1. Anasayfa
  2. Gündem

Ümit Özdağ’dan, Kılıçdaroğlu’na 4 kritik soru!

Ümit Özdağ’dan, Kılıçdaroğlu’na 4 kritik soru!
0

Mehtap Gökdemir – Ankara, dün Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipine yönelik kritik bir görüşmeye sahne oldu. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün Zafer Partisi Genel Merkezi’nde Ümit Özdağ’ı ziyaret etti. Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren görüşmenin birinci 20 dakikasında kurmaylar da yer aldı. Kalan bir saat ise iki başkan baş başa konuştu. Görüşmenin akabinde iki önder kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “Gayet hoş verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Türkiye’nin problemlerini, dünya sıkıntılarını bir manada masaya yatırdık. Tıpkı vakitte Sayın Genel Başkan’a, Millet İttifakı’nın önderlerinin görüşlerini, yaptığımız çalışmaları, ortak mutabakat metni konusundaki kanılarımızı, anayasa değişikliği ile ilgili kanılarımızı anlattık. Kimi sorular da sordu Sayın Genel Lider, olabildiğince detaylı formda bilgilendirdim. Türkiye’nin demokrasiye gereksinimi var, dayanışmaya gereksinimi var, var olan sıkıntılarını aşmaya muhtaçlığı var. Bu çerçevede Sayın Genel Lider arkadaşlarıyla görüşecek” dedi.  

‘DEĞERLENDİRECEĞİZ’?

Özdağ da “Bazı sorularımız vardı, onları sorduk, detaylı olarak karşılıklar aldık ve aldığımız yanıtlar çerçevesinde biz de yetkili heyetlerimiz da değerlendirmeler yapacağız. Tabi CET İttifakı’nı oluşturan öteki siyasi partilerin genel liderleriyle ve Sayın Sinan Oğan’la da bu toplantıdan evvel kıymetlendirme yapmıştık. Sonrasında tekrar yine kıymetlendirme yapacağız. Kısa vakitte Türk kamuoyuyla görüşlerimzi paylaşacağız” sözlerini kullandı.

4 KRİTİK SORU

Milliyet’in edindiği bilgilere nazaran, görüşmede Özdağ, Kılıçdaroğlu’na HDP hakkındaki niyetlerini sordu. Millet İttifakı ile HDP ortasında “anlaşma” yapılıp yapılmadığını, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmamasının nedenini soran Özdağ, Millet İttifakı’nın seçimi kazandığı takdirde sığınmacıları hangi mühlet içerisinde ve nasıl gönderileceğinin cevabını da istedi.  

Özdağ, Millet İttifakı’nın imar siyasetinin da anlatılmasını istedi. Bu çerçevede de Kılıçdaroğlu’na, “Bizim majör politikalarımızdan bir tanesi yaklaşmakta olan İstanbul zelzelesiyle ilgili, bu hükümetin önlem almadığını düşünüyoruz. Buna ne üzere bir hazırlığınız var?” diye sordu. Anayasanın birinci dört hususuna ait Millet İttifakı’nın bakış açısını da öğrenmek isteyen Özdağ’ın, Millet İttifakı’nın seçimi kazandığı takdirde nasıl bir idare takımı oluşturacağı da Kılıçdaroğlu’na sorduğu sorular ortasında yer aldı.  

‘HDP İTTİFAK ORTAĞI DEĞİL’?

Edinilen bilgiye nazaran Kılıçdaroğlu bu sorulara karşılık verirken “HDP’nin ittifak ortağı olmadığını” vurguladı, ortak mutabakat metni ve temel siyasetler bildirgesinden ilgili ayrıntıları aktardı, Millet İttifakı’nın bugüne kadar aldığı kararları ve yol haritalarını anlattı.  

ÖZDAĞ VE OĞAN KAHVALTIDA BULUŞTU

Kılıçdaroğlu ve Özdağ görüşmesine Oğan katılmadı. Lakin Özdağ, dün Kılıçdaroğlu’nun ziyareti öncesi Oğan ile kahvaltıda buluşarak değerlendirmelerde bulundu. Özdağ, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin akabinde bir TV kanalında “Makam mevki pazarlığı yapmıyoruz. Biz prensiplerimizi ortaya koyduk. Sorun evvel siyasetlerimizin benimsenmesi. Taraflarla ortaklaşamazsak kimseyi desteklemeyiz” dedi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir