1. Anasayfa
  2. Gündem

Tüm yurtta oy verme işlemi başladı

Tüm yurtta oy verme işlemi başladı
0

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birinci sefer yaşanacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci çeşit oylaması için ülke genelinde oy verme süreci saat 08.00 prestijiyle başladı. Oy verme süreci öncesi yemin ederek vazifeye başlayan sandık heyeti lideri ve üyeleri, zarf ve pusula sayımı yaptı. Sandık heyeti üyeleri, yerlerini aldıktan sonra seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, fotoğraflı, resmi nitelikteki evraklar ile okullara gelerek oylarını kullanmaya başladı.

60 MİLYONDAN FAZLA SEÇMENİN OY KULLANMASI BEKLENİYOR

Türkiye’nin, 5 yıl boyunca misyon yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim şurasında 191 bin 884 sandık kurulurken, seçimde yurt içinde 60 milyon 769 bin 268 seçmen oy kullanacak. Seçimde; Kemal Kılıçdaroğlu ile Recep Tayyip Erdoğan yarışacak.

47 BİN 523 YENİ SEÇMEN BİRİNCİ SEFER OY KULLANACAK

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 2’nci tipinde 18 yaşına girmiş 47 bin 523 yeni seçmen bulunuyor. Bu gençler, Cumhurbaşkanı Seçimi’nde birinci defa oy kullanabilecek.

Tüm yurtta, oy verme süreci saat 08.00’de başlayıp 17.00’de sona erecek. Fakat, saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler var ise, bu seçmenler lider tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

TÜM SANDIKLAR BİRLİKTE AÇILACAK

YSK tarafından yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilmesi için 73 ülkedeki 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kurulmuştu. 20 Mayıs’ta başlayan yurt dışı temsilciliklerinde oy verme süreci 24 Mayıs’ta sona ermişti. Yurt dışı temsilciliklerinde toplam 1 milyon 783 bin 107 kişi oy kullandı.

Diğer yandan, gümrük kapılarında oy verme süreçleri ise yurt içinde olduğu üzere saat 17.00’ye kadar sürecek. Yurt Dışı İlçe Seçim Heyeti Başkanlığı tarafından denetim edilerek teslim alınacak olan oylar, saat 17.00’de oy verme süreçlerinin sona ermesinin akabinde, öbür sandıklarla bir arada açılacak.

YSK’NIN KARARINA NAZARAN YAYIN YASAĞI KALKACAK

Yüksek Seçim Konseyi’nin (YSK) kararlarına nazaran; saat 18.00’e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ait haber kestirimi ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 ortasında ise YSK tarafından seçime ait verilecek haber ve bildirimler yayımlanabilecek. Saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar özgür olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek.

ANKARALILAR SANDIK BAŞINDA

Öte yandan, 4 milyon 280 bini aşkın seçmenin bulunduğu Başkentte vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanacakları okullara gelmeye başladı. Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi’ne gelen vatandaşlar, sınıflarda kurulan kabinlere girerek oylarını kullandı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir