1. Ana Sayfa
  2. Gündem

TBMM’de devir teslim töreni! Bahçeli, Şentop’tan görevi devraldı

TBMM’de devir teslim töreni! Bahçeli, Şentop’tan görevi devraldı
0

Geçici TBMM Lideri Devlet Bahçeli Meclis Başkanlığı misyonunu Mustafa Şentop’tan devraldı.

Devir teslim merasiminde konuşan Şentop, TBMM’nin üyesi olmanın çok büyük bir gurur olduğunu belirterek, Bu periyot boyunca birlikte çalıştığım milletvekili arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. TBMM Gazi Meclis’tir. Bu periyodu biraz daha ayrıcalıklı kılan 100. Yıl dönümü olmasıydı. TBMM’nin üstün uğraşlarla çalıştığını tabir etmek isterim. Bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu vazifesi Büyük siyaset adamı Devlet Bahçeli’ye devrediyorum, iyi olsun. Parlak bir başlangıçla 28. Devir başlayacak.’ dedi.

Görevi devralan Bahçeli ise “Bu misyonu devralmaktan onur duyuyorum. Milletimiz için güzel olur” sözlerini kullandı. Şentop, mührü Bahçeli’ye teslim etti.

Törenin akabinde Bahçeli, Meclis’te Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL OLACAK?

TBMM İçtüzüğü gereği, Meclis’te bugün yapılacak yemin merasiminin akabinde seçimlere geçilecek. Meclis Başkanlık Divanı ve 5 siyasi parti kümesinin idareleri belirlenecek.

Meclis Lideri seçim süreci de bugünkü yemin merasimiyle birlikte başlayacak. Bugünden itibaren 5 gün boyunca adaylık müracaatları alınacak. Siyasi partiler pazartesi ve salı günü Meclis lideri adayını TBMM Başkanlığı’na bildirecekler ve çarşamba günü TBMM Genel Heyeti’nde yapılacak oylama ile yeni Meclis lideri seçiminin birinci tipi yapılacak. Lider seçimi bilinmeyen oylama ile yapılacak. Birinci iki oylamada 400, sonuç alınamazsa üçüncü oylamada salt çoğunluk olan 301 kabul oyuyla lider seçilebilecek. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa da bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak ve dördüncü oylamada en fazla oy alan üye lider seçilmiş olacak.

VEKİLLER YEMİN EDECEK

TBMM Genel Konseyi, saat 14.00’te en yaşlı üye MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlığında toplanacak. 600 milletvekili, kürsüye çağırılıp milletvekili yemini edecek.

Genel Kurul’a davetlilerin haricinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Meclis Lideri misyonunu süreksiz Meclis Lideri Devlet Bahçeli’ye devredecek olan Mustafa Şentop, eski TBMM liderleri için ayrılan locadan Genel Kurul’u takip edecek.

ERDOĞAN’IN YEMİN MERASİMİ YARIN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da milletvekili yemin merasimini locadan takip etmesi beklenirken; Cumhurbaşkanı yemini ise 3 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap