1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Yeni dönemin ilk kabine toplantısı yarın yapılacak

Yeni dönemin ilk kabine toplantısı yarın yapılacak
0

28 Mayıs seçimlerinin akabinde tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün yeni kabinesini açıkladı.

KABİNEDE PERİYOT TESLİM BUGÜN TAMAMLANACAK

Kabinenin yeni üyeleri misyonlarını eski bakanlardan devralarak mesaiye başladı. Dün 8 bakanın zaman teslim merasimleri yapıldı. Bugün de 7 bakanın zaman teslim merasimleri yapılacak.

İLK KABİNENİN GÜNDEMİNDE NELER VAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni Bakanlar ile 6 Haziran Salı günü (yarın) bir ortaya gelecek. Birinci kabine toplantısında iktisat ve terörle gayret başta olmak üzere yeni periyodun yeni yol haritasının ele alınması bekleniyor.

Ayrıca taşerona takım, zelzele bölgesi konutlarının yanı sıra seçim vaadi olarak açıklanan mesken hanımlarına emeklilik, gençlere vergisiz telefon ve faizsiz evlilik kredisi üzere bahislerin masada olacağı düşünülüyor.

İŞTE YENİ KABİNE…

CEVDET YILMAZ
Cumhurbaşkanı Yardımcısı

1967 yılında Bingöl’de doğdu. ODTÜ Kamu İdaresi Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi’nde, doktorasını Bilkent Üniversitesi’nde tamamladı. 60. Hükümette Devlet Bakanı; 61, 62 ve 64. Hükümetlerde Kalkınma Bakanı, 63. Hükümette Başbakan Yardımcısı oldu. Son olarak TBMM Plan ve Bütçe Komitesi Başkanlığı yaptı.

YILMAZ TUNÇ
Adalet Bakanı

1971’de Bartın doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Anabilim Dalı’nda tamamladı. 23. Dönem’den bu yana beş devir boyunca yürüttüğü Bartın milletvekilliği misyonu ile Meclis’in en kıdemli vekillerinden birisiydi. Adalet Kurulu Başkanlığı yaptı.

MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı

1982 yılında Belçika’da doğdu. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümü’nde eğitim aldı. 2009 yılında Merkez Demokrat Hümanist Parti’den Brüksel meclisine girdi. Avrupa Parlamentosu’na başörtüsüyle giren birinci bayan milletvekili oldu. 2019’da Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

VEDAT IŞIKHAN
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı

1966 yılında Mardin’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Toplumsal Hizmet alanında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Tıpkı üniversitede profesör oldu. 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Siyasetler Şurası Üyeliği’ne ve 2021’de Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Siyasetler Heyeti Başkanvekilliği’ne atandı.

MEHMET ÖZHASEKİ
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı

1957 yılında Kayseri’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1998-2015 yılları ortasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı misyonunu yürüttü. 2015’te AK Parti Kayseri milletvekili seçildi. 2016-2018 ortasında Etraf ve Şehircilik Bakanı olarak misyon yaptı.

HAKAN FİDAN
Dışişleri Bakanı

1968 yılında Ankara’da doğdu. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’ndan mezun oldu. TİKA Başkanlığıı, Dış Siyaset ve Milletlerarası Güvenlikten Sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı, Başbakanlık Özel Temsilciliği, MİT Müsteşar Yardımcılığı misyonunu yürüttü. 2010’da MİT Müsteşarı olarak atandı.

ALPARSLAN BAYRAKTAR
Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı

İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde lisans, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisans, ODTÜ Yer Sistem Bilimleri Bölümü’nde Güç İktisadı ve Siyaseti alanında doktorasını tamamladı. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak misyon yapıyordu.

MEHMET ŞİMŞEK
Hazine ve Maliye Bakanı

1967 yılında Batman’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında Merrill Lynch’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Kısmı Başkanlığı’na getirildi. 60. Hükümet’te Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı, 61. Hükümette Maliye Bakanlığı, 64. Hükümette Başbakan Yardımcılığı yaptı.

ALİ YERLİKAYA
İçişleri Bakanı

1968 yılında Konya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi “Kamu Yönetimi” kısmından mezun oldu. 1990 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam adaylığı misyonuna başladı. 2007 yılından itibaren sırasıyla Şırnak, Ağrı, Tekirdağ, Gaziantep Valiliği misyonlarını yürüttü. Ekim 2018’de İstanbul Valisi olarak atandı.

MEHMET NURİ ERSOY
Kültür ve Turizm Bakanı

1968 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 2000 yılında otelcilik alanına giriş yaptı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci kabinesinde Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Ersoy, 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adayı olmamıştı.

YUSUF TEKİN
Milli Eğitim Bakanı

1970 yılında Erzurum’da doğdu. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Bölümü’nden mezun oldu; akabinde siyaset ve toplumsal bilimler üzerine lisansüstü ve doktora eğitimi aldı. Mayıs 2013’te Ulusal Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, 2018’de Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü oldu.

YAŞAR GÜLER
Milli Savunma Bakanı

1954 yılında Ardahan’da doğdu. 1986’da Kara Harp Akademisi’nden, 1988’de Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 2009’da Korgeneralliğe, 2013’te Orgeneralliğe terfi etti. 2013-2016 ortasında Genelkurmay ikinci Başkanlığı, 2016-2017 Jandarma Genel Komutanlığı, 2017-2018 Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptı. 9 Temmuz 2018’de Genelkurmay Başkanlığı’na atandı.

FAHRETTİN KOCA
Sağlık Bakanı

1965’te Konya’da doğdu. 1988’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak, 1995’te Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı oldu. 2018 yılında yeni hükümet sisteminin birinci Sıhhat Bakanı olarak atanan Koca, 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adayı olmadı.

MEHMET FATİH KACIR
Sanayi ve Teknoloji Bakanı

1984 yılında İstanbul’da doğdu. 2018’de Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği’nden mezun oldu. T3 Vakfı İdare Heyeti Başkanlığı misyonunu 2018’e kadar sürdürdü. 31 Temmuz 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı’na atandı. Ulusal Teknoloji Atılımı ve stratejik dönüşüm siyasetlerinden sorumlu olarak vazifesini sürdürüyordu.

OSMAN AŞKIN BAK
Gençlik ve Spor Bakanı

1966 yılında İstanbul’da doğdu. İTÜ Makine Mühendisliği kısmından mezun oldu. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde İşletme İdaresi ve Sanayi Mühendisliği alanında yüksek lisans, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Sanayi Mühendisliği Programı’nda doktora yaptı. 65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanı olarak vazife aldı.

İBRAHİM YUMAKLI
Tarım ve Orman Bakanı

1969 yılında Kastamonu’da doğdu. 1992 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme kısmından mezun oldu. Ekim 2016’dan itibaren Genel Müdür ve İcracı İdare Şurası Üyesi olarak GÜBRETAŞ’ta misyon yaptı. 7 Nisan 2022’de Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olarak atandı.

ÖMER BOLAT
Ticaret Bakanı

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Almanya’da yüksek lisansını; Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 1993 yılından itibaren MÜSİAD’da çeşitli misyonlar yürüttü. 2004-2008 tarihleri ortasında MÜSİAD Genel Lideri oldu.

ABDÜLKADİR URALOĞLU
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

1966 yılında Trabzon’da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1988 yılında mezun oldu. 2012 yılında İzmir 2. Bölge Müdürlüğü misyonuna getirildi, Temmuz 2018’de Karayolları Genel Müdürü olarak atandı. Uraloğlu, Yollar Türk Ulusal Komitesi ve Karayolları Vakfı Başkanlığı misyonlarını de yürüttü.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap