1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Türkiye’de sel, Bodrum’da kuraklık alarmı

Türkiye’de sel, Bodrum’da kuraklık alarmı
0

Bodrum’u besleyen ve 2022’nin nisan ayında yüzde 100 doluluğa ulaşan Mumcular ve Geyik barajlarında su düzeyi, her ikisinde de yüzde 42’ye geriledi. Azalan yağış ve turizm döneminde artan nüfusla birlikte Bodrum’da su ezası tekrar gündeme geldi.

Yaz devrinde barajlardaki su düzeyinin yetersiz olması nedeniyle su kesintileri yaşanabileceğini söyleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Su Kaynakları Anabilim Kolu Lideri Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Bodrum’un bahar devrinde çok fazla yağış almadığını belirterek, “8 aylık bir kurak devir sonrasında şiddetli yağışların gözlendiği bir devir içerisine girdik. Son 10 gün içerisinde bilhassa Ankara, Denizli, İzmir, Samsun, Balıkesir üzere büyükşehirlerimiz kentsel alanlarda taşkın tesirlerine maruz kaldı. Yağış rejimindeki düzensizlik nedeniyle birtakım bölgelerde şiddetli ve kısa vadeli yağışlar sellere dönüşüyor ve kentsel alanlarda ziyana neden oluyor. Şiddetli yağışlar bir yandan rezervuarlarımızı doldurdu fakat maalesef Bodrum bu örneğin dışında kaldı. Bodrum bu periyotta çok fazla yağış almadı” sözlerini kullandı.

‘KENTSEL ALANLARDA ÖNEMLİ PROBLEMLER OLDUĞUNUN BELİRTİSİ’

Doç. Dr. Özçelik, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Mumcular ve Geyik barajlarında yüzde 40’lara varan bir doluluk var. Bu iki barajdaki doluluk, Bodrum’un içme suyu teminini sağlamaktan uzak. İklim değişikliğinin tesirleri konusunda kentsel alanların altyapılarının uygunlaştırılması gerekiyor. Gerekli planlama ve yatırım çalışmalarının yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen yağışlarda büyükşehirlerimiz adeta su parklarına döndü. Yüksek eğilimli ve yüksek kodlu kentlerimizde ya da noktalarda su baskınlarının olması düşündürücü. Burada kentsel alanlarda önemli problemler olduğunun belirtisidir.”

‘EŞ VAKİTLİ DÜŞÜNMEK GEREKİYOR’

Altyapı meselelerine da değinen Doç. Dr. Özçelik, “Bodrum’un tamamında kentsel altyapı sorunu var. İçme suyu temininden, kanalizasyona ve yağmur suyu drenaj sınırlarına kadar sıkıntılar var. Bunların bir planlama içerisinde daima birlikte ele alınıp, çözülmesi lazım. İlçede inşaat yasakları başladı, seçim periyoduna de girildi. Bu nedenlerden ötürü altyapı problemlerinin çözülmesi istikametinde çok fazla bir ümidim kalmadı. İçme suyu teminimizde rezervuarlarımızda kâfi su yok. İletim çizgilerinde binlerce patlama meydana geliyor. İçme suyu iletim sınırı, kanalizasyon ve yağmur suyu drenaj sınırlarını eş vakitli düşünmek gerekiyor. Altyapı tamamlanmadan üstyapı yapılamıyor. Turgutreis- Akyarlar şeridi boyunca yapılan kanalizasyon sınırları da bu bölgedeki turizm aktivitelerini olumsuz etkiliyor. Bundan kaynaklı turistler zorluklar yaşıyor” dedi.

‘SU KESİNTİSİ İÇİN ELVERİŞLİ BİR ORTAM VAR’

“Bodrum’da şu anda su kesintisi yaşamak için elverişli ortam mevcut” diyen Doç. Dr. Özçelik, “1’incisi rezervuarlarda suyumuz yok, 2’ncisi iletim sınırlarında onlarca patlak meydana geliyor. Öteki taraftan da yaz aylarında nüfus artıyor. Bütün bunları bir arada değerlendirdiğimiz vakit aslında çok büyük bir gerilim var. Bodrum’un kendi suyu büyük oranda tüketilmiş durumda. Geyik Barajı’na eklerle bu bölgenin yaz aylarındaki içme suyundaki temini aşılmaya çalışılıyor. Bodrum geçirimsiz bir yüzeye sahip olduğu için yer altı su kaynaklarını kullanmak çok elverişli değil. Yaz aylarında oteller de dahil çok sayıda yer, su temininin büyük bir kısmını tankerlerle sağlıyor. Bu duruma kalıcı tahliller bulmak gerekiyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap