1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Tanju Özcan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘Kurultayda aday olma’ çağrısı

Tanju Özcan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘Kurultayda aday olma’ çağrısı
0

CHP’den süreksiz mühletle ihraç edilen ve cezası 13 Haziran’da sona erecek olan Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, Bolu Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında CHP Önderi Kılıçdaroğlu’na yazdığı mektubu okudu. Özcan’ın mektubunda, “2010 yılında bu partinin başına son derece yeterli niyetlerle ve başarılı olmak üzere geldiğinizden hiç kuşku duymamaktayım. Fakat gelinen süreçte aldığınız kararlar, tutarsız telaffuz ve siyasetler, kalmayan kırmızı çizgiler partiyi rayından çıkarmış, kimliksiz, siyasi duruşu bilinmeyen bir yapı haline getirmiştir. Natürel ki tamamını kastetmemekle birlikte ‘Az olsun bizim olsun’ zihniyetini benimseyen, kendi ferdî ihtiras ve heveslerini parti menfaatlerinin önüne koyan seçtiğiniz yol arkadaşlarınız da sizin ve partimizin işini zorlaştırmıştır” tabirleri yer aldı.

‘BU BENİ ÇILDIRTIYOR’

Özcan’ın mektubunda ayrıyeten şu sözler yer aldı:

“Sizi kandıranların dolduruşuna gelip, başta Sayın Meral Akşener olmak üzere gerçek vatanseverlerin ikazlarını dinlemeden kendinizi aday ilan ettirdiniz. İYİ Parti dışında, toplamı yüzde1 bile etmeyen Demokrat Parti hariç AK Parti’den dışlanmışlarla yola çıktınız. 5 parti liderine cumhurbaşkanı yardımcılığı ve birer bakanlık garanti edince kendinizi onlara cumhurbaşkanı adayı ilan ettirdiniz. ‘Ben ne yapabilirim başkanlar karar verdi’ demek suretiyle aklımızla alay ettiniz. CHP’nin beş parti olarak girdiği seçimlerde aldığı oy sizi tatmin ediyorsa söyleyecek kelamım yok. Tüm ülke muhalefeti arkanızdayken alınan yüzde 47,8 size yeterli geliyorsa yeniden kelamım yok. Lakin yüzde 25 oy almak, üflesen yıkılacak Erdoğan’ı yenememek bana kâfi gelmiyor, hatta hazmedemiyorum. Hala sizin yanınızda ‘Efendim tarihi bir oy aldık’ diyenleri dinlemeniz ve hatta ciddiye almanız beni çıldırtıyor.”

‘KURULTAYDA ADAY OLMAYACAĞINIZI AÇIKLAYINIZ’

“Bu mektup size yazdığım son mektuptur” diyen Özcan, ” Memleketinizi sevdiğinizi, çocuklarımızın geleceğini düşündüğünüzü biliyorum. Bu durumda, Türkiye’nin önünü açınız. Kongreler takvimini çabucak başlatıp kurultayda aday olmayacağınızı açıklayınız. Bunu yapar iseniz milyonların hayır duası ile birlikte tarihte saygın yerinizi alırsınız. Bu istikamette bir açıklamanız mahallî seçimler öncesi partilileri büyük ölçüde rahatlatır. Değişim heyecanı, gayret ruhunu ve iradesini tekrar yüceltir” dedi.

‘BAŞARISIZ OLDUK, DEĞİŞİM KURAL VE KRAL ÇIPLAK’

Özcan, CHP Genel Başkanlığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nu işaret ederek, “Başta evladım dediğiniz, Sayın İmamoğlu dahil onlarca Genel Başkanlık yapabilecek CHP’li başarılı siyasetçiler olduğunu unutmayınız. Son birkaç yıldır, partimiz içinde telaffuzlarda Atatürkçülüğü, Türk milliyetçiliğini öne çıkarmak kabahat olmuş, partide nereden geldiği muhakkak olmayan, sağdan soldan toplama yardakçıların ‘faşist’ suçlamalarının ana münasebeti haline getirilmiştir. Biz devrimci bir partiyiz. Direnmemiz gerektiğinde direniriz. Değişim vakti gelince değişim koşul diyebilmeliyiz. Artık herkes başını kuma gömmüş bekliyor. Ben başımı kuma gömmüyorum. Başarısız olduk, değişim kaide ve kral çıplak” dedi. 

‘GENEL LİDERİMİZİ EMEKLİ EDİP UĞURLAYALIM’

Başkan Özcan, Kılıçdaroğlu’na yazdığı mektubun siyasi mesleği açısından kendisine ziyan vereceğini bildiğini söz ederek, “Genel liderimizin bu mektuba vereceği karşılığı merak ediyorum. Bu yazdığım mektup tahminen siyasi olarak bana çok ziyan verecek, önemsemiyorum. İleride bu söylediklerimin değeri daha da öne çıkacak. Milyonlarca benim üzere düşünen insan olduğunu biliyorum. Sayın genel liderimizin da güzelce emekli edip hürmetle kendisini uğurlayalım istiyorum” diye yazdı. 

Başkan Özcan, “Geçici ihraç cezasının bitmesine sayılı günler kala, mektup partiye dönüşünüzü zorlaştırır mı?” tarafındaki  soruya da şöyle karşılık verdi:

“Onu ben bilmem. Benim müddetim ayın 13’ünde doluyor. Ben bugüne kadar söylediklerimin gerisindeyim, yaptıklarımın ardındayım. Vakit zaman yanılgılarım oldu. Özür dilemekten çekinen bir siyasetçi de olmadım. Lakin daima içten ve samimi konuştum. Bundan sonraki siyasi hayatım beni nereye götürürse oraya giderim. Meskene gitmem gerekiyorsa konutuma dönerim. Öteki bir hareket yapmam gerekiyorsa da onu yapmaktan çekinmem.”

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap