1. Ana Sayfa
  2. Gündem

‘Vekaletle kurbanda, yurt içinin daha çok tercih edileceğini düşünüyorum’

‘Vekaletle kurbanda, yurt içinin daha çok tercih edileceğini düşünüyorum’
0

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda ‘Vekaletle Kurban Tertibi Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Erbaş, kurban ibadetinin; ferdi, toplumsal ve kozmik olmak üzere 3 boyutu olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yasal olarak ibadet temelleri ile ilgili işleri yürütmekle misyonlu olduğunu söyleyen Erbaş, “Kurbanını muhtaçlık sahipleriyle paylaşmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak niyetiyle 1993 yılından beri, ‘Vekaletle Kurban Kesim Programı’ düzenliyoruz. 2022 yılında Türkiye Diyanet Vakfı’na emanet edilen 525 bin 550 pay kurban, yurt içinde 81 vilayet 922 ilçede, yurt dışındaysa 82 ülke 375 bölgede şahsen istekli ve görevlilerimizin nezaretinde kesilerek 21 milyon 897 bin 917 bireye ulaştırıldı. 30 yıllık süreçte hayırseverlerimizin vekalet verdiği toplam 3 milyon 916 bin 723 pay kurbanı keserek muhtaçlık sahiplerine ulaştırdık” diye konuştu.

Erbaş, Kahramanmaraş merkezli zelzeleler nedeniyle, kurban yardımları konusunda bu yıl zelzele bölgesine ve yurt içine tartı verileceğini anımsattı. Bu sebeple, bu yılki tertiplerde depremzedelerin yaralarını sarmak için uğraş göstereceklerini belirten Erbaş, “Yaşanan afet sürecinde aziz milletimiz, inancına ve asaletine yakışır formda depremzede kardeşlerinin yardımına koştu. Bu yardımlarımız tüm yaralar sarılıncaya, tüm gereksinimler giderilinceye kadar devam edecektir inşallah. Kurban ibadetini bu manada büyük bir nimet ve kıymetli bir vesile olarak görüyoruz. Bu büyük ibadeti yaralarımızı sarmaya, kardeşliğimizi daha da pekiştirmeye vesile kılacağız inşallah. Bu bağlamda kadirşinas milletimizin de vekaletle kurban konusunda yurt içi seçeneğini daha çok tercih edeceğini düşünüyorum ve dilek ediyorum” sözlerini kullandı.

‘VEKALETLE KURBAN KESİM BEDELİ YURT İÇİNDE 5 BİN 950 TL’

Erbaş, Türkiye’nin öbür bölgelerindeki ve 49 ülkedeki muhtaçlık sahiplerine de yardımların süreceğini bildirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, bu yıl uygulanacak vekaletle kurban kesim bedelleri hakkında bilgi veren Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini yurt içinde 5 bin 950 TL, yurt dışında ise 2 bin 750 TL olarak belirledik. Vatandaşlarımız, ‘www.tdv.org’ ve ‘bagis.tdv.org’ adreslerinden online bağış yapabilirler. Cep telefonlarına indirilebilen taşınabilir bağış uygulamamızdan kurban vekaletlerini verebilirler. Vilayet ve ilçe müftülükleri, Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri, din vazifelileri, tüm PTT şubeleri ve bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılabilir” dedi.

’81 VİLAYETTE KURBAN BAĞIŞ STANTLARI KURULACAK’

Erbaş, yurt dışında yaşayan vatandaşların da Din Hizmetleri Müşavirlikleri, ataşelikleri, koordinatörlükler ve bu ülkelerdeki cami dernekleri ile din vazifelileri vasıtasıyla kurban vekaletlerini yapabileceklerini söyledi. 81 vilayette 1003 şube aracılığıyla kentlerin değerli noktalarına kurban bağış stantları kuracaklarını söyleyen Erbaş, buralarda hem vekaletle kurban konusunda bilgi alınabileceğini hem de bağış yapılabileceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap