşit sonuçlarında da bunu yapmışlardı. İkinci tıp sonuçlarında da bunu yaptıklarını görüyoruz. Milletimizi anlamaya çalışmaktan çok suçlamaya dönük, hor gören bir halla yaklaştığı vakit milletimiz bunun karşılığını çok net veriyor.

KILIÇDAROĞLU’NA İSTİFA TALEPLERİ VAR NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Bunun vazgeçilmez bir sonuç olduğunu düşünüyoruz. İttifakın biz dağıldığını düşünüyoruz. Çatırdamaya başladı demiştik. Münasebetiyle yakında bütün Türkiye’de duyacaktır. İstifa eder etmez onların iç süreci biz şunu görüyoruz. Önemli bir sorgulamadan geçeceklerini görüyoruz. Burada iki sebep yatıyor. 15-16 seçimi art geriye kaybeden birisinin sorunu öteki yerlerde araması esasen bu muhalefet açısından en büyük zaaftır.

Burada yüzde 1 toplam oy var yahut yok. Tabanda karşılığı olmayan Meclis’te 40 milletvekili ile temsil edilebileceği bir durum kelam konusu. Otomatikman sorgulanması gereken bir durum. Bu sorgulamalar devam edecek.

İMAMOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI HAKKINDA

Belediye liderlerinden birisi çabucak bir gün sonrasında gördük. Bugün tüm manşetlerde bu değerlendirmeleri görürsünüz. Kendi içlerindeki yarışın başladığı ile alakalı bir işarettir diye düşünüyoruz.

İMAMOĞLU, KILIÇDAROĞLU’NA BAYRAK MI AÇACAK?

Olur, kendi içlerinde ayrıntıya girmemize gerek yok. Esasen açılmış bir bayrak vardı yine dalgalandırmaya başladılar. İmamoğlu bir projeden ibarettir, nasıl kendisi proje ile geldiyse İmamoğlu da projeden ibarettir.

Yaptığı başarılarla gündeme gelen isimler değildir bunlar. Geride eserler bırakarak gelen isimler değildir, altları boştur.

Israrla iktidar boyutunda aradıkları liyakat sorunu diye gündeme getirdikleri asıl sorun kendi içlerinde aslında, kendi içlerinde liyakat sorunu var. Vizyon ortaya koyamayan, kendi içlerindeki kısır çatışmaları çekişmeleri Türkiye’nin gündemine getirip Türkiye’nin sorunu üzere vurgulamaları, Türkiye’yi şikayet etmekten diğer başarılı oldukları bir alan yok.

CUMHURBAŞKANI YEMİN MERASİMİ NE VAKİT, KABİNE NE VAKİT?

Kabine çalışmalarını Cumhurbaşkanımız aslında söz etti, çalışma devam ediyor. Son derece yetişmiş, Türkiye’de hamdolsun kendi havuzumuza baktığımızda liyakat açısından, samimiyet açısından Türkiye’ye yerli ve ulusallık açısından Türk insanına kendi ülkesine, milletine inanç açısından oluşmuş, çok önemli liyakatli bir havuz var. Gerek deneyim, gerek eğitim, gerekse öbür tüm alanlarla alakalı çok önemli bir teknik açıdan da liyakatli bir takım var. Çok geniş bir havuz var aslında. 

O havuzun içinden münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne nazaran evvelden olduğu üzere yalnızca parlamentodan değil 85 milyonun tamamından neredeyse girebileceği bir seçenek var.

DIŞARIDAN ATAMA OLABİLİR Mİ?

Tabi ki Türkiye’nin bu mevzuda bir sorunu olmaz. O Kabine Cumhurbaşkanımızın yemin ettiği günde tekrar bir 2018’e misal memleketler arası davetlilerin de olduğu, önderlerin de olduğu bir merasim ve ardından de Kabine’nin açıklanacağı bir süreçle Türkiye yoluna devam eder.

YSK’nın takvimine bağlı bu. Şayet bugün açıklarsa Meclis’in cuma günü toplanacağını varsayarsak, milletvekillerinin yemin etmesi, Cumhurbaşkanımızın yemini ile birlikte en erken cuma, cumartesi gözüküyor.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI 1’DEN FAZLA OLMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Tabi ki… Sistem açısından baktığınızda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi buna mani değil. Bizim evvelki seçim periyodunda eleştirdiğimiz 7-8 tane Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile 15-16 kişilik Kabine’yi yönetme bahtınız yok. Bu türlü bir durumda 7-8 tane Cumhurbaşkanı yardımcısı koyup ve onları da Cumhurbaşkanı Yardımcısını, Cumhurbaşkanı’nı onaylayan bir vesayet sistemine dönüştürdüğünüzde bu yönetilemez. ‘Değil ülkeyi bir bakkal dükkanını bile yönetemezsiniz’ dediğimiz şey buydu.

Ama Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısı tabi ki 1’den fazla olabilir. Bu sonlu sayıda olur. O da Cumhurbaşkanımızın tercihidir.

EKONOMİDE BEKLENTİLER VAR ÖNGÖRÜLERİNİZ NEDİR?

Balkon konuşmasında Cumhurbaşkanımız tabir etti. En acil önceliğimiz iktisattır, enflasyonla çabadır diye bunu açıkça söz etti. Yeni Kabine’de daima birlikte göreceğiz güçlü iktisat idaresi ile birlikte ileti topluma verilecektir.

Büyükşehirlere baktığımızda kira ve gibisi artışların denetimsiz olması olayı, bunun istismar edildiğini düşünüyoruz. Alınacak önlemlerle süratli sonuç alacağımızı görüyoruz.

GÖÇMENLER KONUSU

Seçimin en değerli mevzularından birisiydi. Cumhurbaşkanımız farklı ortamlarda yaptığı açıklamaları oldu. Yapacağımız şey yeniden devam eden sürecin hızlandırılması boyutu olacak. Devam eden süreç iki boyutluydu. Bir Suriye ile olan siyasi görüşmelerin hızlandırılması.

Kendi memleketlerine inançlı bir halde yollayacak siyasi sürecin hızlandırılması boyutu. İkincisi de bu devam ederken bizim inançlı bölge diye söz ettiğimiz Afrin’de oluşturduğumuz inançlı bölgedeki Katar’ın mali dayanağı vardı. Briket konutlarla yerleşim yerleri oluşturulup Türkiye’deki mültecilerin oraya dönmesinin hızlandırılması.

YÜZDE 25 ARTIRIM SINIRLAMASI DEVAM EDECEK Mİ?

Bu devam edebilir, yapısal sorunu çözmek gerekiyor.

ANAYASA ÇALIŞMALARI HAKKINDA

Kendi iradesi ile tarihinde birinci sefer kendi sistemini değiştiren bir Türkiye’nin vatandaşının onayı ile kendi anayasasını değiştirmesinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Dilek ederdik ki Anayasayı değiştirecek çoğunluğumuz olsun. Muhalefetle birlikte bu süreci götürmek gerekiyor. Biz bu bahiste açık oluruz. Herkes kendi Anayasa çalışmalarını yapabilir. Belli bir ortak tabanda buluşulabilirse bu neden olmasın.

2023’TE ÇALIŞMA OLABİLİR Mİ?

Hemen başlar mı? Tahminen şimdi erken olabilir, Meclis çalışmaya başlasın, muhalefetin kendi içindeki hesaplaşma boyutu tamamlansın ondan sonra daha sağlıklı ilerleyecektir diye düşünüyorum.

BU SEÇİMİN MAHALLÎ SEÇİME TESİRİ NE OLABİLİR?

Orta Anadolu’dan güçlü takviyenin olduğunu görüyoruz. Kıyı bölümleri, Ege ve Akdeniz boyutuna baktığımızda Ankara ve İstanbul özelinde çalışmalarımı devam ediyor. Mahallî seçimlere bunun tesiri olacaktır. Süreç de fazla değil Mart 2024’ü konuşuyoruz. Biz orada da Meclis çoğunluğunu almış olmamız, Cumhurbaşkanlığını almış olmamız aslında Meclis ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde Türkiye yüzyılına ilerleyeceğimizi tabir etmiştik. Bunun uygulaması lokal idarelerdir. CHP’nin büyükşehirlerdeki belediyelerine icraatlarına baktığımızda lafın ötesinde eser göremiyorsunuz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir