1. Anasayfa
  2. Gündem

Türkiye’nin dört bir yanında 19 Mayıs coşkusu: Alanlar kırmızıya büründü

Türkiye’nin dört bir yanında 19 Mayıs coşkusu: Alanlar kırmızıya büründü
0

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 104. yılı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı doğudan batıya tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Vatandaşlar yurdun dört bir yanında merasim alanlarını ve binaları bayraklar ve Atatürk posterleriyle donattı. Coşkuya ortak olan gençler de yaptıkları özel şovlarla Ata’nın doğum gününü kutladı.

Bayrak karaya çıktı

*Samsun’daki merasim Kurtuluş Yolu’nda Bandırma Vapuru’nu simgeleyen ve o periyot Tütün İskelesi olarak bilinen ve Atatürk’ün, Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere Samsun’a birinci adım attığı yerdeki merasim alanında kutlandı. Merasimde, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da karaya çıkışı sembolize edilirken; Türk bayrağı, 1 deniz subayı, 2 deniz eri ve 2 piyade askeri tarafından taşınarak karaya çıkarıldı ve kara subaylarına teslim edildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliklerde de Samsun Vilayet Jandarma Komutanlığı’na bağlı komandolar şov yaptı. Aktiflikte Selanik’ten getirilen vatan toprağı Vali Zülkif Dağlı’ya takdim edildi.

*Çanakkale’de 19 Mayıs merasimi Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Daha sonra hürmet duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Konuşmaların akabinde Cumhuriyet Meydanı, İnönü Caddesi, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Çağlar Kaynak Basketbol Alanı üzerinden “Gençlik Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Karadan denizden…

*İzmir’de düzenlenen merasime vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı. Merasimde, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde, atletler tarafından bayraklar göndere çekildi. Programda halk oyunları ve spor şovları sergilendi. İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri kürsüye çıkarak şiir, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı okudu. Denizden de yelken, kürek, kano çeşidi gerçekleştirildi. Yelken atletleri, Karşıyaka’dan Konak’a yelkenle geçerek Vali Köşger’e Türk bayrağı armağan etti.

*Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen merasimin akabinde Kaleiçi Marina’dan Konyaaltı Varyant’a kadar teknelerle deniz korteji gerçekleşti. Teknelere bayraklarla süslenmiş jet sikiler, kanolara, Kıyı Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Polisi botu da eşlik etti. Oluşan manzarayı vatandaşlar falezlerin en uç noktasından takip ederken vakit zaman yürekleri de ağza getirdi.

Atatürk’le havalandı

*Kapadokya’da ve “Kapadokya’nın giriş kapısı” olarak adlandılan Kayseri Soğanlı Vadisi’nde sıcak hava balonları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Türk bayrakları ve Atatürk posterli pankartlarla havalandı.

*19 Mayıs kutlamaları sebebiyle TCG Gurbet Hücumbotu İzmit Yat Limanı’nda vatandaşların ziyaretine açıldı.

*Bursa’da Osmangazi Belediyesi, 19 Mayıs’ı Uludağ’da düzenlenen 7.5 kilometrelik parkurda ‘Doğa Yürüyüşü’ ile kutladı.

Attan düştü

*Bolu’da öğrenciler açtıkları metrelerce uzunluktaki Türk bayrağı ile yürüdü. Kortejin önünde de iki genç atın üzerinde yürüyüşe eşlik etti. Bu sırada yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda at kayıp, üzerindeki biniciyle düştü. Binici ve atın yara almadığı öğrenildi. Öteki yandan gençler kapalı spor salonunda Bandırma Vapuru’nun Samsun’a çıkışını canlandırdı.

*Kütahya’nın Gediz İlçesinde 19 Mayıs kutlamaları kapsamında gençler fidanları toprakla buluşturdu.

*Konya’nın Akşehir ilçsinde de Nasreddin Hoca Stadyumu’nda Uçurtma Şenliği gerçekleştirildi.

*Van’daki kutlamalara katılanlar, atletlerle halay çekti. Askeri bando ekibinin verdiği konser ilgiyle izlendi. Vali Ozan Balcı, öğrenci Selin Sibel Genç ile bilek güreşi yaptı, atletlerle da masa tenisi oynadı.

Engel tanımadan

*Tokat Cumhuriyet Meydanı’ndan Gaziosmanpaşa Stadyumu’na kadar öğrenciler, protokol üyeleri ve gençlerin oluşturduğu bandonun eşliğinde yürüyüş düzenlendi. Stadyumda üniversiteli gençler tarafından dev bayrak açıldı. Etkinliklerde en çok ilgiyi engelli gençler tarafından sahnelenen halk oyunları gösterisi gördü.

*19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı zelzelenin vurduğu vilayetlerde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kahramanmaraş’ta sarsıntıda hayatını kaybeden istekli gençler için hazırlanan sinevizyon gösterisi iştirakçileri duygulandırdı.

Anıtkabir’e akın ettiler

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda vatandaşlar Anıtkabir’e akın etti. Resmi merasimlerin akabinde başkentlilerin yanısıra Türkiye’nin çeşitli yörelerinden gelen çok sayıda vatandaş, bu manalı günde büyük lider Atatürk’e hürmet ve minnettarlığını sundu.

Kayseri’de de Atatürk Spor Kompleksi’nde düzenlenen aktiflikte öğrenciler Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi/ni okudu. Daha sonra öğrenciler Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Türk Bayrağı ikram etti.

Zirveye çıktılar

Erzurum’da 9. Kolordu Komutanlığı Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Caddesi’nden Havuzbaşı Kent Meydanı’na kadar yapılan kortej yürüyüşüne cadde üzerinde bulunan esnaf ve vatandaşlarda alkışla dayanak verdi.  Bir küme dağcı da Palandöken’in 3176 metredeki tepesine Gençlik Tırmanışı yaptı. Dorukta küme, dev Türk bayrağı açıp, hürmet duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu. 

Gençlik yürüyüşü

Kilis Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde bir ortaya gelen öğrenciler, 100 metre uzunluğundaki Türk bayrağını açarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Klasik arabalarla kutlama

İstanbul, Kadıköy Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutladı. Klasik araba konvoyları, bandolar, bisiklet tipleri, konserler, danslar ve daha birçok aktiflikle Kadıköylüler doyasıya eğlendi.– D HAKAN AKGÜN Milliyet

İstanbul’da adres Cumhuriyet Anıtı’ydı​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

İstanbul’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda merasim düzenlendi. Merasime, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Ekrem İmamoğlu, İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, siyasi partilerin temsilcileri, ilçe gençlik ve spor müdürleri ile gençler katıldı. Hacıcaferoğlu’nun, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunduğu merasimde, hürmet duruşu bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Vali Yardımcısı Erten ile Hacıcaferoğlu’nun alandan ayrılmasının akabinde İBB tarafından yeni bir merasim daha yapıldı.

İmamoğlu, zabıta mangası eşliğinde İBB çelengini Taksim Cumhuriyet Anıtı’na bıraktı. Kimi siyasi partilerin temsilcilerinin de anıta çelenk sunduğu merasimde, öğrenci Tuana Kızılkaya, “19 Mayıs Gençlik Marşı” şiirini okudu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir