1. Anasayfa
  2. Gündem

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu oldu
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı kabinede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak Adil Karaismailoğlu’nun yerine Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nu atandı.

Bürokrasinin içerisinden gelen Uraloğlu 1966 yılında Trabzon’da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmından 1988 yılında mezun olan Uraloğlu, tıpkı yıl özel dalda Saha Mühendisi olarak misyon yaptı. Karayolları Genel Müdürlüğündeki çalışma hayatına 1989 yılında Karayolları Erzurum 12. Bölge Müdürlüğünde Etüt Takım Mühendisi olarak başlayan Uraloğlu, 1990-1998 yılları ortasında Karayolları Ankara 4. Bölge Müdürlüğünde Etüt Grup Mühendisi, Denetim Mühendisi ve Denetim Şefliği vazifelerinde bulunduktan sonra 1998 yılında Erzurum Bölge Müdürlüğü İmal Başmühendisliği vazifesine getirildi. 2003 yılında Trabzon 10. Bölge Müdür Yardımcısı olan Uraloğlu, 2005 yılında Kayseri 6. Bölge Müdürü, 2006 yılında da Samsun 7. Bölge Müdürü olarak atandı. 2009 yılında kısa bir mühlet Karayolları Bursa 14. Bölge Müdürü olarak görevlendirilen Uraloğlu, tekrar Samsun’a dönerek, toplam 6,5 yıl Samsun’da Bölge Müdürlüğü misyonunu yürüttü. 2012 yılında İzmir 2. Bölge Müdürlüğü misyonuna getirilen Uraloğlu, 23 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atandı. Uraloğlu, 2003 yılında başlatılan Acil Aksiyon Planı kapsamında yoğunluk kazanan Bölünmüş Yollar, Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı yollar, tek platformlu yolların uygunlaştırılması ve Yap-İşlet-Devret Otoyol projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağladı.

Türkiye’nin karayolu ağına kıymetli kazanımlar sağlayacak yeni otoyol, bölünmüş yol, köprü, tünel projelerinin üretim, plan ve projelendirme çalışmalarını da yürüten Uraloğlu tıpkı vakitte Karayolları Makine Parkı’nın yenilenmesi, yerli ve ulusal araç kullanım oranının artırılması için araştırma geliştirme faaliyetlerine de özel ehemmiyet vermekteydi. Tıpkı vakitte Yollar Türk Ulusal Komitesi (YTMK) ve Karayolları Vakfı (KAV) Başkanlığı vazifelerini de yürüten Abdulkadir Uraloğlu evli ve üç çocuk babasıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir