1. Anasayfa
  2. Gündem

Ümit Özdağ’ın 1 yıl önce yaptığı açıklama yeniden gündemde: Kılıçdaroğlu kazanırsa Türkiye iç savaşı başlar

Ümit Özdağ’ın 1 yıl önce yaptığı açıklama yeniden gündemde: Kılıçdaroğlu kazanırsa Türkiye iç savaşı başlar
0

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ ile Zafer Partisi Genel Merkezi’nde bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde Kılıçdaroğlu ve Özdağ ortak basın açıklaması yaptı.

“Türkiye’nin geleceği, Türkiye’nin huzurlu ülkesi olması maksadıyla her bir genel lidere, her bir siyasal partiye sorumluluklar düşüyor.” diyen CHP önderi Kılıçdaroğlu, ‘Biz de bir ortaya geldik, konuştuk. Hoş sonuçlar elde edildi. Umarım Türkiye hoş günlere hamile. Seçim sonrası tekrar buluşacağız.’ tabirlerini kullandı.

ÖZDAĞ’IN AÇIKLAMALARI

Kılıçdaroğlu’nun akabinde kelam alan Zafer Partisi önderi Özdağ ise şu açıklamaları yaptı; Türkiye’nin en değerli sorunu 13 milyon sığınmacı ve kaçağın geri yollanmasıdır. 13 milyon vatanlarına geri yollanmadan, yenilerinin gelmesi engellenmeden Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarını aşması mümkün değildir. 11 milyar dolar harcayarak fakirlikten kurtulamayız, kiraların yükselişini engelleyemeyiz, sokaklarda güvenliği sağlayamayız, çocuklarımıza iş bulamayız. Bir ülke 13 milyon sığınmacıyla iktisadını, güvenliğini gerçek bir çizgiye oturtamaz.

KILIÇDAROĞLU’NA DAYANAK MESAJI

Birinci çeşidin sonunda görük ki ortaya çıkan görünüm iki adayın 28’inde bir ikinci yarış için Türk halkının önüne gideceği çerçeveyi oluşturmuş ve Numan Beyefendi bizi ziyaret etti. Kendilerine sorduk, ‘Sığınmacılar konusunda ne yapmak istiyorsunuz’ diye sorduk. Anlattıkları şey, sığınmacıların vatandaşlarına dönemsini içermiyordu. Kemal Beyefendi ile görüştük, sığınmacıların geri dönmesi gerektiğini söyledi. Kendisiyle fikir birliğine vardık. Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nu ikinci cinste destekleme kararı verdik.

Birinci çeşitte Cumhur İttifakı’na, Millet İttifakı’na ve Cet İttifakı’na oy vermiş seçmene çağrım: Annelerinizden ve babanızdan aldığınız Türkiye’yi çocuklarınıza devretmek istiyorsanız, göçmenistan olmasını istemiyorsanız, kızınız sokağa çıkınca endişelenmek istemiyorsanız, oğlunuzu inanç içinde yollamak istiyorsanız; 13 milyon sığınmacıyı vatanına yollayacak siyasetçilere takviye verin, Sayın Kılıçdaroğlu’na oy verin.

KURTULMUŞ’TAN ÖZDAĞ’A YALANLAMA

CHP önderi Kılıçdaroğlu ile yaptığı ortak açıklamada AK Parti’li Kurtulmuş ile görüşmesini anlatan Ümit Özdağ’a karşılık geldi. Özdağ’ın açıklamasının büsbütün gerçek dışı olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, Suriyeli göçmenlerin geri dönüşleriyle ilgili çalışmalara da değindi.

Özdağ’ın açıklamalarını yalanlayan Kurtulmuş şu tabirleri kullandı; Sayın Ümit Özdağ’ın bugün yaptığı açıklamasında söz ettiği “Numan Kurtulmuş’un anlattığı şey sığınmacıların vatanlarına dönmesini içermiyordu” halindeki kelamları büsbütün gerçek dışıdır.

Hem başbaşa görüşmemizde hem de sonrasındaki ortak basın açıklamasında tabir ettiğimiz üzere Hükümetimiz Suriyeli göçmenlerin inançlı ve istekli geri dönüşleriyle ilgili kapsamlı çalışmalarını hassasiyetle sürdürmektedir.

1 YIL EVVEL YAPTIĞI AÇIKLAMA TEKRAR GÜNDEMDE: TÜRKİYE İÇ SAVAŞI BAŞLAR

Öte yandan Özdağ’ın 1 yıl evvel yaptığı açıklama yine gündem oldu. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olup kazanması durumunda Türkiye’de iç savaşın başlayacağını söylemesi dikkat çekiyor.

‘Eğer Kılıçdaroğlu aday olup kazanırsa Türkiye’nin nasıl bir yol alacağını düşünüyorsunuz?’ sorusunu yanıtlayan Özdağ şu tabirleri kullanmıştı;

Kılıçdaroğlu kazanırsa şayet HDP takviyesi ile kazanır. HDP takviyesi ile kazanırsa 2024’te yerelseçimler olur. Mahallî seçimlerde Güneydoğu Anadolu’da HDP büyük bir atılım yapar. Belediye başkanlıklarının büyük bir kısmını ele geçirir ve örgütle HDP belediyeleri ortasındaki etkileşim ağırlaşır. HDP dayanağı ile geldiği için ve HDP dayanağı devam ettiği için bunlara Kılıçdaroğlu dokunmaz. Bir mühlet sonra Suriyelilerin ağır yaşadığı bölgede karışıklık çıkar. O vakit bu belediyeler birleşir ve çıkan karışıklığa karşı milletlerarası dayanak ve PKK dayanağı isterler ve Türkiye iç savaşı başlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir