1. Anasayfa
  2. Gündem

Türkiye’nin ruhu ‘Açık Yapıt’ ile Londra’da: ‘Dokunulmazlık, sessellik ve esneklik’

Türkiye’nin ruhu ‘Açık Yapıt’ ile Londra’da: ‘Dokunulmazlık, sessellik ve esneklik’
0

Milliyet.com.tr – Sanatçı Melek Zeynep Bulut’un yapıtı ‘Açık Yapıt’, Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil edecek. ‘Açık Yapıt’ın Beyoğlu’nda bir otelde gerçekleşen tanıtımında konuşan Melek Zeynep Bulut, “Açık Yapıt, ‘2023 London Design Bienal’ için kurguladığımız bir performatif yer. Birçok disiplin kendi içerisinde bir ortada ilerliyor. İnsanlığın yeni bir şuur eşiğinde olduğunu vurguladığımız, farkındalık yaratmaya çalıştığımız bir iletisi var”  dedi.

Programa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcıları Özgül Özkan Yavuz ve Ahmet Misbah Demircan ile çok sayıda davetli katıldı. Sanatçı Melek Zeynep Bulut, programda gerçekleştirdiği sunumla, görseller üzerinden ‘Açık Yapıt’ ile ilgili bilgi verdi.

Melek Zeynep Bulut

‘MADDE İLE TEMAS EDEN ŞEY FİKRİMİZ’

Açık Yapıt’ın ortaya çıkışını ve taşıdığı ruhu aktaran Melek Zeynep Bulut, “Her tasarladığımız yapıtta unsur ile temas ediyoruz. Ancak husus ile temas eden şey bizim fikrimiz. Münasebetiyle husus, mana istikrarına giriyoruz. Hiyerarşiler toplumlar ortasında gelişir. Ruhsallıkta ya da unsur ile olan münasebette bu kelam konusu değil. Sadece nüfuz vardır. O enerjiyi ve duyguyu bir formda aktarırsınız. Açık Yapıt’ta öbür işlerde de olduğu üzere manası çok gözettiğimiz, manalı olmasından çok içinde manası taşıdığını hissettiğimiz her kesimle işledik. Bunun bir anıt formu olması şuurlu bir hareket sizin zihninizde bununla ilgili bir tarif var. ‘Açık Yapıt’ o form üzerinden zihninizde tanımladığınız bir mana mana yüklediğiniz bir şey üzerinden tekrar tanımlamaya gittiğimiz bir eser” sözlerini kullandı.

Sanatçı yapıtın sesselliğini, akustik yüzeylerin ortam ve ziyaretçilerin katılmasıyla ortaya çıkan ‘kakafoni’ olarak tanımlıyor. Bulut’a nazaran eşik ve dönüşüm metaforlarıyla şekillenen, performatif bir yer, tiyatral bir geçiş sergilemesi olan Açık Yapıt; güç, sonları belirleme ve toplumsal hiyerarşinin temsili olan kavramların manaları üzerine tartışmayı temel alıyor. Yapıtın temelleri ise kapı, geçiş ve eşik kavramları üzerine kuruluyor.

‘AÇIK YAPIT, TÜRKİYE’NİN GETİRDİĞİ BAKIŞ AÇISI’

Çoğunluğu metal malzeme ile tasarlanan eser, Londra’nın değerli neoklasik yapılarından ‘Somerset House’ avlusunda ‘Türk Pavilion’u kapsamıyla, bienalin bu yıl gerçekleşecek dördüncü edisyonu “Küresel Oyun: İşbirliklerini Tekrar Eşlemek” temasıyla, 1-25 Haziran ortasında sergilenecek.

Tasarımcı Melek Zeynep Bulut, bienalin bu yıl ‘Global Game’ ana temasını işleyeceğini belirterek yapıtın Türkiye’yle münasebeti hakkında, “Türkiye’yi teknik olarak temsil eden şeyler EXPO’ların sıkıntısıdır. EXPO’larda ülkeler kendi tariflerini daha turizm bazlı yaparlar. Bienallerde ise daha çok zihinsel performans ön planda olur. Açık Yapıt’ı ‘London Desing Bienal 2023’ edisyonuna Türkiye’nin getirdiği bir bakış açısı olarak yorumlayabiliriz. Dilerim stant müddetince de herkes tarafından çok sevilir. Ülkemize de gurur kaynağı olacak sonuçlar alırız” diye konuştu.

‘Açık Yapıt’, Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil edecek.

MELEK ZEYNEP BULUT KİMDİR?

1989 İstanbul, Beyoğlu doğumlu Melek Zeynep Bulut, fotoğraf ve heykel temelli eğitiminin akabinde mimarlık ve tasarım alanında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Hala, hem İstanbul hem de Paris’te multidisipliner bir stüdyo olarak üretimlerini sürdürüyor. Mimar ve sanatçı Melek Zeynep Bulut; mimarlık, heykel, psikoloji ve davranış bilimlerini sentezleyerek çalışmalarına devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir