1. Anasayfa
  2. Gündem

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı oldu

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı oldu
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında yeni kabine üyelerini açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin bakanlığı devrinde bakan yardımcılığı vazifesini sürdüren İbrahim Yumaklı, Erdoğan tarafından yeni Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı.

Yarın gerçekleştirilecek periyot teslim merasimiyle misyonuna resmen başlayacak olan Yumaklı, 1992 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Kısmı’ndan mezun olmasının akabinde 1993 yılında Marshall Boya A.Ş.’de ithalat süreçleri uzmanı olarak iş hayatına adım attı. 2011 yılına kadar Akzo Nobel Türkiye bünyesinde bulunan Marshall Boya A.Ş. ile bağlı küme şirketlerinin mali kümelerinde yöneticilik yapan Yumaklı, 2011 yılında Aljazeera Türkiye’de çalışmaya başladı. Yumaklı, 2012-2015 yılları ortasında Aljazeera Türkiye’nin sahip olduğu televizyon kanalını yönetmesi sonrası Ocak-Ekim 2016 tarihleri ortasında Anadolu Ajansı Milletlerarası Operasyonlar Yöneticiliği misyonunu yürüttü. Ekim 2016 tarihinden itibaren GÜBRETAŞ’ta Genel Müdür ve İcracı İdare Şurası Üyesi olarak vazifesini sürdüren Yumaklı, 7 Nisan 2022 tarihinde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı misyonuna getirildi. Yumaklı, 3 Haziran 2023’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı.

İngilizce bilen Yumaklı, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kirişci’nin mesajı

Kabinenin açıklanmasının akabinde toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda Yumaklı’nın bakanlığını kutlayan Kirişci, yeni kabinenin güzel olması temennisinde bulunarak, “Ülkemize ve aziz milletimize hizmet etme onurunu bizlere takdir eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum. Tarım ve Orman Bakanı vazifesine getirilen çalışma arkadaşım İbrahim Yumaklı’yı tebrik ediyor, yeni misyonunda muvaffakiyetler diliyorum. Rabb’im ülkemize ve aziz milletimize iyi hizmetler yapmayı nasip eylesin inşallah” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir