1. Anasayfa
  2. Gündem

Yamaçlarda kaya riskine karşı ‘çelik ağ’! 900 konut güvencede

Yamaçlarda kaya riskine karşı ‘çelik ağ’! 900 konut güvencede
0

Kentte tehlike oluşturan yamaçlarda kaya düşmelerine karşı tedbir alınmaya devam ediliyor. Vilayet genelinde, kara yolları, belediye ve AFAD gruplarınca ‘çelik ağlı bohçalama’ yolunun yanında güç sönümleyici çelik ağlarlar da yerleştirilen 41 riskli alan, ıslah edilerek, kaya düşme tehdidi ortadan kaldırıldı. Çalışmalarla; risk altındaki 900 konut, teminata alındı. Bölgede, vazifeliler rutin denetimlerde bulunarak, düşen kayaları temizlerken, mümkün riskli bölgelerin tespiti sonrası ‘çelik ağlı’ birebir sistemle tedbir alıyor.

‘TEDBİRLERLE BİRÇOK OLAYIN ÖNÜNE GEÇTİK’

AFAD Gümüşhane Vilayet Müdürü Mesut Bayrak, önleyici önlemlerle birçok olayın önüne geçtiklerini belirterek, “Gümüşhane’de en büyük riskler, afetlerden sonra meydana gelen kazalar. Bir sarsıntının akabinde bilhassa kaya düşme riski çok fazla var. Çalışmalarımızı afet öncesi ve sonrası risklere odaklı bir biçimde sürdürmekteyiz. Gümüşhane’de kaya düşmesi, heyelan üzere olaylar sıklıkla yaşanmakta. 13 yıllık misyon sürecimde, bugüne dek yaklaşık 40 köy ve mahallemizde afet önleyici önlemler alarak, birçok olayın önüne geçtik” dedi.

‘EKİPLER RİSKİ ALANDA ETÜT ÇALIŞMASI YAPIYOR’

Riskli bölgelerde grupların tespitlerde bulunduğunu kaydeden Bayrak, “Yıllık programlar yaparak çalışıyoruz. Riski tespit edilen bölgeye en kısa vakitte müdahale ediyoruz. Vatandaşlarımız kaygı ve telaş içerisinde uzun bir vakit beklemiyorlar. Etrafımıza baktığımız vakit büyük kayalar ve devasa dağlar var. Bunları büsbütün ortadan kaldırmak birçok vakit mümkün olmuyor. Bu durumda güç sönümlü tellerimiz var. Onları kullanıyoruz. İş makineleriyle kayaların, bilhassa çürük kısımlarını, mümkünse tamamını kaldırıyoruz. Maksadımız, riski büsbütün ortadan kaldırmak. Yerleşim yerini tehdit eden kayaların tamamını oradan alıp öteki yere taşımak yahut uygun alan varsa, toprağa gömmek suretiyle önlemlerimizi alıyoruz” diye konuştu.

‘RAHAT ETTİK’

Köylerinde dağdan kopabilecek kayaların komşularının meskeni için tehlike oluşturduğunu anlatan Lokman Aslan da “Komşum gece uyumaya korktuğunu söyledi. İlgililere söyledik, gruplar gelip denetim ettiler. Kayaları tellerle koruma altına aldılar. Artık rahat ettik. Her şeyin başı sıhhat; bu tellerin çekilmesi köyümüz için çok âlâ oldu” sözlerini kullandı.

Afet önleyici çalışma yapılan Yeniyol köyü sakinlerinden Davut Aslan ise risk üzerine AFAD’a yazılı dilekçeyle müracaat yaptıklarını belirterek, takımların süratli çalışmayla riskin önlediğini söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir