1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Yağışlar nedeniyle 2 ilde ekili arazilerde hastalık alarmı

Yağışlar nedeniyle 2 ilde ekili arazilerde hastalık alarmı
0

Sivas’ta evvelki yıllara nazaran fazla ölçüde görülen yağış, beklenildiği üzere tahıl ekili topraklarda pas hastalığını beraberinde getirdi. Kent genelinde pas hastalığının kıymetli ölçüde arttığı bildirildi. Bu hususta daha evvel ihtar yapan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Organik Tarım Programı öğretim vazifelisi Volkan Yörük, kısa müddette kimyasal uğraşa başlanılması gerektiğini belirterek, “Geçen sefer buğday ve pas hastalığı ilgili birkaç bilgi ve ihtarda bulunmuştuk, artık de artık bize gelen bilgilere nazaran Sivas’ta 3,5 milyon dekar üzerinde bir buğday, hububat ekimi var. Maalesef yağışların devam etmesiyle birlikte üzücü haberler de gelmeye başladı. İşte bazen sel manzaralarıyla tarlaların büsbütün ortadan yok olması formunda, birden fazla vakit da pas hastalığının büsbütün bütün vilayetimize yayılmış olmasıyla ilgili haberler geliyor. Bu 3,5 milyon dekarlık alanda bir yaklaşık olağan şartlarda 1 milyon ton üzere bir mahsul bekliyoruz. Tabi bu pas hastalığının bize en büyük tesiri yüzde 40’a varan bir randıman kaybı olacak. Bu randıman kaybı ülkemiz iktisadını, ilimiz iktisadını etkileyecek bir durum. Bununla ilgili şu kademede yağmurların da artık yavaş yavaş azalmaya ve durmaya başladığı vakitlerde şayet tarlası müsaitse çiftçilerin ivedilikle pas hastayla ilgili kimyasal uğraşa başlamaları gerekiyor” dedi.

1/15

2/15

3/15

4/15

5/15

6/15

7/15

8/15

9/15

10/15

11/15

12/15

13/15

14/15

15/15

DRONLA İLAÇLAMA

Yağışlar nedeniyle topraklara traktörle girmenin tahminen mümkün olmayacağını, fakat dron teknolojisinin kullanılabileceğini belirten Yörük, “Bununla ilgili vilayet dışından birtakım firmalar geliyor. İlaçlamayla ilgili çalışmalar yaptıklarını, yapacaklarını biliyoruz ancak bizim vilayetimizde de Tarım Vilayet Müdürlüğü, ilçe müdürlükleri, Vilayet Özel Yönetimi, Valilik üzere kurumların da bu ilaçlamaya tartı vererek, bununla ilgili çiftçilerimizin yönlendirmesi ve yardımcı olması gerekiyor. Zira bu dron ile ilaçlama çiftçilerin tek başına yapabileceği yahut üstesinden gelebileceği bir durum değil. Bu durumda işte resmi kuruluşların dron ilaçlamasına kıymet vererek çiftçilerimizi bu istikametteki mağduriyetlerini gidermeleri gerekiyor” dedi. 

‘HASTALIĞI DURDURUCU TEDBİRLER ALMAMIZ ŞART’

Pas hastalığının, yağmurlar yağdıktan sonra havanın ani ısınmalarında buğdaylarda hastalık yaptığını, sık ekim nedeniyle yağışlar sonrası tarla içinde bir hava akımı oluşmasından kaynaklı ortaya çıkan nemin bu hastalığa sebep olduğunu belirten ve yağışlar durduktan sonra tarlalarda hastalığın daha çok yayılacağını söyleyen Yörük, “Şimdi bu hastalığı yağmurlar durduğu andan itibaren daha çok göreceğiz. Zira havalar ısınacak ve bu sporlar daha süratli yayılmaya başlayacak. Bizim de işte tam bu yağmurlar durduğu anda kimyasal gayret yaparak, bu hastalığı durdurucu tedbirler almamız şart” diye konuştu. 

Hububat ekiminde global ısınmaya nazaran çeşitliliğin değiştirilmesi gerektiğini belirten Yörük, “Dayanıklı çeşitler seçmemiz gerekiyor. Mibzerlerimizin ayarlarını değiştirmemiz gerekiyor. Bu kadar sık aralıklı buğdaylar ekmememiz gerekiyor. Pas hastalığı, kuraklık devrinde olmuyor. Zira havadaki nem oranı ve yağış düşük olduğu için bu yayılmıyor lakin yağışlarla birlikte artıyor. Şu gösteriyor ki artık önümüzdeki yıllarda çok fazla yağış alacağız ve bu yağışlarla birlikte pas üzere tahminen daha öbür hastalıklarla da gayret etmemiz gerekecek. O yüzden sağlam çeşitler seçilmesi lazım. Ona nazaran ekim rejiminin değiştirilmesi gerekli” sözlerini kullandı.

TAHIL AMBARI KONYA’DA SÜNE VE KÖK HASTALIĞI

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya’da da geçen yıl metrekareye yaklaşık 250 kilo yağış düşerken bu yılın birinci 6 ayında 240 kilo yağış düştü. Yağışların beklenenin üzerinde olması nedeniyle ekili yerlerde süne ve kök hastalıkları görülmeye başlandı. Karatay Ziraat Odası Lideri Rifat Kavuneker, yağışların ekili yerlerde hastalıklara neden olması durumunda randıman ve kalitenin düşeceğini söyledi. Kavuneker, ”Fazla yağışlar nedeniyle, güneş olmayınca hastalıklar meydana gelmeye başladı. Çiftçilerimizi daima uyarıyoruz, her gün tarlalarına bakmaları ve hastalık varsa ilaçlamaları gerekiyor. Zira hastalık nedeniyle hem tane kaybı hem de kalitesi düşük olacak. Onun için gün çok ya da her gün tarlalarını denetim etsinler. Biz birtakım yerlerde süne yahut ziyanlı böceklerin olduğunu gördük. Çiftçilerimiz bu türlü bir durumla karşılaştıklarında çabucak ziraat odalarına yahut tarım vilayet müdürlüklerine müracaat etsinler” diye konuştu. 

‘YAĞMUR YAĞMAMASI İÇİN DUA EDİYORUZ’ 

Çiftçi Sedat Ayçiçek de fazla yağışında ziyanlı olduğunu belirterek, ”Şu anda çiftçi yağmurun yağmasından fazla yağmaması için dua ediyor. Hububatın belli bir yağış ve güneş alması gerekiyor. Şu an da güneşini alması gerekirken, yağış alıyor. O yüzden de kök hastalıkları meydana geliyor. Toprakta şu an gereğince nem yok. ”dedi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap