1. Anasayfa
  2. Gündem

Van- İran sınır hattında modüler beton duvarın 96 kilometresi tamamlandı

Van- İran sınır hattında modüler beton duvarın 96 kilometresi tamamlandı
0

Van’ın İran hududundaki Çaldıran ilçesinde başlatılan, Ağrı’nın Doğubayazıt ile Hakkari’nin Yüksekova ilçesi çizgisine kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları devam ederken, önlemler de artırılıyor. Kaçak geçişlerin engellenmesi için 2021’de, Van-İran hudut çizgisinde bulunan 295 kilometrelik kısımdaki çalışmalarda, Çaldıran ve Özalp ilçeleri sonlarında bulunan 96 kilometrelik kısım tamamlandı. Geri kalan kısımda de yüksekliği çelik tellerle birlikte 5 metreyi, genişliği ise 2,87 metreyi bulan beton bariyerler döşeniyor. Beton bariyerler döşenirken, tıpkı güzergahta kaçak geçişlerin engellenmesi için hendekler de kazıldı. Jandarma, hudut birlikleri ve özel harekat polisleri de sonda gerekli güvenlik tedbirleri alıyor. Tedbirlerle, son 3 yılda 155 bin 774 kaçak göçmenin geçişleri engellendi.

1/10

2/10

3/10

4/10

5/10

6/10

7/10

8/10

9/10

10/10

Van Vali Yardımcısı Furkan Duman, Özalp Kaymakamı Muhammed Emin Nasır ve Vilayet Jandarma Kumandan Yardımcısı Albay Mehmet Kaplan, duvar çalışmalarının yapıldığı hudut sınırında inceleme yapıp, yetkililerden bilgi aldı. Van Valiliği’nden yapılan açıklamada şu cümlelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde İçişleri Bakanlığı’na tevdi edilen hudut, kıyı ve kara sularımızın koruma ve emniyetini sağlama misyonunun verdiği yetki ve ‘hudut namustur’ şiarıyla ülkemizin hudut güvenliğine yönelik yatırım ve faaliyetlerimiz kesintisiz bir biçimde sürmektedir. İran sonunun tamamında devam eden güvenlik duvarı ve devriye yolu inşa çalışmalarının da acilen sonuçlandırılmasıyla birlikte ülkemiz doğu sonları fizikî bir mani sistemiyle tahkim edilmiş, güçlendirilmiş olacaktır. Ülkemizin bütün sonları caydırıcılığı yüksek, anında müdahaleye imkan verir altyapı sağlayan Hudut Fiziki Güvenlik sistemleriyle donatılmış olacaktır. Klâsik bir halde insan gücü ve fiziki güvenlik sistemlerine dayanan hudut güvenliği yaklaşımının yanı sıra teknolojik güvenlik sistemlerinin temin ve tesisine yönelik ağır çalışmalarımız da devam etmektedir. Bugüne kadar Van vilayetinde 96 kilometre güvenlik duvarı ve devriye yolunun inşası tamamlanmıştır, kısa müddette yaklaşık 295 kilometrelik çizginin tamamının fiziki güvenlik sistemleriyle güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Elektro-optik kulelerin 103 tanesi Van ilimiz sonlarındadır, hudut uzunluğunda üretimi devam eden güç nakil çizgilerine yönelik yatırımın aktüel pahası 300 milyon TL fiyatındadır ve Van vilayetimizde imali tamamlanan asansörlü kule sayısı 6’dır. Sınırlarımızdaki teknolojik güvenlik sistemlerinin tamamlanmasına yönelik çalışma ve yatırımlarımız sürmekte olup kısa vadede bütün hudutlarımızın en gelişmiş teknolojik sistemlerle donatılması sağlanacaktır.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir